Sinüzit tedavisi

Sinüzit, burun, üst çene ve alın kemikleri içerisinde bulunan hava dolu boşluklar olarak adlandırılır. Bu boşlukların bazı sebeplerle tıkanması, iltihaplanarak ödem tutması sinüzit rahatsızlığını meydana getirir. Sinüzit tedavisi öncesinde yaşadığınız durumun hangi tip olduğunu doktorunuz belirlemelidir. Ona göre bir tedavi yöntemini size önermelidir.

İltihap ve enfeksiyon nedeniyle sinüs tıkanması yaşıyorsanız, doktor kontrolünde antibiyotik kullanımına başlayın. Burun damlaları ve ağrı kesiciler bu tedavi sürecinizi oldukça destekleyecektir. Alerjik bir reaksiyon sonrası sinüzit atağı yaşıyorsanız, alerji ilaçları ve temiz hava sizin için faydalı olur.

Uzman doktorunuz, yaşadığınız durumun akut veya kronik olup olmadığını belirler. Buna göre bir tedavi yöntemini sizin için izler. Zira tedavi olmadığınız takdirde daha büyük ve sıkıntılı durumlar sizi bekliyor demektir. Akut sinüzit durumlarında ilaç tedavisi oldukça etkilidir. Kısa bir süre içerisinde geçer. Fakat kronik sinüzit uzun haftalar yaşanan bir sıkıntıdır. Doktorunuz antibiyotik tedavisi ve ameliyat ile kalıcı olarak tedavi eder. Sinüzit tedavisi öncesi rahatsızlığa yol açan etmenler doktor tarafından belirlenir. Ardından tedaviye hızlı bir şekilde başlamanız önemlidir.

Sinüzit tedavisi

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Üst solunum yollarının enfeksiyonu, burun kemiğinin eğri olması, burun eti ve sinüs kanallarının tıkalı olması gibi nedenlerle çocuklarda sinüzit atakları görülür. Özellikle çocukların bağışıklık sisteminde bir düşüş sinüzit meydana getirir.

Çocuklarınızı sigara içilen ortamlardan uzak tutmalısınız. Ayrıca çocuklarınızın havasız ortamlarda çok sık bulunmaması gerekir. Çocuklarda tanı yöntemi yetişkinlerinkine göre daha farklı bir süreci içeriyor. Endoskopi ve BT çekimi çocuklara çok uygun olmayan tanı yöntemleridir. Bu sebeple genellikle sinüs tomografisi yöntemi ile çocukların sinüs kanalları görüntülenir.

Ayrıca doktor sinüzit tedavisi için belirtilerini göz önünde bulundurularak da önerilerde bulunur. Geniz akıntısı, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi belirtileri doktor dikkate alarak tedaviye başlar. Sinüsler göz sinirlerine ve beyne oldukça yakındır. Bu nedenle uzmanlar, ameliyat gibi hassas yöntemleri çocuklarda çoğunlukla tercih etmiyor. Uzmanlar, çocuklarda yüz gelişiminin tamamlanması sonrasında ameliyat gibi tedavi yöntemlerine başvurur.

Sinüzit tedavisi

Erişkinlerde Sinüzit Tedavisi

Burun ve sinüslerdeki mukoza tabakasının ödem tutup kalınlaşması ve iltihaplanması ile ortaya sinüzit çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın erişkinlerde kullanılan tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Öncelikle doktor tanı koyduktan sonra sinüzit ataklarının akut mu yoksa kronik mi olduğunu belirler. Daha sonra doktor buna göre bir tedavi yöntemi izler.

Bir haftanın üzerinde süren belirti ve şikâyetleriniz sonucunda doktor sinüzit tedavisi için size önerilerde bulunur. Uzmanlar, düşmeyen ateş, şiddetli baş ağrıları, görme problemleri, göz etrafında şişlik ve boyun ağrısını sinüzit belirtileri arasında en sık teşhis eder. Hayat kalitesini oldukça düşüren bu rahatsızlığın tedavisi oldukça kolaydır.

İlk olarak yapmanız gereken şey, doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine başlamanızdır. Şikâyetleriniz oldukça azalacak ve ataklarınızı kontrol altına alacaksınız. Ağrı kesiciler ve tuzlu su yöntemi de ağrınızı ve baskınızı azaltmaya oldukça yardımcı olur. En etkili yöntemlerden bir tanesi ise, ameliyat olmaktır. Endoskopik sinüs cerrahisi ile burun deliklerinize yerleştirilen aletler yardımıyla sinüsleriniz temizlenip açılır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

ESC yani endoskopik sinüs cerrahisi, sinüs rahatsızlıkları ve ataklarında kullanılan sinüzit tedavisi tekniğidir. Burnunuza bir kesi yapılmadan burun deliklerinize yerleştirilen aletler ile sinüslerinizin temizlik işlemlerini uzmanlar yapar.

Sinüs bölgenizin göz ve beyin sinirlerine oldukça yakın olması nedeniyle ameliyat kararı almanız oldukça hassas bir durumdur. Fakat endoskopik sinüs cerrahisi bu rahatsızlığın tedavisinde oldukça güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca ESC, rahatsızlığın tedavisi konusunda oldukça başarılıdır. Ameliyat sırasında doktorlar, iltihaplı alanları temizler ve sinüsleri boşaltılarak genişletir. Uzmanlar anestezi kullanılarak bu ameliyatı gerçekleştirir. Endoskopik sinüs cerrahisi, erişkin hastalar için uygundur.

Sinüzit tedavisi

Balon Sinoplasti Tedavisi

Alın kemikleri, yanak kemikleri, gözlerin arasında ve kafanın tam merkezinde burnunuza yakın 8 adet sinüs bulunmaktadır. Bu sinüsleri doktorlar, sinüzit tedavisi seçenekleri arasında yer alan balon sinoplasti tekniği kullanarak normal hale getirir.

Uzmanlar, tıkalı olan sinüslere herhangi bir müdahalede bulunmaz. Yalnızca balon yardımı ile sinüsleri genişletilip hava yolunun açılmasını sağlarlar. Bu rahatsızlığın tedavisi yöntemleri arasında oldukça etkili ve komplikasyon riskinin en az olduğu yöntemdir. Neredeyse doku hasarı olmaz.  Hastada kanama oldukça azdır. Hızlı bir iyileşme süreci ile bir gün içerisinde günlük hayatınıza dönersiniz.

Sinüzit tedavisi

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit, enfeksiyon, alerji, bağışıklığın zayıflaması, buruna alınan bir darbe sonucunda ortaya çıkar. Belirtileri arasında burun tıkanıklığı ve baş ağrısı olan akut sinüzit tedavisi oldukça rahat ve kolaydır.

On gün gibi bir süreç içerisinde ortaya çıkan belirtiler daha sonrasında kısa bir ilaç tedavisi sonrası kaybolmaktadır. Doktor, sinüzit atağının ne sebeple ortaya çıktığını bulur. Daha sonra size ilaç tedavisini önerir. Böylece ağrılarınız ve belirtiler hafifleyerek geçer.

Kronik Sinüzit Tedavisi

12 hafta ve üzerinde süren belirtiler ve ilaç kullanımına rağmen sinüzit geçmezse, doktor tarafından kronik olarak ele alınır. Bu tür kronik rahatsızlığın tedavisi, akut sinüzite göre daha farklı ilerler. Daha yoğun bir ilaç kullanımı ve ameliyat ile tedaviniz olumlu bir şekilde sonuçlanır. Sinüzit tedavisi olmadığınız durumlarda başka hastalıklara yol açarsınız. Bunun için doktor kontrolünde en kısa süre içerisinde uygun tedavi sürecine başlamanız gerekir.

Sinüzit tedavisi

Sinüzit Tedavisi için Doğal Yöntemler Nelerdir

Sinüzit, doktor tanısı ve ilaç tedavisinin yanında doğal yöntemlerle de desteklenip engelleyeceğiniz bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisine ek olarak uyguladığınızda kısa süreli de olsa rahatlamanızı sağlayacak yöntemler vardır.

 • Kronik bir sinüzit hastası iseniz muhakkak bu yöntemi duymuşsunuzdur. Tuzlu suyu bir spreyli şişe yardımı ile burnunuza sıkma yöntemi etkilidir. Bu rahatsızlığın tedavisi için bu doğal yöntem, hastalar tarafından sık bir şekilde kullanılır.
 • Nane ve buhar ikilisi çok sık kullanılan yöntemler arasındadır. Nane yağını sıcak su ile karıştırarak buharını burnunuza çekmelisiniz.
 • Baharat kullanmak sinüs açmak için oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Acı şeyler yemek sinüsleri çok rahat bir şekilde açmaktadır. Fakat aşırı acı tüketimi başka rahatsızlıklara sebep olabileceği için oldukça dikkatli olmalısınız.
 • Tarçın, zencefil ve fesleğen kullanımı sinüzit tedavisi için iyi gelen bitkiler arasındadır. Tarçını macun kıvamına getirip alnınıza ve şakaklarınıza sürerek baş ağrısını hafifletin. Zencefili su ile yoğun bir kıvama getirip alnınıza sürün. Fesleğen tozunu suya karıştırarak ağrıyan bölgeye sürüp bekletin.

Doğal yöntemler etkili olduğu halde ağrılarınızın çok şiddetli olduğu zamanlar ağrı kesici kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca en kısa zamanda sağlık kuruluşuna ulaşarak yardım talep etmeniz gereklidir.

Sinüzit tedavisi

Sinüzitten Korunma Yolları

İlaç ve ameliyat gibi kalıcı tedavilerin yanı sıra yapılabilecek birkaç küçük teknik ile sinüzit ataklarını yatıştırmanızı öneririz. Özellikle bu ataklar, kış aylarında oldukça artar. Hastalık geçmişinizde sık sık enfeksiyon rahatsızlıkları ve alerji varsa sinüziti kaçınılmaz olarak yaşarsınız. Bu rahatsızlığın tedavisine ek olarak kendinizi korumak için neler yapacağını bilmek de bir o kadar önemlidir:

 • Kapalı ve havasız ortamlarda kalmak zorundaysanız sık sık hava almaya çalışın.
 • Gün boyu çok fazla rüzgâra maruz kalmak oldukça büyük bir risktir.
 • Özellikle çok soğuk havalarda burun içi ve sinüsler kurur. Bu nedenle burnunuzun içini nemlendirin.
 • Çok sık hava değişimlerine maruz kalmamaya dikkat edin.
 • Bulunduğunuz ortamın nemli olması oldukça önemlidir. Odanızı nasıl nemli hale getireceğinizi bilmiyorsanız sıcak kaloriferin üzerine ıslak havlu koyun. Böylece kolay bir şekilde odanızın havasını nemli hale getirebilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem ise klimanın nem oranının yüksek olmasıdır.
 • Bağışıklığınızı güçlendirmeniz gerekir. Bunun için sigara kullanımını bırakmak ve bol bol meyve, sebze tüketmeniz oldukça önemlidir.

Son olarak sinüzit tedavisi yöntemlerinden biri olan ve birçok hastalıktan korunmanıza yarayan bol miktarda su içmek metabolizmanızı ve bağışıklığınızı güçlendirecektir.