Sırt ağrısı, sıkça şahit olduğumuz bir ağrı türüdür. Ambulans çağrılarının çoğu sırt ağrılarından dolayıdır. Günümüzde her 5 kişiden 1’i zaman zaman sırtında ağrı yaşar. Bu ağrıları çekmemizin başlıca sebeplerinden biri hareketsiz yaşamdır. Duruş bozukluğu, yüksek stres, fıtık, kalp ve akciğer rahatsızlıkları da diğer bazı ağrı sebepleridir. Bu ağrılar, omurgamızın sağ ve solundaki kasların gerilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmektedir. Akut ağrılar 1-6 hafta, kronik ağrılar ise 6 haftadan daha uzun sürer. Ağrı genellikle 2-3 gün içinde kendiliğinden geçer ancak bazı faktörler ağrının geçme süresini uzatabilmekte ya da kısaltabilmektedir. Genellikle geçici olsa da sırt ağrısı, 2- 3 günden fazla süren ağrılarda uzman doktor görüşü alınmasında fayda vardır.

Bildiğimizin aksine kişinin yaşı ile ağrıları arasında bir bağlantı yoktur. Her yaşta sırtınızda ağrı yaşayabilirsiniz. Sırt ağrılarıyla birlikte çoğu zaman omuz ve boyun ağrıları da görülmektedir. Bütün bunlar bizlerin yaşam standardını olumsuz yönde etkilemekte ve hayat kalitemizi azaltmaktadır. Bu yüzden kendimizi ağrı oluşturabilecek durumlardan sakınmalı ve sırt ağrılarına karşı dikkatli olmalıyız.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Bu ağrılar, pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. Her bireyin vücudunun hassasiyetleri münhasır olduğundan farklı kişilerde, farklı sebeplerle sırtta ağrıya rastlamaktayız. Bu yüzden kişi öncelikle kendinin farkında olmalı ve ona göre doktoruna durumunu izah etmelidir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken duruştaki bozukluklardır. Genellikle sırt ağrıları duruş bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Kişinin;

 • Kambur durması,
 • Yamuk zeminlerde vakit geçirmesi,
 • Sürekli ayakta durması,
 • Hareketsiz kalması sırt ağrılarına sebebiyet verir.

Bu sebeplerden dolayı sırt ağrınız mevcutsa öncelikle ağrı sebebini ortadan kaldırmanızı öneririz. Örneğin; sürekli oturarak çalışmak zorundaysanız egzersiz yapmanız, düz bir zeminde yatmıyorsanız bunu ortadan kaldırmanız gerekir. Bütün bunlara rağmen ağrılarınız geçmiyorsa doktorunuza başvurarak ilaç ya da fizik tedavi yöntemleri ile tedavi olmayı deneyebilirsiniz.

Sırt ağrısı neden olur

Her ne kadar duruş bozukluklarından kaynaklanan ağrılar geçici olsa da önlem alınmazsa kalıcı hasarlara da sebep olabilmektedir. Bu yüzden yaşam şartlarımızı daima kontrol etmeliyiz. Özellikle hareketsiz yaşamdan uzak durmalıyız. Düz zeminlerde ve dik koşullarda oturmaya dikkat etmeliyiz. İskelet sistemimiz düz olmayan zeminlerde oturmaktan ve yatmaktan kötü etkilenmekte ve çeşitli rahatsızlıkların yanında sırt ağrılarına da sebep olmaktadır.

Stres Sırt Ağrısı Yapar mı?

Duruş bozukluklarınızın yanı sıra, stres ya da korku da sırtta ağrı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Kişi stres ve korku halindeyken, kaslarını kasar ve bu da sırt kaslarının olumsuz etkilemektedir. Stres, sırt kaslarının kasılmasına ve daha sonra uzun süreli sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Stres, fibromiyalji hastalığına da sebep olabilir. Fibromiyalji, yumuşak doku romatizmasıdır. Stresle birlikte gelişen bu hastalık sıkça sırt ağrılarına da neden olmaktadır.

Üşütme Sırt Ağrısı Yapar mı?

Halk ağzında üşütme olarak tabir edilen “Akciğer üşütmesi” sırt ağrılarına sebep olabilmektedir. Çünkü akciğerlerimizi üşüttüğümüzde vücudumuzdaki bütün eklemlerin ağrımasına sebep olmaktadır ve eklem ağrıları ise bütün vücuttaki kas ve kemiklere sirayet ederek sırt ağrısına sebep olmaktadır. Üşütmeye bağlı sırt ağrılarınız için doktorunuza başvurmanız ve gerekli tedaviyi almanız gerekir.

Rüzgâr Çarpması Sırt Ağrısı Yapar mı?

Rüzgâr çarpması, halk ağzıyla “cereyanda kalma” sırt ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Bununla birlikte vantilatör ve klima rüzgarına maruz kalmak da sırt kaslarının gerilmesine sebep olmaktadır. Rüzgâr çarpmasından dolayı sırt ağrısı yaşamak istemiyorsak bu tür alanlarda olabildiğince az vakit geçirmeliyiz.

Hareketsiz Kalmak Sırt Ağrısı Yapar mı? Sedanter Yaşam Nedir?

Hareketsiz kalmak sırt ağrısı yapar mı?

Sedanter yaşam, hareketsiz veya az hareketli yaşam şekline denir. Hareketsiz yaşam standartları, pek çok sorunla birlikte sırt ağrılarını da beraberinde getirmektedir. Bunlardan yalnızca biri sırt ağrılarıdır. Sedanter yaşam şekli sonucunda, geçici sırt ağrıları oluşabilir ancak bu yaşam şekli kalıcı hasarlara da sebebiyet verdiğinden dikkatli davranmanız ve derhal önlem almanız gerekir. Bu yaşam şeklinden dolayı sırt ağrısı yaşıyorsanız egzersiz yapmanız, düzenli yürüyüş yapmanız, motorlu araç kullanıyorsanız bisiklet kullanmanız sırt ağrılarınızı giderecektir. Sedanter yaşam yüzünden oluşan ağrılarınız hareket etmek ile kolayca çözülebilir ancak önlem alınmadığı ve ağrıların artık akut dereceye geldiği gözlemlenirse fizik tedaviye başvurmak ve ilaç tedavisi uygulamak gerekir. Ağrılarınız aldığınız önlemlere rağmen 2-3 gün içinde geçmezse doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Ani ve ters hareketlerde bulunmak da sırt ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Bu hareketler sırt kaslarına, omuriliğe ve omurgaya geçici ve kalıcı hasarlar verebilmektedir. Bundan dolayı keskin ve ani hareketler yapmaktan kaçınmalıyız. Ağır yükleri kaldırmaya çalışmak ve bu yükleri kaldırmaya çalışırken önerilen pozisyon dışında kaldırmak sırt ağrılarının görüldüğü bir başka durumdur. Dizlerden destek alınmadan direkt sırta ve bele yüklenilerek ağırlık kaldırılmaya çalışılması fıtık, skolyoz ve kas kasılmalarına bağlı diğer sırt ağrılarını da neden olabilir.

Sırt fıtığı, kemik erimesi, romatizmal hastalıklar, skolyoz gibi deformiteler de sırt ağrılarına sebep olur. Eğer bu tür bir hastalığa sahipseniz sırt ağrınız bundan kaynaklanması muhtemeldir. Zatürre, kalp krizi, disk kayması, disk fıtığı, hamilelik, reflü gibi hastalıklar da sırt ağrısının başkaca sebepleridir

Tümör Sırt Ağrısı Yapar mı?

Omurgadaki iyi ya da kötü huylu tümörler sırt ağrısı yapabilmektedir. Eğer sırtınızdaki ağrı sürekli ise omurganızda iyi ya da kötü huylu tümöre sahip olabilirsiniz. Daha net bilgi almak için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Yine bütün bu saydığımız sebeplerden başka, iç organlardaki herhangi bir sorun da sırt ağrısı yapar. Örneğin; mide ağrıları, akciğer sorunları, çeşitli karaciğer sorunları sırtınızda ağrı yaşamanıza neden olabilir.

Sırt Ağrısı Neyin Habercisi?

Çoğunlukla ciddi sebeplere dayanmayan ancak çoğumuzun da bildiği üzere hareket kabiliyetimizi kısıtlayan sırt ağrıları genellikle geçicidir.  Son zamanlardaki hareketsizlik ve stres haliniz muhtemelen sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Önlemlerinizi alarak ağrınızı geçirebilirsiniz. Yazımızın devamında bu hallere çözüm oluşturacak bazı yöntemleri ve egzersizleri sizlerle paylaşacağız.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Sırtınızda yaşadığınız ağrılar, birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Bu sebepler geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilmektedir. Öncelikle sırt ağrısının sebebini tespit etmeliyiz. Sırt ağrılarınızın eğer hareketsizlik, stres gibi geçici sebeplerden kaynaklandığını düşünüyorsanız birkaç gün ağrının geçmesi için bekleyebilirsiniz. Eğer ağrınızın sürekli olduğunu gözlemliyorsanız ve sebebinin kalıcı olduğunu düşünüyorsanız muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Aşırı kilo, stres, hareketsiz yaşam gibi sebeplerden dolayı sırt ağrısı yaşıyorsanız bunları ortadan kaldırmalısınız. Kilo vermeye başlamalı, sizi strese sokan hallerden uzak durmalısınız aksi takdirde sırt ağrılarınız süreklilik kazanacaktır.

Omurgadaki iyi ve kötü huylu tümörler, iç organlardaki sorunların yansıması gibi sebeplerin varlığından dolayı sırt ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalı ve uyguladığı tedaviye mutabık kalmalısınız. Doktorunuz ilaçlı tedavi, fizik tedavisi, enjeksiyon tedavisi ve ilaçsız tedavi gibi farklı tedavi yöntemlerini uygulayabilir. Ancak her ne olursa olsun verilen ilaçları düzenli kullanmayı ve fizyoterapi seanslarınıza gitmeyi aksatmayınız.

Sırt Ağrısı Yaşamamak İçin Hangi Önlemleri Almalıyız?

Çoğunlukla sırt ağrıları geçici/akut sebeplere dayanmaktadır. Bu yüzden bazı önlemler alarak sırt ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Şimdi bunlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyoruz:

 • Çalışma ortamınızın ergonomik olmasına özen gösterin.
 • Klima, vantilatör gibi rüzgâra sebep olan cihazların uzağında bulunmaya dikkat edin.
 • Sırt kaslarımızı ne kadar sıcak tutarsak olası gerilmelerin önüne o kadar geçebiliriz.
 • Kadınlar göğüslerini destekleyici sütyenler kullanmalıdırlar.
 • Korku, stres gibi vücudumuzdaki kasları etkileyen dış etkenlerden kendimizi olabildiğince korumalıyız.
 • İdeal kilomuzu korumalıyız. Kilo probleminiz varsa kilo vermeliyiz.
 • Araçlarınızın koltuklarının bel ve boyun ayarının sırtınızı desteklediğinden emin olun.
 • Otururken ve yürürken dik durmaya özen göstermeliyiz. Bu iskelet sistemi sağlığımız için de önemli bir faktördür.
 • Sırt ve kol çantalarımızın ağırlıklarının dengenizi zorlamayacak miktarda olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Ağır yük kaldırmaktan ve ani hareketler yapmaktan kaçınmalıyız.
 • Skolyoz, fıtık ve disk kayması gibi kalıcı hastalıklara sebebiyet verecek hallerden uzak durmalıyız.
 • Sigara içmemeli ve dumanına maruz kalmamaya özen göstermeliyiz.
 • Kalsiyum ve vitamin değerlerimizin seviyesini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeliyiz. Beslenme programımıza süt, yoğurt, balık, meyve, yumurta gibi kalsiyum ve vitamin bakımından zengin içerikler koymalıyız.
 • Düzenli spor, yürüyüş ve egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz. Özellikle sırt ve karın kaslarımızı geliştirmeliyiz. Hareketsiz kalmamaya özen göstermeliyiz.
 • Topuklu ayakkabı giymek iskelet sistemimizi ve sırt kaslarımızı olumsuz etkilemektedir. Olabildiğince az topuklu ayakkabı giyersek sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Otururken ya da uyurken sırtınızı ve belinizi destekleyen bir yastık kullanabilirsiniz.

Saydığımız birçok madde sırt ağrısı yaşamanızın önüne geçebilir.

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyiz?

Bu ağrılar için doktora başvurduğunuz durumlarda ağrıyı olabildiğince doğru tarif etmelisiniz. Çünkü tedavinin gerçekleşmesi için en önemli faktörlerin başında erken ve doğru teşhis gelmektedir. Doktor genellikle hastaya ağrının konumunu sorarak öykü alımına başlar. Daha sonra ne kadar süredir ağrının devam ettiğini sorar. Hangi durumlarda ağrının belirginleştiğini öğrenir. Ağrıyla birlikte gelişen başkaca semptomlar olup olmadığını sorar. Teşhisi kolaylaştırabilmek için kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme cihazları gibi çeşitli tıbbi yöntemlerden ve laboratuvarlardan yardım alabilir.

Sırt ağrılarının için öncelikle hastanenizdeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü doktorlarından birine başvurmalısınız. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra doktorunuz, eğer uygun görürse sizi Nöroloji, İç hastalıkları gibi ağrınızın temelini saptayacağını düşündüğü bölüme sevk edebilir.

Sırt Ağrısı İçin Egzersiz Önerileri

Sırt ağrısı için egzersiz önerileri

1. Ters Kol- Ters Bacak Hareketi

Elleriniz omuzlarınıza, dizleriniz kalçalarınıza dik bir şekilde, masa pozisyonunda durunuz. Önce sağ kolunuzu ve sol bacağınızı vücudunuza paralel bir şekilde kaldırınız ve uzamaya çalışınınız. 5-10 saniye bu pozisyonda kalarak başlangıç konumuna geri dönünüz. Akabinde sol kolunuzu ve sağ bacağınızı vücudunuza paralel kaldırınız ve uzamaya çalışınız. Bu hareketi birkaç kez tekrarlamanız bel ağrılarınızı hafifletecektir.

2.  Köprü Hareketi

Sırtınız düz olacak şekilde uzanın. İki elinizi yere bitişik şekilde konumlandırın. Ayaklarınızı biraz kendinize çekerek ve ellerinizden destek alarak belinizi yukarı itin ve başlangıç noktanıza geri gelin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.

3. Kedi Esnemesi Hareketi

Masa pozisyonuna gelin. Boynunuzu kasmayın, rahat bırakın. Nefes verirken sırtınızı yukarı doğru yavaşça itin. Birkaç saniye böyle durduktan sonra aynı pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın. Ağrılarınıza iyi gelecektir.