Sistit

Sistit, idrar yolu ve üreme sisteminde sıkça görülen idrar yolları iltihaplanmasıdır. Kadınlarda görülme oranı yüksektir. Bununla birlikte kadınların minimum %20’si hayatı boyunca bu rahatsızlığa bir kere de olsa yakalanıyor.

Bu rahatsızlığa sahipseniz eğer tedavinizi eksik etmeyiniz. Çünkü zamanında tedavi edilmeyen idrar yolları enfeksiyonu, sizi ileride sıkıntıya sokan ciddi zararlara yol açabilir. Mesela böbrek ve mesane üzerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Boşaltım ve üreme sisteminde görev yapan organların doğrudan ya da zamanla dolaylı olarak etkilenmesi mümkündür.

Sistit Belirtileri

Sistit belirtileri aşağı yukarı hastalığı yaşayan insanların çoğunluğuna göre belirlenmiştir. Eğer sizin benzer şikayetleriniz varsa ve devam ediyorsa bir uzmana danışmak faydanıza olacaktır.

 • İdrara sıkça çıkıyor olmanız,
 • Kasık ve makata bölgesine ağrının yayıldığını hissetmeniz,
 • Yorgunluk hissiyatına sahip olmanız,
 • Kusma ve bulantı yaşamanız,
 • Mesane enfeksiyonu olduğunda yanma ve sızı hissedersiniz ve bununla birlikte idrar yaptıktan sonra da bu belirtiyi hala yaşıyor olabilirsiniz,
 • Ateş ve terleme şikayetinizin olması,
 • İdrarınızdan kötü koku gelmesi,
 • İdrar renginizin bulanık olması,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı yaşamanız idrar yolu iltihaplanması belirtileri arasındadır.

İdrar yolu yanması şikâyeti ile asıl hastalık belirtisini anlayabilirsiniz. Bunu yanında diğer bilinen belirtileri de taşıyorsanız muayene olmayı elden kaçırmayın.

Sistit Neden Olur?

İdrar yolu iltihaplanmasına dayalı bakteriler mevcuttur. Bu bakteriler, böbrek ve idrar yolu kanallarını kullanarak mesaneye ulaşırlar. Bu şekilde, lenf yolu ile enfeksiyon odaklanır yayılma eğilimindedirler. Bu tarz; bakteri, virüs, kimyasal madde ve mantar vb. durumlardan oluşan iltihaplanmaya akut İdrar yolu iltihaplanması denir.

Bakterilerin çoğunluğu üreme organları ile anüs bölgesinde yaşıyorlar. Bazen de bu bakteriler alt idrar yollarından mesaneye geçer. Mesaneden idrar atılımı ile vücuttan dışarı çıkarlar. Fakat mesaneye ulaşan bakteri sayısı vücuttan atılan bakteri sayısından fazla ise idrar yolu iltihaplanması oluşur. Sonra da böbrekler de iltihaplanma oluşur. İdrar yolları enfeksiyonunun evrimi bu şekildedir.

Sistit Kimlerde Görülür?

Sistit hem erkeklerde hem kadınlarda görülür. Erkeklere oranla ise kadınlar bu sıkıntıyı daha çok yaşarlar. Klasik belirtileri yukarıdaki başlıkta okuduğunuz gibidir. Ancak erkeklerde idrar yolu iltihaplanması sık görülmediği için en çok yaşadıkları rahatsızların bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Kötü kokulu ve bulanık renkte idrar ve bazen kanlı idrara çıkmanız,
 • İdrar yanması şikayetinizin olması,
 • Sık ve acil şekilde idrara çıkma ihtiyacınızın olması,
 • Bazen de hafif ateş şikâyeti ile karşılaşıyor olmanız bu rahatsızlığın ana belirtilerini gösteriyor olmanızı ifade eder.

Uretra uzunluğu sebebi ile erkeklerde idrar yolu iltihaplanması durumunun altında başka sebepler yatabiliyor. Mesela idrar yolunda baskı yapan bir prostat hastalığınız olabilir. Bu yüzden belirtilere sahipseniz doktora görünmenizde fayda var.

Gençlerin de yaşayabileceği bir hastalıktır. Ancak 30-40’lı yaşlarda çokça görülüyor. Aynı zamanda bu hastalık tedavi ile hemen iyileşebileceği gibi uzun ve kronik duruma bağlayabilir. Bu kronik soruna interstisyel sistit deniyor. Eğer uzun süreli yanma hissi ve mesane ağrınız var ise tedavi yönteminiz uzayabilir.

Sistit Bulaşıcı Mıdır?

İdrar yolu iltihaplanması genel olarak bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Yani idrar yolu enfeksiyonu sahibiyseniz bir başkasına bulaştırmanız pek görülen bir şey değildir. Ancak imkânsız da değildir.

İdrar yolu enfeksiyonu bulaşıcı olma özelliği, cinsel ilişki yolu ile bir olasılık yakalıyor. Yani, iltihaplanmanın bulaşıcılığı cinsel ilişki sırasında mümkündür. Ancak her zaman bulaşıcı olur diye bir şey söylenemez.

Sistit
Sistit

İdrar Yolu Enfeksiyonu Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

İdrara çıkmada yaşanılan problem sonucu ağrı, sızı ve yanma şikayetleri de ön plana çıkar. İdrar yolu iltihaplanması durumunda bu gibi şikayetler söz konusu iken cinsel ilişkiye girmede zorluk yaşarsınız. İdrar yolu ve üreme yollarında oluştuğunu ve iltihaplanma gibi bir durumun olduğunu varsaymalısınız. Yani cinsel isteksizlik ve performans düşüklüğü yaşayabileceğiniz olağan bir durumdur.

Bu rahatsızlığa sahipken yaşadığınız cinsel sıkıntılar sizi farklı bir soruna odaklamasın. Son derece normal ve hemen hemen herkesin yaşadığı bir olaydır. Ancak tedaviniz ilerledikçe ve iyileşmeye başladıkça bu isteksizlikten de kurtulacaksınız. Yani iltihaplanmanın yol açtığı cinsel isteksizlik ve performans düşüklüğü hayatınızda kalıcı hal almayacaktır.

Cinsel İlişki Sistiti Tetikler mi? İlişkiden Sonra Neden Sistit Olur?

Cinsel ilişkiden sonra idrar yolu iltihaplanmasının nasıl olduğunu merak ediyorsanız detayları buradan inceleyebilirsiniz:

 • İdrar kanalı yani üretra kadın üreme organı olan vajinanın önünde bulunur. Cinsel ilişki sırasında da bakteriler bulaşıcı konumdadır. Özellikle ilk cinsel ilişki sırasında veya sık ilişkiye girme durumunda iltihaplanma riski daha fazladır. Yeni evli çiftlerde de sıkça görülen bu duruma balayı sistiti denir.

Bütün bunların yanında cinsel ilişkinin tetiklediği idrar yolu iltihaplanmasının belirtileri ile karşılaşmanız mümkündür. Yani kısaca sık girilen ilişki ile ilk cinsel ilişki sonrasında rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Sistit Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cinsel ilişki, idrar yolu iltihaplanması için bulaşıcı olan önemli kanaldır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileriniz olsa da olmasa da rahatsızlığı kapmamak için dikkat etmeniz gerekir. Peki, dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

Böyle bir durumda yalnızca cinsel ilişki sonrası değil öncesinde de önlem almalısınız. En basit dikkate değer nokta genital bölge temizliğidir. Hem cinsel ilişki öncesi hem de sonrası mutlaka genital bölge temizliğine önem verin. Aynı zamanda cinsel ilişki öncesi ve sonrası idrara çıkmanız da gerekir. Sonrasında vajinal ve rektal bölge temizliği ile bakterilerin idrar yolundan gitmesini sağlamış olursunuz.

Cinsel ilişki sonrası genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermemelisiniz. İç çamaşırı değişikliği yapmalısınız. Aynı zamanda cinsel ilişki sonrası temizlik, idrar yolu iltihaplanmasını önleme amaçlı oldukça önemlidir. Kısaca mesanenin boşaltılması ve duşun alınması gereklidir.

Sistite Ne İyi Gelir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar yolu iltihaplanması rahatsızlığınız varken özellikle yaz aylarında çok su tüketmeniz gerekir. Az su tüketimi tedaviyi kendi kendinize yavaşlatmanıza etken olacak bir faktördür. Ancak bu, sadece su tüketimi ile kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir. Peki, tıbbi tedavi yöntemleri nasıldır ve idrar yolu iltihaplanması en hızlı nasıl geçer?

En etkili ve kullanılan tedavi yöntemi tabi ki antibiyotiktir. Sonuçta bir iltihaplanma söz konusudur. Kısa sürede cevap veren ve mikropları kırıcı, iltihaplanmayı giderici, ağrıları dindiren bir tedavi yöntemidir.

Sistitten Nasıl Korunur? Sistit Olmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sistitin kirli tuvaletten bulaştığı düşünülür. Ancak sistit yalnızca kendi vücudunuzdaki bakterilerden oluşur. Yani tuvalette bulaşma olasılığı yalnızca sizin tuvalet sonrası temizlik durumunuza bağlıdır. Kişisel ve tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde tuvalet sonrası genital bölgenin kirli olması sistitin oluşmasına neden olacaktır. Bunun yanında diğer korunma unsurlarına aşağıdaki listeden bakabilirsiniz:

 • İdrarınız geldikçe yapın ve tutmayın.
 • Gün içerisinde bol su tüketin.
 • Kahve, çay ve alkol tarzı içecekleri az tüketin.
 • Genital bölgenin uzun süreli nem altında olmasına izin vermeyin.
 • İç çamaşırı seçimine özen gösterin. Yani, naylon ve sıkı iç çamaşırlarından olabildiğince uzak durun.
 • İç çamaşırınızı sıkça değiştirin. Pamuklu çamaşırları olabildiğince tercih etmeye çalışın.
 • Cinsel ilişki sonrasında geçen 10 dakikalık sürede idrarınızı yapmaya bakın.
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası genital bölge temizliğinizi aksatmayın.

Yukarıda saydığımız hususlara dikkat edere siz de idrar yolu iltihaplanmasından kaçınabilirsiniz.