Sperm Testi

Genel olarak lisanslı sporcular ya da çocuk sahibi olmak isteyip olamayan çiftlerin mutlaka vermesi gereken bir testtir. Sperm testi, çocuk sahibi olabilmek için yeterli sperm sayısının olup olmadığı konusunda ölçüm yapar. Bunun yanı sıra normospermi durumunu incelediğimiz klinik testlerdir. Bunun yanında, yetersiz sperm sayısından şüphelendiğimiz takdirde oligospermi testleri de uygulanmaktadır.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler arasında kadınlar ve erkekler için farklı testler yapılmaktadır. Bu testler arasında yer alan sperm testleri, sağlıklı sperm hücrelerine sahip olup olmadığınızı, sperm sayınızın yeterli olup olmadığını anlamak için yapılmaktadır. Aktif olarak görev yapma durumlarını anlayabilmek adına normospermi testlerine de uygulanmaktadır.

Tüm bu testler sonucunda sperm durumları ve değerleri ortaya çıkar. Sadece çocuk sahibi olmak isteyen kişiler değil aynı zamanda sporcuların da bu testleri yapma zorunluluğu, sperm değerlerinde değişimler görülüp görülmeyeceğini kesinleştirmek amacıyla olur.

Spermiogram Neden Yapılır?

Çocuk sahibi olmak konusunda problem yaşayan çiftlerde, erkeklere yönelik bir testtir. Spermiograf’ın yapılma sebebi, sperm içinde bulunan değerlerin ve olması gereken hareketliliğin kanıtlanmasıdır. Spermiografi testleri içinde farklı tanılar vardır. Bunlardan biri de yetersiz sperm hareketliliği anlamına gelen astenospermi olur.

Sperm testleri sonucunda net kanıya varmak için uzun uğraşlar ve çalışmalar yapılmaktadır. Test sonuçları bir anda çıkıp kesin tanı aniden koyulamadığı için bir süre beklemeye ihtiyacınız var. Fakat testler sonucunda en doğru kanıyla tedaviye başlanmaktadır.

Düşük Sperm Sayısı Nedenleri?

Çocuk sahibi olabilmek için gördüğünüz tedavilerde en fazla karşılaştığımız sorunlardan biri de düşük sperm sayısıdır. Sperm sayısı, yumurtalıkların gelişimi başta olmak üzere, vücut sıcaklığı ve vücut gelişimi gibi pek çok durumla bağlantılı olan bir durumdur. Düşük sperm sayısı sorunları ile karşılaştığınız durumlarda genel olarak teratospermi, yani şekil bakımından düzgün fakat sperm sayısı olarak eksik olan hastalıklardan ya da oligospermi yani tüm meni içerisinde bulunan işlevsel sperm sayısının az olmasından şüpheleniriz.

Her iki durumda da sperm sayısını artırmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Düşük sperm sayısına yol açan sebepleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Y Kromozomu Eksikliği: Sperm üretiminde öncelikli olarak görev yapan y kromozomu eksikliği vücut içerisinde zaten eksik olabileceği gibi zaman içerisinde farklı sebeplerden dolayı kaybolmuş olması muhtemeldir. Bu noktada ilk aklınıza gelecek şey ise gelişen tıbbi yöntemler ile tüp bebek sahibi olabileceğinizdir.
 • Yukarıda Kalan Testisler: Testislerin vücut dışında olmasının sebebi, vücut ısısının sperm kalitesini bozacak olmasıdır. Testisler vücut dışına inmediği takdirde, sperm de vücut içerisinde kasıklarda, karın boşluğunda kalarak kalite kaybı yaşar. Bu da çocuk sahibi olabilmenizi zorlaştırır.
 • Yetersiz Hormonlar: Hipofiz’den salgılanan üreme hormonları çok küçük yaştan itibaren hazırda durur. Genetik ya da farklı sebeplerden dolayı oluşan hormon bozuklukları yine düşük sperm sayısı problemi ile karşılaşılmasına neden olur.
 • Kanal Tıkanıklığı: Aslında normal sperm sayısına sahip olsanız da bu spermleri taşıyan kanallarda yaşanan sorunlar nedeniyle yeterli dolaşım sağlanamaz.
 • Alkol ve Sigara: Her iki maddenin de içinde bulunan etmenler sperm sayısı ve kalitesini bozar. Bu maddelerin birkaç ay bırakılmasıyla dahi sperm sayısında ciddi artış görülmektedir.
 • İlaç Kullanımı: Kullandığınız birtakım ilaçlar, yan etki olarak sperm sayısında azalmaya neden olur. Kısa sürede müdahale ettiğiniz takdirde ne kadar geçici bir durum olsa da uzun süreli yanlış ilaç kullanımında azospermi dahi yaşayabilirsiniz.

Sperm Kalitesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sadece çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için değil yetişkinlik döneminde herkes için düzenli kontrollere gidilmesi gerekir. Özellikle erken yaşlarda bir terslik olduğu ortaya çıktığı takdirde bu sorunu tedavi ettirmeniz daha kolaydır. Bu kontrolleri düzenli şekilde yapmanız ile özellikle oligoastenoteratospermi problemi karşısında başarılı bir tedavi görebilirsiniz. Sperm kalitesi için şu durumlara dikkat etmelisiniz:

 • Öncelikle sağlıklı bir cinsel hayatınızın olması gerekir. Gerekli önlemleri almalı ve cinsel hastalıklara karşı korunma sağlamalısınız.
 • Antioksidan açısından zengin besinleri tercih edin. Sağlıklı ve düzenli beslenmek vücut işlevlerini de daha sağlıklı hale getirir. Sperm kalitesini artırmak için de oldukça etkili bir çözümdür.
 • Boy kilo indeksine dikkat edin. Fazla kilolar her zaman sperm kalitesini olumsuz etkiler. Bunun yanında yetersiz beslenmeye bağlı zayıflık da sperm kalitesinde azalma yaşanmasına sebep olur.
 • Psikolojik durumunuzu olabildiğince stabil tutun. Stres, depresyon gibi sorunlar sperm sayısında ve kalitesinde düşüş olmasına sebep olur.
 • Mümkün olduğu kadar hareketli olun. Düzenli egzersiz yapmak sperm kalitesini artırır.
Sperm Testi
Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm kalitesi ve sperm sayısını kontrol edebilmek amacıyla sperm testi ismi ile pek çok test bulunmaktadır. Erkek kısırlık durumuna karşın genellikle yapılması gereken sperm testi için öncelikle 2 ve 5 gün arasında cinsel ilişki yaşamamış olmanız gerekir. 2-5 gün arasında cinsel ilişkiye girmemiş erkek bir odaya alınmaktadır. Bu odadaki test tüpüne meniyi koymasının ardından test yapılması için en hızlı şekilde laboratuvara gönderilir. Sperm testi ile incelenmektedir. Değerlerin farklılığına göre test sonuç sürecinin uzaması söz konusudur.

Sperm Testi İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Sperm testi için öncelikle bir uzman görüşü gereklidir. Kısırlık testi olarak da adlandırdığımız sperm testi verebilmek için öncelikle üroloji bölümünde gerekli muayeneler yapılmaktadır. Sonrasında uzman doktorun gerekli gördüğü testler için yönlendirme sağlanmaktadır.

Sperm Testine Giderken Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bunun tamamen sağlıksal bir tarama amacı ile yapıldığının unutulmaması gerekir. Ne kadar özel bir durum olsa da bu durumu çözüme kavuşturabilmek adına, diğer hastalıklar için verilen kan testi neyse sperm testi de aynı şekilde normal karşılanmalı.

Sperm testi öncesinde 2 gün ay da 5 gün aralığında cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Böylece asıl sperm kalitesi ve sperm sayısı ortaya çıkar. Dikkat etmeniz gereken bu duruma uymadığınız takdirde yanlış test sonuçları ile karşılaşabilirsiniz. Test sonuçlarının sağlıklı çıkabilmesi açısından da test verdiğiniz andan itibaren en kısa sürede laboratuvara iletmeniz gerekir. Test için vereceğiniz meninin tamamını test kabının içine koymalısınız. Bu test kabı içine el de dahil yabancı herhangi bir cisim ile temas etmemelisiniz.

Spermiogram Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Çocuk sahibi olabilmek adına tedavi olmak isteyen kişiler için farklı testler istenmektedir. Spermiogram da bu testler arasında yer alır. Sperm analizi sonuçları, test verildiği andan itibaren 24 saat sonrasında öğrenilmektedir. Fakat kritik durumlarda testler tekrarlanacağı için sonuçların çıkma süresinde de uzama görebilirsiniz.

Sperm Testi Normal Değerleri Kaçtır?

Vücutta yer alan tüm hareketlerin belirli bir aralık içinde sağlıklı sayıldığı bilinmektedir. Sperm testi sonucunda sağlıklı saydığımız durumları gösteren test aralıkları mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakamlara göre ideal sperm testi sonuçları şu aralıklar içinde olmalıdır:

 • Sperm sayısı 39 milyon,
 • İleri doğru sperm hareketliliği %32,
 • Sperm pH’ı 7,2’den büyük olmalı,
 • Sperm hacmi 2 ml’den büyük olmalı,
 • Normal şekle sahip sperm oranı ise %4’ten büyük olmalıdır.

Tüm bu değer aralıklarında çıkan test sonuçlarına göre sperm kalitesi ve sayısı da sağlıklı sayılmaktadır.