yaz aylarında su tüketimi

Su insanlar için son derece önemli ve olmazsa olmaz denebilecek bir ögedir. Özellikle yaz aylarında su tüketimi çok daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yemek yemeden haftalar boyu yaşayabilen insanlar, su tüketmeden sadece birkaç gün dayanabilmektedir. İnsan vücudunda yaşamsal olayların sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi, su dengesinin korunması ile mümkün olmaktadır.

Kadın, erkek ya da çocukların ihtiyaç duyduğu ve tüketmesi gereken su miktarı yaşları da göz önüne alınarak değişkenlik gösterebilmektedir. Vücutta depolanamayan su dışkı, ter, solunum ve idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Bu nedenle suyun, doğru miktarlarda tüketilmesi insanlar için büyük bir önem taşımaktadır.

yaz aylarında su tüketimi

Yaz Aylarında Su Tüketiminin Önemi

Su insanlar için oksijenden sonra gelen en önemli gereksinimler arasında yer almaktadır. Beslenmeden haftalarca yaşayabilen insanlar su tüketimi yapmazsa birkaç gün dayanabilir. Özellikle yaz aylarında su tüketimi önemi daha fazla gündeme gelmektedir.

Yetişkin bir kişinin vücudunun ortalama yüzde elli beş veya yüzde yetmiş beşi sudan oluşmaktadır. Kişilerin sahip olduğu vücut ağırlığının %10’ndan fazlası kadar sıvı kaybı yaşaması halinde çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar sıcak çarpması ve halsizlik gibi etkiler ile kendini göstermektedir. Ayrıca buna ek olarak, vücutta %20’den fazla sıvı kaybı yaşanması kişilerin yaşantısını tehlikeye sokabilmektedir.

yaz aylarında su tüketimi

Yaz mevsiminde hava sıcaklığının artması ve nem oranının yükselmesi ile birlikte kişiler daha fazla sıvı ihtiyacı hissetmektedir. Bu durumda kişilerin en az sekiz veya on bardak su tüketmesi önerilmektedir. Yaz sıcaklarında su vücuttan sadece idrar, dışkı ya da solunum yoluyla değil, ter ile de vücuttan dışarı atılmaktadır. Bu durum ise kişilerin, su ihtiyacı duymadığında dahi su tüketmesi  gerektiğinin bir kanıtıdır.

Sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak ve halsizlik hissetmemek önemlidir. Ayrıca yorgunluk ve baş ağrısı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler su tüketimine dikkat etmelidir. Bu bağlamda kişiler yaz aylarında su tüketimi miktarını arttırılmalı ve vücut ağırlıklarını baz alarak su içmeye özen göstermelidir.

yaz aylarında su tüketimi

Yaz Aylarında Su Tüketimi Yeterli Gelmediğinde Nelere Sebep Olabilir?

Suyun insan hayatı için ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu durumda suyun doğru oranda ve gerektiği kadar tüketilmesi gerektiğinden bahsetmiş ve önemini vurgulamıştık. Susuzluğun özellikle yaz aylarında ortaya çıkan etkileri kişilerin fark edebileceği kadar yoğun ve etkili bir şekilde kendini göstermektedir.

Kişilerin yeteri kadar ve vücut ihtiyacına oranla su tüketmemesi, sıcak bitkinliği, sıcak çarpması ve yeteri kadar terlememeye neden olabilmektedir. Ayrıca daha yoğun susuz kalma durumunda kişiler bazı etkili sonuçlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bunlar kusma, baş ağrısı, bayılma, halsizlik ya da mide bulantısı gibi keskin belirtiler ile kendini göstermektedir.

yaz aylarında su tüketimi

Kişilerin özellikle yaz aylarında vücut ısısının kırk derecelere kadar yükselmesi acil bir müdahale gerektirmektedir. Gerekli zamanda müdahale edilmemesi halinde kişilerin organ yetmezliği, beyin hasarı ve ölüm gibi sorunlar ile karşılaşması mümkün olabilecek bir durumdur.

Son olarak ise yaz aylarında su tüketimi önemi, böbrek sorunları yaşamamak adına özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Su tüketmemek ile birlikte gelen idrar azalması, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir.

Su İnsan Vücudunda Hangi Fonksiyonları Yerine Getirir?

Yetişkin bir insanın vücudu günlük olarak 10 su bardağı su kaybı yaşamaktadır. Hatta bunun için hareket etmek, terlemek ve bir efor sarf etmek dahi gerekmemektedir. Kişiler nefes alırken, vücut ısısını dengelerken, dışkı ve idrar yolu ile sıvı kaybı yaşamaktadır.

İnsan vücudunda yaz aylarında su tüketimi çok daha artmaktadır. Hatta kaybedilen bu suyun fazlasıyla yerine koyulması gerekmektedir. İnsan sağlığının da korunması açısından, su tüketimi son derece önemlidir. Doğru su tüketimi kişilerin vücut fonksiyonlarının da düzenli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Su insan vücudunda şu işlevleri yerine getirir:

yaz aylarında su tüketimi

  • Su besin maddelerinin hücreler arasında taşınmasını ve atık maddelerin ise vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır.
  • Enzim, kan hücreleri ve hormonların taşınması su sayesinde gerçekleşmektedir.
  • Karın boşluğunun kayganlaşmasına olanak sunan sıvıların ve eklemlerin yapısına girmektedir.
  • Kanın hacimli bir yapı almasını sağlamaktadır.
  • Özellikle yaz aylarında su tüketimi deri, ağız, burun ve gözün nem kazanmasını sağlamaktadır.
  • Su vücut ısısının korunmasını sağlayan en önemli unsurdur.
  • Hücrelerin bütünlüğünü ve şeklini koruması su ile mümkündür.
  • Su hücre zarının yapısını oluşturmakta, organlar arası tampon görevini üstlenmekte ve vücut yapılarının korunmasını sağlamaktadır.
  • Stres, yorgunluk, depresyon ve gerginlik belirtilerini su ortadan kaldırır.

yaz aylarında su tüketimi

Bu gibi nedenlerle insan sağlığı için oldukça önemli bir gereksinim olan bu içecek düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle yaz aylarında su tüketimi çok daha dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. İnsanların yaşamsal faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde sürdürebilmeleri su tüketimine bağlıdır.

Gün İçinde Ne Kadar Su içilmelidir?

Sağlıklı ve erişkin bir birey, gün içinde kilo başına otuz beş ml su tüketmelidir. Bu bilgi yapılan bilimsel araştırmalar göz önünde tutularak belirlenmiştir. Fakat unutulmamalıdır ki, kişilerin su içme ihtiyacının değişkenlik göstermesine neden olan çeşitli etkenler bulunmaktadır. Kişilerin yaşı, cinsiyeti, çalışma durumu, çalışma şekli ve bu gibi temel kriterler kişilerin su içme ihtiyacının değişmesine neden olmaktadır.

Örneğin elli kilo ağırlığa sahip bir bireyin ortalama 1,7 litre su tüketmesi gerekmektedir. Fakat seksen kilo ağırlığında olan bir kişinin ise 2,8 litre su içmesi gerekmektedir. Yani kişilerin ağırlığı arttıkça içmesi gereken su miktarı da artış göstermektedir. Yaz aylarında su tüketimi oranının artış göstermesi son derece olağan bir durumdur. Kişiler çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmamak adına bu konuya özen göstermek durumundadır.

yaz aylarında su tüketimi

Az su içmek kadar çok fazla su içmekte kişilerin çeşitli problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Su tüketiminin gereğinden fazla olması kişilerin kalbinin ve böbreklerinin yorulmasına neden olabilmektedir.

Fazla Su Tüketemeyen Kişilere Öneriler

Su tüketimi insanlar için oldukça önemli ve hassas bir durumdur. Su tüketim oranının kararında olması kişilerin genel sağlık durumunun doğrudan etkilenmesine neden olmaktadır. Suyun az tüketilmesi kadar çok tüketilmesi de çeşitli tehlikelere yol açabilmektedir.

İnsanların vücudunun yüzde yetmiş beşlik bir kısmı sudur. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam sürme konusunda suyun oldukça önemli bir faydası bulunmaktadır. Metabolizma hareketlerinin düzenlenmesi, artık ve zararlı toksinlerin vücuttan doğru bir şekilde atılmasını sağlar. Ayrıca su insan sağlığının korunmasını sağlayan oldukça önemli bir gereksinimdir. İnsan için çok değerli bir ihtiyaç olan su, bağışıklık sistemini de olumlu etkileyen bir kaynaktır.

yaz aylarında su tüketimi

Kişiler çeşitli kriterleri ve ağırlıklarını göz önüne alarak, tüketmesi gereken su miktarını hesaplamalıdır. Fakat özellikle yaz aylarında su tüketimi oranı, ciddi bir değişikliğe uğrayabilmektedir. Terleme ve vücut ısısının dengelenmeye çalışması özellikle yaz aylarında vücuttan çok daha fazla su çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ne olursa olsun kişiler gün içinde en az 8 ile 10 bardak kadar su tüketmelidir.

Yaz Aylarında Su İçmeyi Sevmeyenler Ne Yapmalı?

Su içme konusunda zorluk yaşayan kişiler çeşitli yöntemler ile bu işi daha zevkli bir hale getirebilmektedir. Örneğin su içmeyi unutan kişiler telefon alarmı kurarak su içmeyi hatırlayabilmektedir. Bu sayede ise kişiler gerekli miktarlarda su tüketmeyi başarabilmektedir.

yaz aylarında su tüketimi

Ayrıca su içmeyi sevmeyen kişiler nane, limon, salatalık, tarçın ya da elma gibi besinleri sularına katabilmektedir. Bu şekilde elde ettikleri aromalı su sayesinde tüketim oranını arttırmaya çalışmalıdır. Ayrıca özellikle ahududu, böğürtlen ya da frenk üzümü gibi kırmızı meyveleri seven kişiler, bu şekilde yaz aylarında su tüketimi oranının artmasını sağlayabilmektedir.