sülük tedavisi

Günümüzde sülük tedavisi oldukça rağbet gören, sülüklerle uygulanan doğal bir tedavi yöntemidir. Sülüklerin 600’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Ama hepsi tedavi edici özelliğe sahip değildir. Tedavi edici özelliği olanlar Hirudo Verbana ve Hirudo Medicinalis olarak isimlendirilen türleridir. Sülüklerle tedavi yöntemi Antik Mısır döneminden beri kullanılmaktadır. Bu yöntem; cilt hastalıkları, enfeksiyonlar ve sinir sistemi anormallikleri gibi birçok farklı rahatsızlığı tedavi etmede etkilidir.

Tedavi esnasında tıbbi sülükler vücudun ihtiyaç olan bölgesine yerleştirilir. Bu sülükler, hastanın cildine tutunur. Vücutta sorun olan bölgeye bir ya da daha fazla sülük yerleştirilir. Sülükler yerleştirildikleri bölgede yaklaşık olarak 45 dakika kan emerler. Asıl faydaları kan emmeleri değil kanı emerken hastanın vücuduna salgıladıkları biyoaktif maddelerdedir. Sülük tedavisi kapsamında bu canlılar, salgıladıkları maddelerle iltihapları iyileştirir ve ağrıları azaltır.

sülük tedavisi

Sülük Tedavisi Nedir?

Dünya üzerinde birçok türü bulunan sülükler, hassas canlılardır. Bazı sülük türleri tıbbi anlamda tedavi edici özelliğe sahiptirler. Tıbbi sülüklerin üç çenesi vardır ve çeneleri küçük dişler içerir. Tedavi sırasında dişleriyle kişinin cildine delerek kan emerler. İşlem yaklaşık olarak 20 ile 45 dakika sürer. Emilen kan miktarı oldukça az ve zararsızdır.

Tıbbi anlamda tedavi edici sülükler, sertifikalı sülük üretim çiftliklerinde üretilirler. Hiçbir canlıyla temasları bulunmamaktadır. Tek kullanımlıktırlar. Uygulama bittikten sonra da uygun koşullarda yok edilmektedirler. Sülük tedavisi sırasında sülükler sorunlu bölgeye yerleştirilerek kan emerler. Kan emerken de kendi ürettikleri enzimleri insan vücuduna vererek şifa sağlarlar. Tedavi edici özellik, sülüklerin insan vücudunun ihtiyacına göre verdiği enzimlerdedir.

Bu tedavinin klinik ortamda doktor gözetiminde uygulanması oldukça önemlidir. İşleme başlamadan önce sülükler mutlaka dezenfekte edilmeli ve sadece bir kere kullanılmalıdır. Tedavi bittikten sonra sülükler tıbbi atık olarak değerlendirilmeli ve yok edilmelidir. Hastalığın ne olduğuna göre kullanılan sülük sayısı değişebilmektedir. Genelde bölgede en fazla dört ya da beş sülük kullanılmaktadır.

sülük tedavisi

Sülük Tedavisi Faydaları

Hastalıkları tedavi etmede oldukça etkin olan bu tedavi, aynı zamanda kişilerin sağlığını korumak için de uygulanmaktadır. Tedavi esnasında sülükler hastanın kanını emerken kendi salgıladıkları enzimi vücuda verir. Bu enzimde 100’den fazla etken madde yer alır. Sülük tedavisi faydaları aşağıda açıklanmıştır:

 • Enzimde bulunan en önemli maddelerden biri Hirudin’dir. Hirudin, kandaki pıhtılaşmayı, damar tıkanıklığı ve dokularda tıkanan kan miktarını azaltma özelliği taşır. Tedavi bittikten sonra bile kan akışı düzenlenir, kan sulandırılır ve sağlıklı bir şekilde akması sağlanır.
 • Yeni kan oluşmasıyla birlikte dokularda oksijenlenme artar. Ağrı olan bölgelerde ağrının şiddeti azalır. Vücudun sorunlu bölgeleri rahatlar ve kaslar gevşer.
 • Sülük tedavisi vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cilt rahatsızlıklarını tedavi etmede etkilidir. Cildin güzelleşmesine yardımcı olur ve cilde canlılık katar. Cilt için antiaging etkisi taşır.
 • Bu tedavi vücudun iltihabını iyileştirir böylece enfeksiyonların önüne geçer.
 • Sülüklerin kullanıldığı tedavide hastalar aynı zamanda antidepresan etkisi alır. Bu sayede hastaların stresinde azalma meydana gelir. Hatta anksiyete ve depresyon gibi şikâyetlere de iyi gelir. Psikolojik bir rahatlama sağladığı için bu yöntem psikolojik rahatsızlıklar için de etkili bir yoldur.
 • Kan basıncı düzenlendiği için tansiyon dengede tutulur. Kalp sağlığı ve dolaşımı için de oldukça faydalı bir tedavidir.
 • Sinir hücrelerinin onarımında rol oynar.
 • Kan akışını hızlandırdığı için aynı zamanda cinsel gücün artmasına yardımcı olur. Siz de tüm bu etkilerden yararlanmak ve sağlığınızı korumak için klinik bir ortamda güvenli bir sülük tedavisi

sülük tedavisi

 Sülük Tedavisi Zararları

Bu tedavinin ciddi komplikasyonlara sebep olması oldukça nadir görülen bir durumdur. Sülükler tek kullanımlık olduğundan dolayı hastaya enfeksiyon bulaşma ihtimali de yoktur. Klinik ortamda doktor kontrolü olduğu sürece oldukça az zarara sebep olabilecek bir uygulamadır.

Lokal ağrı veya kısa süreli kaşıntı en sık görülen yan etkilerdendir. Genelde lokal ağrı tedaviden hemen sonra yapılır. Yaklaşık bir ile beş dakika kadar sürer. Bunlar dışında sülük tedavisi uygulanan bölgede şişme, kızarma, morarma gibi alerjik reaksiyonlar da en sık görülen yan etkilerdendir. Kızarmalar oldukça normal olan alerjik reaksiyonlardır ve kendiliğinden geçer. Çok nadiren hafif baş dönmesi, hafif ateş, titreme, tansiyon düşüklüğü ve lenf bezlerinde şişme görülür. Ancak bu etkiler kısa süreli ve geçicidir.

Tedavi tamamlandıktan birkaç gün sonra bölgede kaşıntı devam eder. Ancak bu korkulacak bir durum değildir. Kaşıntı için buz uygulaması, sirke ile soğuk kompres ya da alerji kremleri önerilir. Bu şikayetler en fazla bir hafta devam etmektedir. Sülük tedavisi uygulanmaya başlamadan önce kan sayımının yapılması oldukça önemlidir. Sonuç olarak, bu tedaviyi güvenilir, klinik bir ortamda doktor kontrolünde aldığınız sürece ciddi bir yan etkiyle karşılaşmazsınız.

sülük tedavisi

Sülük Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tıbbi sülükler kullanılarak gerçekleştirilen tedavi birçok hastalık için uygundur. Yalnızca hastalıklar için değil, sağlıklı bireylerde de sağlığı korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için uygulanır. Başlıca kullanımı damar hastalığı içindir. Sülükler kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve damar tıkanıklığı olan hastalara iyi gelir. Bunun dışında kan pıhtıları ve varisler için de etkilidir. Kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı kellik ve alopesi için de iyi sonuç veren bir tedavidir. Sülük tedavisi kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle diyabet hastaları için de uygun bir tedavi seçeneği sunar.

Sülüklerin yaygın olarak kullanıldığı diğer bir alan da kulak ve işitme sorunlarıdır. Kulak ve işitme problemi yaşayan hastalara da bu tedavi uygulanır. Sülükler kulak iltihaplarının önüne geçmeye yardımcı olur. Ayrıca göz hastalığı yaşayan kişiler için faydalı bir tedavi olma özelliği taşır. Tedavi, göz içindeki basıncı azaltır böylece glokomlu hastalar için etkilidir.

Kan akışıyla bağlantılı olan cinsel hastalıklara da sülükler iyi gelmektedir. Kan akışını hızlandırdığı için sertleşme problemi yaşayan hastalar için tercih edilebilecek bir yöntemdir. Cilt problemleri için de şifalı bir etkisi olan tedavi, egzama, ürtiker, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Kas ağrısı, migren, boyun fıtığı, karaciğer hastalıkları, dejeneratif sinir sistemi hastalıkları gibi birçok farklı hastalık için sülükler etkilidir.

sülük tedavisi

Sülük Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Sülükleri tıpta kullanmak ne kadar fayda içerse de herkes için uygun olan bir tedavi değildir. Sülük tedavisi aşağıdakilere uygulanmaz:

 • En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri anemi (kansızlık) sorunu ya da hemofili yaşayan kişilere uygulanmamasıdır.
 • Tedaviden faydalanmak isteyen kişinin kan sulandırıcı ilaç kullanmaması gerekir. Tedavide karşılaşılabilecek problemlerden biri kanın pıhtılaşma sorunudur, bu yüzden bunun önüne geçilmelidir.
 • Sülük kullanımına karşı alerjik reaksiyon gösteren hastalar vardır. Bu hastalar için bu tedavi uygun değildir.
 • Cerrahi girişim öncesinde bu tedavi gerçekleştirilmemelidir.
 • Tedavi ayrıca hamileler ve emziren anneler için uygun değildir.
 • Kalp yetmezliği olan kişilerde ve kontrolsüz diyabet hastalarında da sülük tedavisi uygulaması sakıncalıdır.
 • 18 yaşının altındaki kişilere bu tedavinin uygulanmaması önerilir.

sülük tedavisi

Hangi Bölgelere Uygulanmaz?

Vücutta sülüklerin uygulanmasının tehlikeli olduğu bazı bölgeler vardır. Bunlar göz kapağı çevresi gibi yumuşak cilt bölgeleri, avuç içi ve ayak tabanı gibi keratinize bölgeler ve önemli damarların üzeridir. Boyun, çene altı, kasık, koltuk altı gibi bölgelerde önemli damarlar bulunur. Bu tür bölgelerde bu tedaviyi uygulamak sakıncalı olur ve sağlığa zarar verir.  Bu tür bölgeler dışında vücudun her bölgesine tedaviyi uygulamak mümkündür. Bölge hastanın şikayetine ve ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir.

Sülük Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu yöntemin olumsuz bir sonucu olmaması için öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • İlk olarak uygulama yapılacak olan hasta, hekim tarafından kontrol edilmelidir. Uygulama yapılacak hastanın kan değerlerinin uygunluğuna bakılması gerekir.
 • Ayrıca kişinin, bu yöntemin uygulanmasını engelleyecek bir hastalığı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Alerjik bir durum olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Kişinin kullandığı ilaçlar tedavi öncesi değerlendirilmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere sülük tedavisi uygulamak oldukça sakıncalıdır.
 • Tedavi uygulanmaya başlamadan önce vücutta kokulu ürünlerin kullanılmaması gerekir.
 • Tedaviye tok karnına gelinmelidir. Kişinin tansiyonunun normal düzeyde olup olmadığına bakılır.
 • Tedavinin uygulanacağı ortam ve koşullar uygun hale getirilir. Hijyen kuralları oldukça önemlidir.
 • Kullanılacak sülük mutlaka tıbbi sülük olmalıdır ve sterilize edilmelidir.
 • Uygulama sona erdikten sonra 24 saat duş alınmamalıdır.
 • Tedaviden sonra yiyecek tüketimine dikkat edilmelidir. Tahıllı gıdalar, aşırı ekşi ya da aşırı tatlı yiyecekler tüketmek sakıncalı olabilir. Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saat daha çok proteinli gıdalar tüketilmesi önerilir.

sülük tedavisi

Uygulama Ağrılı Mı?

Kişilerin ağrı eşiği oldukça değişkendir. Ancak sülüğün oluşturabileceği ağrı sinek ısırığına benzetilebilir. Sülük ısırığından sonraki 1 ile 5 dakika aralığında, sülüğün salgıladığı maddeler anestezi etkisi gösterecektir. Bu da hastaların yaşadığı ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

İşlemin en sağlıklı sonucu verebilmesi için steril bir ortamda gerçekleştirilmesine dikkat etmenizde fayda var. Sülük tedavisi çok uzun zamandır uygulanan ve etkili sonuç gösteren bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi sonrası komplikasyonların oluşması oldukça nadirdir.