Topuk Ağrısı

Hayat kalitenizin azalmasına neden olan rahatsızlıklardan biri de topuk ağrısı olmaktadır. Gün boyu ayaklarımızın üzerinde durmaktayız. Bu nedenle de herhangi bir rahatsızlık olduğunda en iyi tedaviyi uygulamamız gerekmektedir. Yürüdüğünüz zaman sanki iğne batması şeklinde olan his, her gününüzü çekilmez kılacak düzeyde rahatsızlık vermektedir. Bu ağrının oluşmasına neden olan birden çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler kişilere göre değişiklik göstermektedir. Farklı nedenlerin olması farklı tedavi yöntemlerini de beraberinde getirmektedir.  Ne var ki oluşma nedenine göre tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Evde geleneksel yöntemler veya cerrahi müdahale ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Fakat evde bilinçsiz şekilde tedavi uygulamak pek tavsiye edilmemekle beraber seçenekler arasında yer almaktadır. Ağrının şiddetine göre egzersizler veya farklı yöntemler deneyebilirsiniz.  Ancak kesin çözüm için mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Yanlış yapılan bir egzersiz beklenenin aksine daha kötü sonuçlar doğmasına neden olabilmektedir. Çünkü topuk ağrısı tedavi sürecinde egzersiz yapmakta yer almaktadır. Bu nedenle çoğu hasta fizik tedaviye de yönlendirilebilmektedir. Ağrısından tamamen kurtulmak başarılı bir tedavi yöntemi ile mümkün olmaktadır. İsterseniz topukta meydana gelen ağrının altında yatan sebeplere ve nasıl bir tedavi uygulandığına bir göz atalım.

Topuk Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Topuk Ağrısı Topukta oluşan ağrıların birden fazla sebebi olabilmektedir. Ayak topuğunda meydana gelen ağrıya neden olan belli başlı faktörlere isterseniz beraber bakalım:

 • Kemiklerde oluşan çatlama ve burkulmalar
 • Aşil tendiniti
 • Bursit
 • Kemik tümörü
 • Obezite
 • Kemik deformiteleri
 • Sarkoidoz
 • Periferik nörapati
 • Paget kemik hastalığı
 • Romotoit artrit

Topuk dikeni topuk ağrısı çeşitlerinden en çok bilinendir. Ayrıca dikenin oluşma nedeni ise tamamen ayağınızın doğal yapısı ile ilgili olmaktadır. Olması gerektiğinden daha düz veya kemerli ayaklarda topuk dikeni sorunu sıklıkla görülmektedir. Bunun haricinde ise özellikle uzun süre ayakta çalışan ve ayakta durmak zorunda iseniz bu sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliniz oldukça yüksek olmaktadır.

Ayağa alınan herhangi bir darbe ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Kaza anında veya spor yaparken meydana gelen darbeler sonrasında ayakta ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Buna ek olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik sorunları da ‘Topuk ağrısı neden olur?’ sorusunun diğer bir cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kemiklerde meydana gelen kırılmalar veya zedelenme durumu ağrı ihtimalini güçlendirmektedir. İleri yaşlarda bu sorunun ortaya çıkmasının temel nedeni ise artık kemiklerin daha hassas bir yapı da olmasıdır.

Ağrının sebebinin tespit edilmesi tedavi süreci için önemli bir detaydır. Ona göre tedavi uygulanmaktadır. Ağrının sebepleri ve neden dolayı oluşabileceğinden bahsettik. Şimdi ise ‘Bu ağrıdan nasıl kurtulabilirsiniz? Nasıl bir tedavi süreci izlenir?’ ona biraz bakalım.

Topuk Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuk Ağrısı Ağrının tedavi edilmesi için öncelikle sebeplerinin tespit edilmesi gerekir. Ancak daha yeni oluşan bir ağrı ise evde uygulama yapabilme olanağına sahip olursunuz. Topuk ağrısı belirtileri yavaş yavaş kendini göstermesi durumunda klasik yöntemler uygulayınız. Ancak hala geçmiyor ise bir doktora görünmenizde büyük fayda vardır. Yaklaşık 6 haftalık bir süre sonrasında ağrıdan tamamen kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Fakat bu süre tedavinin eksiksiz şekilde uygulandığı takdirde geçerlidir. İstikrarlı şekilde tedaviye devam eden kişiler 6 haftanın sonunda ağrısız ayaklarına kavuşma olanağına sahip olmaktadır. Ancak tedaviyi aksatan kişiler için süreç biraz daha uzun olmaktadır.

Ayrıca topuk ağrısı tedavisinde önemli olan bir diğer nokta ise süreç boyunca dinlenmektir. Eğer aşırı bir ağrı şikâyetiniz var ise tedavi sürecinizde mümkün olduğu kadar ayakta durmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayak sağlığına uygun ayakkabı tercihi yapmanız da çok önemlidir. Ortopedik ayakkabılar ayak sağlığınız için özellikle geliştirilen ayakkabılardır. Böylece gün içinde daha konforlu olmanıza yardımcı olmaktadır. Gün içinde topuğa yapılan baskının daha az olmasına olanak sağlamaktadır.

Topuk Ağrısı Doktorların uyguladığı yöntemler ile ‘Topuk ağrısı nasıl geçer?’ sorusunu merak edenler için asıl konuya gelelim. Öncelikle nedenini bulmak çok önemlidir. Çünkü bu doğrultuda bir plan uygulaması yapılmaktadır. Farklı birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birkaçını ise şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Ayakkabılar için özel tasarlanan dolgu kullanımı ile ayaklarda olan baskının azaltılması sağlanmaktadır.
 • Ayağındaki ağrının sebebi kemik ile ilgili olan kişilerde ise ortez cihaz kullanımı yaygın olarak görülmektedir.
 • Topukta yer alan ağrının hafiflemesi için kortikosteroid enjeksiyonlar tercih edilmektedir.
 • Kemiklerde bulunan kırıklar nedeni ile ağrı oluyor ise alçı uygulaması yapılmaktadır.
 • Bazı durumlarda fizik tedavi de uygulanabilmektedir.

Topuk Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Topuk Ağrısı Topukta meydana gelen ağrılar başka hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Ayak topuk ağrısı hayat kalitemizi azaltan bir rahatsızlık olduğu gibi başka hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. En yaygın olarak bilineni ise topuk dikenidir. Evet, eğer ayağınızda yoğun bir ağrı var ise büyük ihtimalle topuk dikeniniz olabilmektedir.

Topuk dikeni, her 10 kişiden 1 kişide mutlaka görülmektedir. Özellikle ayakta uzun saatler boyu kalan ve ayak sağlığına uygun ayakkabı tercih etmeyen kişilerde olma ihtimali de oldukça yüksektir. Fakat ağrı hissedilmeye başlandığı ilk anda tedaviye başlanması durumunda ilerleme olmadan önüne geçebilmek de mümkündür. Bu nedenle ayağınızda olan ağrıyı hafife almadan doktora başvurmalısınız.

Yapılan araştırmalar neticesinde topuk ağrısı olan kişilerde tümör olasılığının yüksek olduğu da ortaya çıkmıştır. Bu nedenle uzmanlar, ağrı şikâyeti olan kişilerin mutlaka doktora görünmesi gerektiğini söylemektedir. Topuk dikeni sanılan durumun bazen tümör çıkabileceğinin altı özellikle çizilmektedir. Bu noktada ise tüm testlerin yapılması ve gerçekten altında yatan sebebin en iyi şekilde araştırılması gerekmektedir.

Topuk ağrısı hangi hastalığın belirtisi olduğuna baktıktan sonra, topuk da oluşan ağrının belirtisini de anlatmak gerekir. Adından da anlaşılacağı üzere ayakta ve özellikle topuk kısımlarında hissedilen acı olarak tanımlanabilir. Ayağın üzerine basıldığı zaman hissedilen acı, topuk altında meydana gelen şişme veya kızarıklıklar, ayak kemerinde bulunan ağrı hissi, uzun süre sonra yataktan kalkınca atılan ilk adımlarda ki acı hissi, yürürken denge problemi yaşama gibi belirtileri saymak da mümkündür.

Topuk Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Topuk Ağrısı Topukta yoğun veya yeni başlayan ağrı şikâyetleri evde yapılan yöntemlerle geçmediği takdirde doktora başvurulması önemlidir. Çünkü artık zamanla hayatınızı engellemeye neden olacaktır. Ayak sağlığı hafife alınacak bir konu değildir. Tam da bu sebeple bir doktordan yardım almanız tavsiye edilmektedir.

Sürecin daha verimli geçmesi ve çabuk iyileşme sağlanması için ilk zamanlarda gidilmesi de önemli bir ayrıntı olmaktadır. Ne var ki çok geç kalınması durumunda tedavi süreci zorlu geçebilmektedir. Topuk ağrısı şikâyeti olan kişiler ortopedi ve travmatoloji polikliniğinden randevu alması gerekmektedir. Ancak sorunun kaynağı net olarak belirlenmesi durumunda farklı polikliniklere de yönlendirme yapılması söz konusu olabilmektedir. Çünkü topukta oluşan ağrının farklı nedenleri olabilmektedir. Örneğin bazı durumlarda fizik tedavi uygulanabilmektedir.

Özellikle kemiklerde oluşan sorunlar nedeni ile topuk da ağrı meydana geliyor ise iyileşme süreci için biraz daha çaba sarf etmek gerekmektedir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde tedavi yöntemine devam edilmesi durumunda ise topuk ağrısı şikâyetlerini en aza indirmek mümkün hale gelmektedir.