Topuk dikeni nedir?

Ayak tabanının topuk kemiği kısmında derin bir ağrıya neden olan hastalığa topuk dikeni ismi verilir. Ortopedi bölümünün ilgilenmiş olduğu hastalık herkeste görülebilir. Genellikle sporcularda daha yaygın olarak görülmektedir. Her insanın ve her yaş grubu kişinin hastalık ile karşılaşması mümkündür. Hastalığın tedavisi için uygulanan yöntemlerle birlikte kısa sürede çözüme ulaşılması sağlanabilir.

Hastalık belirli aşamalardan geçebilir. Bu nedenle rahatsızlığın teşhis edilmesinin ardından kısa süre içerisinde ortopedi uzmanları tedavi seçeneklerini belirler. Genellikle halk arasında hastalığın tedavisi riskli olarak bilinmektedir. Ancak bu rahatsızlık risksiz ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Uzman doktorlar eğer tedavi için herhangi bir işlem yapılmasına gerek duymazsa ayakkabı tabanı kullanımıyla sorun çözülmektedir.

Topuk Dikeni Nedir?

Genellikle halk arasında ağrılı durumlara yol açması ile bilinen hastalık, doktorlar tarafından teşhis edilebilir. Şiddetli bir ağrıya sebep olan rahatsızlık hakkında araştırma yapılırken ‘topuk dikeni nedir?’ sorusunun cevaplanması gerekir. Kişilerin sabah yataktan kalktıkları anda hissetmeye başladıkları ağrılar en büyük belirtileri arasında yer alır. Günlük hayatı doğrudan etkileyen bir durum olarak ortaya çıkar.

Hastalığın tedavi edilebilmesi için çeşitli yöntemlerin uygulanması mümkündür. Rahatsızlık genel olarak yanlış ayakkabı seçimleri, uzun süreli ayakta kalma durumları ve kilo artışları nedeniyle oluşmaktadır. Tıp dünyasında ayak tabanıyla topuk kemiğini birbirine bağlayan kas liflerinin kopması sonucunda hastalığın oluşması durumu olarak açıklanır. Bu hastalık nedeniyle kişilerin yürürken diken batması gibi bir topukta ağrı hissetmesi durumu oluşur.

Çıplak gözle bakıldığında hastalığın teşhis edilmesi oldukça zordur ve yaklaşık olarak yarım santim büyüklüğüne ulaşmaktadır. Ayak kemiklerinde biriken ve vücudun doğal yollar ile atmış olduğu kalsiyum parçaları zaman içerisinde topuk kemiklerine doğru birikir. Kalsiyumların tabanda fazla şekilde birikmesi durumunda kemikleşme olması mümkün olabilir. Ayak tabanlarında zamanla kemikleşme oluşması topukta dengesiz bir yapı durumuna neden olur. Oluşan bu yapı topuk ve ayak tabanının zarar görmesiyle sonuçlanır. İlerleyen süreçlerde kişilerin ayaklarının üstüne basmakta zorlanması ve yürüyememe durumuyla karşılaşması sonucunu doğurur. Günlük hayatın olumsuz yönde etkilenmesiyle sonuçlanmaktadır.

Topuk dikeni neden olur, belirtileri neler?

Topuk Dikeni Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi edilmesinin ardından kişilerin ‘topuk dikeni neden olur?’ sorusuyla tekrar etme olasılığını azaltması sağlanabilir. Genellikle kişilerin genetik yapıları hastalığın görülmesinde sık rastlanan bir nedendir. Olumsuz bir yaşam biçimine sahip olmak aynı zamanda rahatsızlığın nedenleri arasında yer almaktadır. Ayak sağlığı dikkat edilmemesi ve çeşitli nedenler ile hastalığın görülmesi mümkündür. Bu rahatsızlık durumuna neden olan etmenler ise şu şekildedir:

 • Kişilerin kendilerine uygun olmayan ayakkabıları kullanması
 • Hastalık eğer kadınlarda görülüyorsa yüksek topuklu ayakkabıların kullanılması
 • Kişilerin düzenli bir şekilde uzun süren yürüyüşler veya koşu yapması
 • Gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalınması
 • Ailede daha önce genetik olarak hastalığa rastlanılması
 • Daha önce geçirilen kalıtsal hastalık durumlarının olması

Kişilerin belirtilen özellikleri taşıması durumunda uzman bir doktorun kontrolüne başvurması gerekir. Bu rahatsızlık durumunda rastlanan belirtiler şu şekildedir:

 • Kişilerin uykularından kalktıklarında ilk atılan adım ile birlikte ayakta dayanılmaz bir ağrı hissedilmesi
 • Ağrının şeklinin bıçak gibi keskin olması ve ayakta hissedilmesi
 • Kişilerin daha sonra gün içerisinde kesik kesik olan bir ağrı hissetmeye devam etmesi
 • Ayağın topuk kısımlarında görülen iltihap ve topuk şişmesi belirtisinin görülmesi
 • Topuk bölgesinde görülen kemik gibi çıkıntılar
 • Yürüme durumuna engel olacak şekilde gözlenen topuk hassasiyeti

Bu da tedaviyi mecbur kılar. Çünkü hata akışınızı da etkiler.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?

Kişiler topuk dikeni belirtileri görmeye başlandığında uzman doktorlardan destek alması gerekir. Doktorların incelemesi sonucunda rahatsızlığın çözümü için çeşitli yöntem seçenekleri sağlanmaktadır. Hastalığın ilk aşamalarda olması halinde öncelikli olarak ağrıların kesilmesine yönelik olarak işlemler yapılır. Kişilerin ağrı kesici olarak kullanılan yöntemleri evde basit bir şekilde uygulayabilmektedir.

Topuk dikeni tedavisi

Tedavi aşamasında kişilere evde rahat bir yere uzanarak buz tedavisi uygulaması önerilebilmektedir. Ayağın topuk kısmına doğrudan uygulanması halinde yöntem belirli bir süre içerisinde sonuca ulaştırabilir. Doktorlar tarafından önerilen ağrı kesici kremler aynı zamanda tedavi seçenekleri arasında yer alır. Uzmanlar kremlerin nasıl uygulanacağını anlatır ve kişilerin masaj eşliğinde yöntemi uygulaması mümkün olur.

Çeşitli tedavi yöntemleri ile ‘topuk dikeni nasıl geçer?’ sorusu yanıtlanabilir. Ortopedistlerin kişiye özel olarak önermiş olduğu tabanlar tedavi amaçlı kullanılabilir. Bu tabanlar sayesinde kişilerin daha rahat yürümesi ve ağrı hissini azaltması mümkündür. Aynı zamanda hastalığın tedavi edilmesi aşamasında lazer ve ameliyat yöntemi tercih edilebilmektedir. Belirtilen yöntemlerin uygulanması için hastalığın ilerlemiş olması gerekir. Lazer yöntemi kendi içinde birkaç seanstan oluşmaktadır. Farklı yoğunluklarda uygulanan yöntem sayesinde acısız ve ağrısız olarak çözüme ulaşılması mümkündür.

Topuk Dikeni Kendi Kendine Geçer mi?

Hastalık durumunun oluşmasının ardından kişiler doktora başvurmazsa evde uygulanabilecek olan bazı yöntemler ile rahatsızlık tedavi edilebilir. Bu nedenle hastalığın kendiliğinden geçmesi mümkündür. Ancak herhangi bir uygulama yapılmadan rahatsızlığın yok olması beklenemez. Çeşitli bitkisel yağlardan destek alarak yapılan masajlar hastalığın geçmesi için önemli olan bir yöntemdir.

Rahatsızlığın tedavisinde buz uygulaması, ağrıların hafiflemesinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayakları hareket ettirecek çeşitli egzersizlerin uygulanması diğer bir alternatif olarak bilinmektedir. Ancak egzersizlerin doğru şekilde yapılması gereklidir. Hastalığın ileri düzeye ulaşması halinde önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşılması mümkündür.

Topuk Dikeni Terliği İşe Yarar mı?

Hastalıkla birlikte ortaya çıkan belirtilerin önüne geçmek için topuk dikeni terliği tercih edilmektedir. Özel olarak üretim yapılan terlik modellerinde tamamen rahatsızlığın belirtilerinin önüne geçmek hedeflenmektedir. Ayağın terlik içerisinde rahat etmesi amaçlanmaktadır. Kişilerin yürüme esnasında yaşadıkları zorlukların önüne geçilmektedir. Konfor düzeyi daha yüksek bir yaşam sürülmesi sağlanır. Özel bir şekilde üretilen terlik modellerinde ortopedik koşulların hepsi göz önünde bulundurulmaktadır. Kişilerin her adım esnasında oluşan ağrıyı geçirmesi için terlikleri tercih etmesi mümkündür. Bu nedenle terlik dikeni tedavi amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Topuk Dikeni Ne Kadar Sürede İyileşir?

Toğuk dikeni iyileşir mi, ne kadar sürede iyileşir?

Bu hastalığın iyileşme süreci tercih edilen tedaviye göre değişim göstermektedir. Genellikle rahatsızlığın tedaviyle birlikte 4 hafta içerisinde iyileşmesi beklenmektedir. Yapılan uygulamalar ağrı kesici kremler ve masaj olursa sürecin baştan sona takip edilmesi gerekir. Ağrı kesici kremler günde birkaç kez ve belirli bir gün aralığında uygulanır. Bu rahatsızlık için iyileşme süreçleri aşamalara bağlı olarak değişmektedir.

Doktorların masaj yöntemini önermesi halinde günde 4 veya 5 kez kullanılması gerekir. Masajlara ve tedavi sonrasında tercih edilecek olan yöntemlere dikkat edilmesiyle birlikte tam anlamıyla iyileşme sürecine geçiş yapılır. Kişilerin tedavi olma aşamasından sonra çeşitli risk faktörlerine dikkat ederek hastalığın tekrar etmesi durumunun önüne geçmesi mümkündür. Bu topuk dikeni rahatsızlığından şikayetçi olan kişiler için risk faktörleri şu şekildedir:

 • Sportif aktivitelerin oldukça fazla yapılması hastalık için riskli olan bir durumdur.
 • Uzun süreli olan yürüyüşlerin sert bir taban üzerinde yapılması halinde risk faktörleri oluşur.
 • Topuk bölgesine geçmişte alınmış olan sert darbeler risk oluşmasına neden olur.
 • Kişilerin yaşlanması halinde rahatsızlığa yakalanma ihtimali artmaktadır.
 • Fazla kilosu olan kişilerde rahatsızlık durumunun görülmesi mümkün olur

Risk faktörlerinden birini taşıyan kişilerin kendilerini gözlemlemesi gerekmektedir. Risk faktörleri ile uyumlu olup belirtilerin baş göstermesi halinde kişilerde hastalığın görülmesi mümkün olabilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu rahatsızlığın tedavisi dikkat edilmesi ve önemsenmesi gereken süreçleri içerir. Eğer kişiler hastalığı ciddiye almayarak tedaviden kaçınırsa sağlık durumlarında gerileme durumu oluşur. Ayakların üstüne basamama ve ağrıdan muzdarip olma durumlarına rastlanır. Aynı zamanda kişilerin gündelik hayatlarında aksama oluşması ve birkaç gün aksaklıkların devam etmesine neden olur.

Topuk dikeni tedavi edilmezse ne olur

Rahatsızlık durumu tedavi edilmezse ileride ameliyat olma aşamasına gelinmesi mümkündür. Eğer kişiler hastalığı tedavi etmeyerek son aşamaya gelirse ameliyat zorunlu hale gelmektedir. Ameliyat esnasında yalnızca topuk bölgesi değil aynı zamanda topuk bölgesinin üst kısmı da işlem görmektedir. Topuk bölgesinde yer alan sinir uçlarının ve kaslarının gevşetilmesi sağlanarak hastalık tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Hastalık duruma ameliyat ile çözüm bulunmasının ardından yaklaşık 6 hafta süren bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Hasta olan kişi iyileşme sürecinde ayağına takılan özel aparatlar ile yürüyebilmektedir. Süreç içerisinde özel aparatlar kullanılırken aynı zamanda masaj ve buz tedavisi uygulaması yapılabilmektedir.

Daha sonra kişilerin iyileşme süreci doktorlar tarafından takip edilerek dikişleri alınmaktadır. Hastanın topuk bölgesinden dikişlerin alınmasının ardından çeşitli egzersiz ve fizik tedavi ile ilgili olan süreçlere başlanmaktadır. Ameliyat sonrasında geçen 6.haftada kişilerin yürümeye başlaması ve 8.haftaya gelindiğinde normal yaşamına dönmesi beklenilmektedir. Kişilerin hastalığa dair kendilerinde belirti görmesi halinde bir aksatma durumu olmadan topuk dikeni tedavisine başlaması önemlidir.