Tüp Bebek Tedavisi

Kadın ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilme işlemlerine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Birleştirme sonucunda elde edilen embriyo anne rahminin içerisine uzman doktorlar tarafından nakledilmektedir. Bu tedavi sonucu oluşan gebelik ile normal oluşan gebelik arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Sebebi belirlenemeyen kısırlık, erkeklerdeki sperm azlığı gibi nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan işlemlerdir. Tüp bebek tedavisi uygulamalarında döllenme sağlıklı bir şekilde gerçekleştikten sonra embriyo anne rahmine tutunur ve gebelik başlar. Rahme yerleştirme işlemlerinde iki tür yöntem vardır. Birincisi, yumurta ve sperm hücreleri ortamda yan yana kalarak döllenir. İkinci yöntem ise sperm hücreleri direkt olarak yumurta hücresine enjekte olur.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisi işlemleri için bazı aşamalar vardır. Sayacağımız bu aşamalara uyuyorsanız bu tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz;

 • Öncelikle yumurtalık kanallarınız kapalı ya da hasar gördüyse,
 • Doğurganlık yapabilecek yaş aralıklarının üzerindeyseniz,
 • İlaçlı tüp bebek tedavisinden sonuç alamadıysanız,
 • Eşinizin sperm sayısı azsa ya da sperm hücresinin olmaması, durumlarında tüp bebek tedavisine başvurabilirsiniz.

Bu faktörler hamile kalma durumunuza etki edebilir. Bu aşamaların yanı sıra adet kanamalarınız düzensizse tüp bebek tedavisini uygulayabilirsiniz. 40 yaşının üzerindeyseniz çocuk sahibi olma ihtimaliniz düşük olabilir ancak bunun istisnaları vardır.  Özellikle yumurtalık fonksiyonlarınız düzenli çalışıyorsa 45 yaşına kadar tüp bebek yöntemleri ile tedavi olabilmeniz mümkündür.

Tüp Bebek Öncesi Hazırlık

Tüp bebek tedavisi yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Çevre özellikleri, alınan gıdalar ve maruz kaldığınız dış faktörler tedavi sürecinizi etkileyebilir. Bu faktörler, gebelik sürecinizin ilerlemesinde önemli rol oynar. Özen göstermeniz gereken noktalar şunlardır;

 • Vücut kilo endeksinizin 30 ve altında olması gerekir. Çok kilolu veya aşırı zayıflık tüp bebek tedavisini etkileyebilir.
 • Kan dolaşımını yükseltmek için spor veya hareketli aktivite yapabilirsiniz.
 • Beslenme şekillerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmak önemlidir.
 • Kimyasal maddelere maruz kalmamalısınız. Bu maddelerden en önemlileri çamaşır suyu, deterjan olarak ön plana çıkar.
 • Kahve ve çay tüketimini azaltmanız faydalı olur.

Bu değişiklikleri uyguladığınızda vücudunuzdaki hormonlarda olumlu etkiler meydana gelir. Bu farlılıklara uyum sağlamak sizi zorlayabilir ancak alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır? Tedavi Süreci Nasıldır?

Anne ve baba adayı iseniz yapmanız gereken ilk şey tüp bebek tedavisi olacağınız doktorunuzla görüşmektir. Doktorunuzla yapacağınız görüşmelerde tüp bebek deneyimlerinizi ve ileride karşılaşacağınız durumları konuşabilirsiniz. Bu görüşmelerde doktorunuz siz ve eşinizden bazı test ve muayeneler ister.

Tedavi için yaptığınız ön hazırlık sürecinden sonra adetinizin 2. ya da 3. günü beklenmektedir. Bu döneme geldiğinizde tüp bebek uygulamalarına başlarsınız.

Anne adayı olarak 10 gün boyunca hormon iğnesi kullanmanız gerekir. 10 gün sonunda düzenli olarak kontrole gitmelisiniz böylece rutin kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kontroller sonucunda folikül yapılarınızın sayısı olması gereken duruma geldiğinde çatlatma iğnesi kullanılmaktadır. Böylece yumurtalarınız olgunlaşır. Yumurtalarınız olgunlaştıktan sonra sıra yumurtalarınızın toplanma işlemine gelir.

Yumurtala toplama süreçlerinden sonra ise baba adayından sperm örneği alınmaktadır. Bu süre boyunca baba adayının boşalma yaşamaması oldukça önemlidir. Bu süreç devam ederken eşinizin sperm hücrelerinde sorunlar varsa düzeltilmektedir. Sperm döllenmesi sonucunda embriyolar oluşur ve kaliteli oranları anne adayına transfer edilir.

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavi yöntemlerine hazırsanız bazı aşamalardan geçmeniz gerekir. Bu aşamaları doğru sıra ile uyguladığınızda hamile kalma olasılığınız yükselir.

İlk Aşama: Anne ve Baba Adayının Muayenesi

İlk aşama işlemlerinde daha önce tüp bebek tedavisi gördüyseniz bu durumla ilgili test ve kontrolleri tekrar yaptırmalısınız. Eğer gebelik veya düşük doğum geçmişiniz varsa bunlar doktorunuz tarafından incelenmektedir. Daha sonra doktorunuz sizden ve eşinizden kan örnekleri, sperm örneği ve yumurtalık rezervi ister. Doktorunuz bu aşamaları kontrol ettikten sonra tüp bebek tedavi süreciniz başlar.

İkinci Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması

Yumurtalıkların uyarılması işleminde birden fazla yumurta oluşabilmesi için günlük ilaç yöntemleri vardır. Yaşınıza uygun olacak ilaç dozunu alarak bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yumurta gelişimleri bireyden bireye farklılık gösterir ancak genel ortalama olarak 10 gün sürer.

Üçüncü Aşama: Yumurtaların Toplanması

Tüp bebek tedavisi uygularken anestezi altında yumurtalarınız alınır. Bu yumurtalar, laboratuvar ortamında fertilizasyon yapılabilmesi için saklanır. Tedavi sürecini yürüten doktorlar aracılığı ile baba adayından da sperm örneği alınmaktadır.

Dördüncü Aşama: Klasik Tüp Bebek ve Enjeksiyon Yöntemi

Bu aşama içerisinde yumurtalarınız sperm hücresi ile döllenir. Doktorunuz bu işlemleri uygulanırken klasik yöntem ya da enjeksiyon yönteminden yararlanır.

Beşinci Aşama: Embriyo Transferi

Laboratuvar ortamında döllenen yumurtalarınız doktoruz tarafından rahim içerisine yerleştirilmektedir. Bu işlemden 12 gün sonra gebelik testini yapabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedaviye adetinizin 2.ve 3. günü başlanmaktadır. Bu aşamalar yaklaşık olarak 8-10 gün arasında sürer fakat yumurtalıklarınızın durumuna göre süre uzayabilir. Aldığınız ilaçlarla yumurtalıklarınızın tepkisinin neler olduğunu görebilmeniz için ultrasona girmelisiniz. Düzenli iğne kullanımları gerçekleştirdikten 36 saat sonra yumurtalarınız toplanır.

Döllenen yumurtalarınızın laboratuvar ortamında takip süresi başlar. Buradaki zaman aralığı 2 ile 5 gün arasındadır. En son işlem ise embriyo transferidir ve dolayısıyla transfer işleminden 10 gün sonra gebelik testi yaptırabilirsiniz. Tüp bebek Tedavi süresi yaklaşık 15-17 gün arasındadır. Gebelik testi sonuçlarına göre hesaplama yaptığınızda, tedavinin başlangıcından test sonucuna göre yaklaşık bir ay süre geçtiğini görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tutmama Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin tutmamasının birçok sebebi vardır. Bu sebepler kişiye göre değişim gösterir. Genel olarak tüp bebeğin tutmama sebeplerini açıklayacağız. Bu sebepler şöyledir:

 • Tüp bebek yöntemlerinden önce yaşadığınız enfeksiyonlar rahim zarında ciddi zararlar ortaya çıkarır. Rahim kalınlığının 8 ve 10 mm arasında olması tüp bebek yöntemlerinin tutmamasına neden olur.
 • Dış gebelik sorunları yaşadıysanız bu durum tüp bebeğinizin tutmaması için bir nedendir.
 • Tüp bebek yöntemleri uygulanmadan önce ultrason muayenesi olmalısınız. Böylece miyom ve polip gibi oluşumları tedavi ettirebilirsiniz.
 • Embriyo transfer işlemlerinde yanlış uygulamalar tüp bebeğinizin tutmama olasılığını artırır.
 • Genetik rahatsızlıklarınız varsa bunun tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkileme ihtimali vardır.
 • Embriyonun genetik yapısındaki bozukluklarda sebeplerden birisidir.
 • Tedavi yönteminde kullandığınız ilaçların yeterince uygun olmaması da durumu etkiler.
 • Cerrahi işlemler tüp bebeklerin tutmasına engel olabilmektedir.
 • Tüplerdeki tıkanıklık ve şişmeler tutmama sebepleri içerisinde bulunur.

Tüp Bebek Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Tüp bebek işlemlerinde ortaya çıkan en önemli risklerden birisi çoğul gebeliktir. Bu tarz gebelikler erken doğuma ve farklı sağlık sorunlarına sebep olur. Çoğul gebelik risklerine neden olan şeyler arasında embriyo transferi vardır. Bu gibi risklerin oluşmaması için en fazla 3 embriyo transferi yapılmaktadır.

Karşılaşabileceğiniz bir diğer risk ise over torsiyon olarak karşımıza çıkar. Bu durum genel olarak yumurta toplama aşamalarında meydana gelir. Bunun haricinde enfeksiyon kapma durumları da tetikleyebilir. Tedavi sırasında yumurtalıklarınızda enfeksiyon gelişme olasılığı vardır. Bununla birlikte enfeksiyonlara yumurta toplama işlemlerinde yakalanabilirsiniz.

Bir başka risk durumu ise dış gebeliktir. Yaptıracağınız gebelik testinden sonra ultrason muayenesi yaparak durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Dış gebelik, ultrason muayenelerinde belli olur. Kanama durumları da tüp bebek işlemlerinde ortaya çıkması olası komplikasyonlardandır. Ancak bu durum uzun süreli değildir.