Vajinal akıntı her kadının başına gelen ve bazen sağlıklı bazen de bir şeylerin yolunda gitmediğinin kanıtı olan bir durumdur. Vajinal akıntı renkleri anlamları bu yüzden oldukça önemlidir. Belirli dönemlerde akıntı olması oldukça normal olarak değerlendirilmektedir. Stresli zamanlarda, fazla egzersiz yaptığınız günlerde ya da PMS dönemi gibi zamanlarda akıntı normalden fazla ya da farklı olabilir. Normal akıntının sağlıklı bir şey olduğunu ve bunun vajinanın temizlenme yöntemi olduğunu bilmelisiniz. Fakat bazı durumlarda akıntı farklı renklerde ortaya çıkabilir. Bu renkler de bazı sorunların habercisidir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı her kadında meydana gelebilir ve bazı sebeplerle ortaya çıkar. Bu noktada vajinal akıntı renkleri anlamları bilmekte fayda vardır. Akıntının rengi sarı ya da yeşil renk olabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyondan şüphelenilmektedir. Bu oldukça sık yaşanan problemlerden biridir. Vajinanın florasının bozulması ile alakalıdır. Bu flora bozulmaya başladığı zaman vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkarak akıntı gibi durumlara neden olur. Diğer bir nedeni ise seçilen iç çamaşırı tercihidir. Sentetik ve polyester içeren çamaşırlar vajina florasını bozacaktır. Bu da akıntının artmasına sebep olur.  Bu durumu pamuklu iç çamaşırı tercih ederek en aza indirebilirsiniz.

Vajinal akıntı vücudun doğal bir durumudur. Fakat bazı durumlarda akıntının rengi, kokusu ve kıvamı olumsuz durumlar olduğuna dair bir uyarıdır. Vajinal akıntı renkleri anlamları bu nedenle oldukça önemlidir. Vajinal akıntı neden oluşur?

 • Antibiyotik kullanımı,
 • Doğum kontrol hapı,
 • Rahim ağzı kanseri,
 • Klamidya,
 • Şeker hastalığı,
 • Parfümlü ve kokulu bir sabun, jel veya köpük ile vajinal duş,
 • Enfeksiyon,
 • Mantar,
 • Menapoz döneminde vajinal duvarların incelmesi

gibi sebepler vajinal akıntıya sebep olur.

Vajinal Akıntı Nasıl İyileşir?

Her hastalığın bir çözümü olduğu gibi vajinal akıntının da bir tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri nelerdir?

 • İç çamaşırı seçimi oldukça önemlidir. İç çamaşırınızı pamuklu seçmeniz vajina sağlığı açısından oldukça olumludur.
 • Dar giysiler akıntıyı arttıracağından bu giysi türlerinden kaçınmalısınız.
 • Vajina bölgenizi sıradan sabunlar ile yıkamayın. Parfüm, deodorant gibi vajina florasını bozacak şeyler sıkmayın.
 • Epilasyon işlemlerinizi hijyeninden emin olduğunuz yerlerde yaptırmaya özen gösterin.
 • Cinsel ilişki esnasında ortamın ve partnerinizin hijyenine maksimum dikkat edin.
 • Sağlıklı ve bol sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Bol su tüketebilirsiniz.
 • Genital bölgenin kuru tutulması oldukça önemlidir.
 • Günlük ped kullanımı akıntıyı arttıran ürünlerden bir tanesidir. Günlük olarak ped kullanımını kısıtlayabilirsiniz.
 • İçerisinde petrol ve fazla kimyasal bulunan kayganlaştırıcı kremleri kullanmamaya özen gösterin.
 • Aşırı sıcak duş almamaya dikkat edin.

Vajinal akıntı renkleri anlamları ve nedenlerini bilmeniz, bu rahatsızlıktan kolaylıkla kurtulmanızı sağlar. Maddelemiş olduğumuz yöntemleri uyguladığınız takdirde vajinal akıntı sorununuz ortadan kalkacaktır.

Vajinal akıntı nasıl geçer

Vajinal Akıntı Hangi Durumlarda Muayene Edilmelidir?

 • Vajinal akıntının rengi normalden farklı olmaya başladıysa ve bunun yanında kokusunda, yapısında değişim gözlemliyorsanız,
 • Normale göre çok daha yoğun ve fazla akıntınız olmaya başladıysa,
 • Akıntının rengi bordo ve kırmızı renkteyse,
 • Yoğun bir koku, kaşıntı ve tahriş varsa,
 • Akıntının rengi, yeşil, sarı, pembe gibi renklerde ise,
 • Pıhtı şeklinde akıntınız varsa,
 • Akıntı devam ederken karın ağrısı, ateş ve halsizlik hissetmeye başladıysanız,
 • Cinsel ilişki sonrası akıntının renginde ve kokusunda değişim gözlemliyorsanız,
 • İdrara çıkarken ağrı ve yanma varsa,
 • Pelvik ağrı denilen karnın alt bölgesinde ağrı hissediyorsanız,

 Muhakkak doktorunuza başvurmalı ve jinekolojik muayene olmanız gereklidir. Yazımız sayesinde vajinal akıntı renkleri anlamları nedir ve hangi durumlarda doktora gitmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Vajina Renkleri Bize Ne Anlatıyor?

Bazıları ciddi bazıları ise normal her kadın vajinal akıntı yaşar. Bunun normalliğini ayırt edebilmek için dikkatli olmanız yeterlidir. Bunun için de vajinal akıntı renkleri anlamları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Günlük olarak kendinizi kontrol etmeniz ve rutin dışında yaşanan bir durum karşısında birkaç gün gözlemleyerek doktora başvurmanız oldukça önemlidir.

Vajinal akıntı renkleri ve anlamları

1.      Vajinal Akıntının Sarı Olması

Genellikle enfeksiyona bağlı nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Akıntının renginin sarı olmasının yanında kokulu olması enfeksiyon olduğunu tanısını kesinleştirir. Ayrıca mantar kaynaklı olması da olasıdır. Cinsel ilişki sonrası enfeksiyon sıklıkla görülebilir. Enfeksiyon cinsel yolla bulaşmış olabilir. İdrara çıkarken yanma, sık idrar yapma, ağrı ve kaşıntı gibi belirtileri de bulunmaktadır. vajinal akıntı renkleri anlamları bilindiği takdirde tedavi de ona göre şekillendirip dikkatli davranılır.

2.      Vajinada Beyaz Şeffaf Akıntı

En sık görülen akıntıdır. PMS döneminde ve regl döneminin ilk gününde görülür. Sağlıksız ya da olumsuz bir durum olarak bilinmez. Akıntı şeffaf değil daha koyu bir beyaza döndüğünde enfeksiyon riskinden şüphelenilmektedir. Bu nedenle vajinal akıntı renkleri anlamları arasında en doğal ve risk barındırmayan durumdur. Kadınların çoğu bu akıntı rengini yaşamaktadır. Fakat akıntı miktarı fazla olduğu takdirde dikkat edilmeli ve durum takip edilmelidir. Geçici yöntemler kısa süreliğine denenebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi günlük ped kullanımıdır. Doktorlar tarafından düzenli kullanımı önerilmemekle birlikte kısa bir süre kullanılması risk oluşturmamaktır.

3.      Vajinada Beyaz Yoğun Akıntı

Vajinal akıntı renkleri anlamları arasında olan koku ile yoğun bir akıntının gelmesi enfeksiyondan şüphesi getirir. Bu akıntı tipinde özellikle koku oldukça belirgindir. Yoğun ve koyu bir beyaz şeklinde akıntı olmaktadır. Kaşıntı ve tahriş hissi ile birlikte ortaya çıkar. Yoğun akıntı bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirtisi olabilir. Bu nedenle akıntının rengi, dokusu daha yoğun ise ve koku sizi rahatsız etmeye başladıysa hafif bir enfeksiyon riski bulunmaktadır.

4.      Vajinada Bordo Renk Akıntı

Bordo renk genellikle kanama sonucu meydana gelir. Çoğunlukla adet döneminin sonunda olur. Bu nedenle adet döngünüzün tamamlanıp bitmesi beklenmelidir. Vajinal akıntı renkleri anlamları arasında ciddi bir duruma işaret eden akıntı bordo, kırmızı akıntı olabilir.Adet döngünüzün dışında bordo renk bir akıntı meydana geliyorsa muhakkak doktora görünmeniz gerekmektedir. Bazı günler hiçbir neden yokken kan renginde bir akıntı meydana gelebilir. Lekelenme şeklinde olan bu akıntıya dikkat edilmelidir. Bunun yanında farklı belirtiler görmeye başladıysanız ve kanama günlerce sürüyorsa olumsuz bir durumun varlığına işarettir.

5.      Vajinada Pembe Renk Akıntı

Pembe renkli akıntı genelde regl öncesi lekelenme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hamileliğin ilk günlerinde de pembe renk akıntı meydana gelebilir. Yumurta rahim içinde yer bulurken hafif bir kanama meydana gelir ve yerleşme kanaması olarak bilinmektedir. Hamilelik gibi bir durumda meydana geliyorsa sıkıntılı bir durum değildir ve geçicidir. 

6.      Vajinada Gri Renk Akıntı

Gri akıntı, vajinal bir enfeksiyon sonucunda meydana gelmektedir. Bakteriyel vajinozis olarak da bilinen bu rahatsızlığın belirtilerinden bir tanesi de gri akıntı ve ağır bir kokudur. Özellikle cinsel ilişki sonrası meydana geliyorsa dikkate alınmalıdır. Vajinanın florasının bozulması sonucunda meydana gelir.

Vajina gri akıntı

7.      Vajinada Yeşil Akıntı

Yeşil renkte akıntı trikomoniyaz denilen bir enfeksiyon belirtisidir. Kendi kendine ve doğal yollarla tedavisi mümkün değildir. Bu nedenle akıntının rengi ve kokusu her zamankinden farklı ise muhakkak doktora başvurulmalıdır. Vajinal akıntı renkleri anlamları her biri farklı anlamlara gelmekte ve farklı belirtiler göstermektedir. Bu nedenle günlük olarak kendinizi kontrol etmeli ve farklı bir durumda erken önlem alabilmek için gecikmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.