Vajinal mantar

Kadınlar arasında oldukça yaygın görülen bir enfeksiyon olan vajinal mantar genellikle kaşıntıyla kendini belli eder. Bu kaşıntının tahrişe yol açması kadınları oldukça rahatsız eder. Enfeksiyonun etki bölgesi vajina açıklığı olduğundan dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Birçok kadın vajinada bulunan bu hastalığı ciddiye almaz veya saklama eğilimi içerisine girer. Doktora gösterilmeyen enfeksiyonun durumu zamanla daha da ilerler.

Vajinal Mantar Nasıl Oluşur?

Vajinal florada meydana gelen değişiklikler mantar için zemin hazırlar. Florada meydana gelen değişikliklerin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler;

 • Yanlış vajina temizleme alışkanlıkları,
 • Dar iç çamaşırları,
 • Uzun süreli yorgunluk,
 • Uzun süre günlük ped kullanımının floradaki değişikliklere neden olması,
 • Gebelik durumu,

Vajinal mantar neden olur

Gibi sebepler mantar oluşumunu destekler. Tüm bunlara ek olarak; florada mantarları baskılayan bakteri hakimiyeti azaldığında da benzer bir durum görülür. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanımının da mantara yol açtığını söylemek mümkündür. Bazı birtakım faktörler de yine mantarın oluşma nedenleri arasındadır. Bunlardan biri doğum kontrol haplarıdır. Bu hapların yan etkisi mantar oluşumudur.

Vajinal Mantar Nasıl Bulaşır?

Mantarın bulaşma nedeni genellikle ortak kullanım alanlarında yeterli temizliğin bulunmamasıdır. Tuvalet ve saunalar gibi birçok insanın birlikte kullandığı alanlar vajinal mantar için bulaş imkanı sağlar. Türk toplumunda yaygın olan hamam kültürü de bu hastalığın bulaşması için ideal bir alandır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık sayılmayan bu rahatsızlık bazı durumlarda partnerler arasında da geçiş gösterir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nedir?

Vajinadaki mantarın varlığında birtakım belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin yoğunluğu ve varlığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Hastalarda görülen en yaygın bulgu tahriş ve kaşıntıdır. Kaşıntının şiddeti hastadan hastaya değişir.
 • Kaşıntı ve tahriş sebebiyle hastalarda şişlik, ağrı ve dökülmeler görülür.
 • Beyaz ve gri tonları arası renkte bir akıntı mevcut olabilir.
 • Cinsel birliktelik esnasında ağrı hissedilme durumu yaşanır.
 • Cinsel birliktelik sonrası kötü koku oluşur.

Vajinal mantar tedavisi

Vajinal Mantar Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalardan alınan anamnez bu hastalığın teşhisinde oldukça önemlidir. Hastalar genellikle belirtileri spesifik şekilde tarif etmektedir. Muayene esnasında da hekim kolaylıkla bulguları anlayabilir. Akıntılar ve genel görünüm mantar teşhisinde önemlidir. Hastadan alınan sürüntü ile teşhis yapılır.

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Vajinal mantar farklı dönemlerde ortaya çıkabilir. Tekrarlaması olası olan bir hastalık olduğundan kadınların bu hastalıktan korunmak için yapması beklenen bazı şeyler vardır. Bunlar genellikle kadınların günlük hayatlarında uygulayacakları bazı ufak adımları kapsar. Kadınlar bu hastalıktan korunmak için şunları yapabilir:

 • Ortak kullanımı olan alanlarda daha temiz sahalar sağlamak.
 • Kişisel hijyene dikkat etmek.
 • Yoğun parfümlü içeriklerle ve sabunlarla vajinanın florasını bozmamak.
 • Ped, tampon gibi ürünler kullanırken parfümsüz içerikli olanları tercih etmek ve düzenli değişim sağlamak.
 • Dar ve sentetik iç çamaşırlarından kaçınmak; pamuklu ve cilde nefes aldıran iç çamaşırlarını tercih etmek.
 • Sıkı ve dar taytlardan, pantolonlardan uzak durmak.
 • Hekim izni olmadan gereksiz yere antibiyotik kullanmamak.
 • Islak iç çamaşırı ve mayolar ile uzun süre vakit geçirmemek.
 • Uyku düzenine dikkat etmek.

Vajinal mantardan korunma yolları

Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın varlığında tedavi protokolleri hastalığın durumuna ve hasta profiline göre değişmektedir. Basit vajinal mantar vakalarında hastalara lokal uygulamalarla müdahale edilir. Bu lokal uygulamalar arasında antifungal kremler ve antifungal tamponlar bulunur. Hastalar belirli bir süre lokal uygulamalarla tedavi edilir. Tedavi sonrasında hastanın durumu değerlendirilir ve gerekli görülürse daha ileri uygulamalara da gidilebilir. Bu uygulamalar arasında ise lokal uygulamalara ek olarak oral antifungal kullanımı vardır. Hastalar ileri uygulamalar sonrasında tekrar değerlendirilir. Bazı durumlarda bu hastalığın tedavisinde daha dikkatli olmak gerekmektedir. Dikkatli olunması gereken grup şu şekildedir:

 • HIV pozitif bireylerin bağışıklığı düşük olduğundan bu bireylerde enfeksiyonlar sık görülür. Hastaların daha kalıcı bir tedavi alması ve daha sağlıklı olabilmesi için bu bireylerin tedavisinde daha dikkatli olunmalıdır.
 • Diyabet hastalığı da bağışıklığı düşüren ve iyileşmeyi geciktiren bir hastalıktır. Özellikle kan şekeri düzeyi dengesiz olan kontrolsüz olarak nitelendirilen diyabet hastalarına gereken özen gösterilmelidir.
 • Gebe kadınlarda bu hastalığın tedavisi dikkatli yapılmalıdır.

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir

Tekrarlayan ve Geçmeyen Vajinal Mantarın Nedeni Nedir?

Bazı durumlarda hastalarda vajinadaki mantarın geçmediği görülür. Bu hastalarda genellikle mantara yol açan ve çözülmemiş bir neden vardır. Bununla birlikte hastanın sorunu bağışıklığının yetersiz olması da olabilir. Böyle durumlarda hastalığa neden olan ana nedeni ortadan kaldırmak veya bağışıklığı güçlendirmek temel hedef olmalıdır. Bu hastalık için ana neden ortadan kalkmadan mutlak bir sonuç elde etmek mümkün olmayacaktır. Hastalar doktorlarıyla iletişime geçmelidir. Daha detaylı bir muayene sonrası hekim, yeni bir tedavi planı oluşturacaktır.

Vajinal Mantar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal mantar fark edildiği anda tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık ilerlediğinde uygulanması gereken tedaviler daha da ağırlaşacaktır. Hastalığın hiç tedavi edilmemesi durumunda ise tablo ağırlaşır ve mantar enfeksiyonu yayılım gösterebilir. Sürekli olarak bu hastalıkla yaşayan bireylerde depresyon tablosu ortaya çıkar. Hastanın cinsel yaşamı da bu süreçten olumsuz etkilenir.

Bu hastalık önemsenmemesi gereken bir konu değildir. Kaşınma ve koku gibi problemler kadınların sağlık durumunu etkilediği gibi aynı zamanda psikolojik olarak da etkiler. Bundan dolayı bu hastalığın en başında muayene olmanız sizin yararınıza olacaktır.