Vajinismus

Kadının vajina çevresinde yer alan kasların kasılması sonucu ile cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir. Kişinin kendi tercihi değildir. Bunun için pek çok sebep vardır. Peki, vajinismus nedir?

Vajinismus belirtileri, nedenlerini anlamamızı sağlayabilir. Her cinsel ilişkinin gerçekleşmediği durumda bunu Vajinismusa bağlamak doğru olmayacaktır. Birçok sebebi olabildiği gibi Vajinismus sadece bir seçenektir.

Vajinismus nedir

İlk birliktelikte gerçekleşebileceği gibi sonraki birlikteliklerde de bir anda Vajinismus problemi yaşanabilir. Burada yapılması gereken sebep veya sebeplerin tespitidir. Bu tespit sayesinde Vajinismus çözülebilir. Vajinismus ömür boyu süren bir hastalık değildir. Birçok çeşitli yöntem ile düzelebilir. Ancak bunun için Vajinismusa sebep olan nedenler bilinmelidir. Bu sayede çözüm de beraberinde gelecektir.

Vajinismus Nedir? Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Belirtileri sizde varsa bu Vajinismus olduğunuz anlamına gelmez. Emin olmak için birden fazla belirtiyi görmüş olmanız gerekir. Bu belirtiler;

  • Partner ile birlikte olmak istememek veya çekince duymak,
  • Cinsel ilişkide ağrı hissi,
  • Cinsel ilişki esnasında mutsuz hissetmek, keyif almamak,
  • Genital bölgeye bakamamak, dokunamamak ve doktor muayenelerinde de aynı problemi yaşamak,
  • Vajinada kuruluk,
  • Çıplaklıktan özellikle de genital bölgeden utanç duymak,
  • Herhangi bir vajina problemini çözmek için gereken fitil gibi ilaçları kullanamamak,
  • Ön sevişmede problem hissetmez iken ileriki aşamada rahatsızlık duyma,
  • Birden fazla cinsel pozisyon deneyememek ve hep aynı pozisyonu tercih etmek gibi pek çok belirti Vajinismus belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtiler Vajinismusun sebepleri nedir sorusuna fikir vermektedir.

Vajinismus

Vajinismus Kendi Kendine Geçer Mi?

Vajinismusun çözümü kolay olabildiği gibi bazı kişiler için de oldukça zordur. Ancak Vajinismus kendi kendine geçmez. Vajinismusa müdahale şarttır. Bu müdahale ise en başta psikolojik bir müdahale olmalıdır. Vajisinmusun çözümü kişinin kendisindedir. Kişi zihnini rahatlatmalıdır. Kasılmaların tamamı zihindeki olumsuz düşüncelerden kaynaklanmaktadır. Bu düşünceler cinsel konular ile ilgili düşüncelerdir. Kişi zihninden bu düşünceleri çıkarmalıdır. Zihnindeki düşüncelerin tamamen bilinçdışı düşünceler olduğu fark edilmeli ve bunlar kişinin hayatına etki etmemelidir. Bu sayede Vajinismus kolaylıkla çözülebilir. Bunun için herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Sakinleştirici gibi çözümler ancak kısa süreli çözümlerdir. Bir psikolojik yardım almalı ya da bunun kendi zihninizin bir oyunu olduğunu kendiniz fark etmelisiniz.

Vajinismus İlişkiye Girebilir Mi?

Genelde Vajinismus olan kadınlar cinsel ilişkiye giremezler. Ancak cinsel ilişkiye girebilenler de oldukça ağrı ve acı çekerler. Bu yüzden Vajinismus ile savaşmadan cinsel ilişkiye girmek tavsiye edilmez. Bu size sadece acı verecektir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında fazlasıyla ağrı verir veya genelde cinsel ilişkiye girmeniz mümkün olmaz.

Bazı kadınlar vajinalarına dokunamazlar. Tampon gibi şeyleri de takamazlar. Özellikle genital bölgelerini çıplak görmeye dayanamazlar. Bu kişilerin cinsel ilişkilere girmesi oldukça zordur. Kendileri bile kendi genital bölgeleri ile temas edemez iken partnerlerinin temas etmesi onları mutsuz eder. Vajinismus problemi yaşayan pek çok kadın cinsel ilişki esnasında mutlu olmazlar. Vajinismus problemi yaşayan kadınlar için bu kötü bir andır ve çoğu acı çekmektedir.

Evde Vajinismusu Nasıl Yenerim?

Vajinismusu yenmek dışarıdan kolay gibi görünen ancak zor olan bir şeydir. Vajinismus idrar yolu enfeksiyonu gibi problemlerden doğabileceği gibi genelde psikolojik problemler nedeniyle yaşanmaktadır. Vajinismus kadınların korkulu rüyasıdır. Ancak evde çözülebileceğini bilmek gerekir. Evde Vajinismusu yenmek için Vajinismusa sebep olan problemi tespit etmek gerekir. Eğer zihninizdeki kurgular ve olumsuz şeyler buna sebep olursa bunun çözümü yine zihninizdedir. Evde zihninizi bu konuda rahatlatarak Vajinismusu kısa sürede yenebilirsiniz. Vajinismusu psikolojik yardım alarak yenen pek çok kadın olmuştur. Ancak evde de yenebileceğiniz bir problem olduğunu belirtmek gerekmektedir. Elbette ağır vakalarda mutlaka uzman desteği alınmalıdır.