Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Varis Neden Oluşur?

Günümüzde en çok rastlanan hastalıklardan bir tanesi de varis. Buna bağlı olarak insanlar varis tedavi yöntemleri neler ve nasıl uygulanır merak ediyor.

Peki pek çok insanın mustarip olduğu varisin ne olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız gelin birlikte bakalım. Varis; toplardamarların yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar. Toplardamarların insan vücudu için en önemli fonksiyonu kirli kanı kalbe götürmesidir. Fakat bazı durumlarda damar kirli kanı kalbe götürmez ve bu akışın bozulmasıyla damarda basınç oluşur. Ne yazık ki oluşan basınç ile damarda şişlik, mavi ya da mor renge dönme ve çatlama meydana gelir. Peki, varis tedavi yöntemleri nelerdir? Belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Varisin Belirtileri

Varisin belirtileri hakkında bilgi verecek olursak, şunlardan söz edebiliriz;

varisin-belirtileri

 • Özellikle geceleri bacaklarda şiddetli ağrı ve ağırlık hissi oluşması.
 • Anı yapılan hareketler sonucunda bacaklarda karıncalanma hissedilmesi.
 • Ciltte kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelmesi.
 • Normalde ciddiye almayacağımız çarpmalar sonucunda oluşan yaralardan uzun süreli kanama oluşması ve bu yaraların iyileşme sürecinin her zamankinden daha uzun sürmesi.
 • Bazı insanların cilt altında bulunan yağ tabakasında sertleşmeler oluşur. Bu sertleşmeye bağlı olarak ayak bileği üzerinde çökme oluşur.
 • Uzun süreli ayakta kalmadan kaynaklanan ağrılar.
 • Sıcak havalarda normalden daha fazla ağrı olması.

Eğer bahsettiğimiz bu belirtilerden herhangi birine bile sahipseniz mutlaka bir uzmana başvurun. Bacaklarımızda oluşan her bir hastalık yaşam kalitemizi azımsanmayacak derecede düşürür. Unutmayalım ki bacaklarımız sayesinde ayakta duruyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz, dans ediyoruz. Bu nedenle ayaklarımızda oluşan küçük bir ağrı bile çok önemli.

 Kimlerde Varis Oluşur?

 Kimlerde Varis Oluşur?

 • Oransal olarak baktığımız zaman varis erkeklere göre kadınlarda daha sık gözükmekte. Bunun nedeni kadınlarda olan gebelik, regl ve menopoz gibi hormonsal dengeleri değiştirecek dönemlerin yaşanması. Bu hormonsal değişiklikler varis riskini arttırır.
 • Kilosu fazla olan kişilerin damarlarında daha fazla baskı olur. Baskıyla birlikte varis meydana gelir.
 • Günlük yaşantınızda hareketsiz bir rutine sahipseniz sizde riskli gruptasınızdır.
 • Aile bireylerin bir tanesinde bile varis varsa ne yazık ki sizde de olma olasılığı çok yüksek.
 • Yaşın ilerlemesi damarlarda kan akışını sağlayan bölgelerde yıpranma oluşması demektir. Yıpranma beraberinde kanın damarlarda birikmesine neden olur.
 • Risk altında olan bir diğer grupta uzun süreli ayakta kalarak ya da uzun süreli oturarak işini yapmak zorunda olan kişiler.
 • Son olarak çok sık topuklu ayakkabı kullanımı da varis için büyük risk oluşturur.

İlk başta bahsettiğimiz gibi varis kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yapılmamasından dolayı oluşur. Kan damarlarda biriktiği için o bölgelerde şişme meydana gelir. Bu durumda bir uzmana gözükmenizi tavsiye ederiz. Doktorlar varisinizi inceleyerek sizin için en iyi varis tedavisi yöntemleri neler detaylı bir şekilde anlatırlar.

 Varis Tedavi Yöntemleri

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis tedavi yöntemleri hastalığın durumuna ve derecesine göre değişiklik göstermektedir. Tedavilerde amaç hastayı şikayetlerinden kurtarmak ve oluşması beklenen diğer komplikasyonların önüne geçmektir. Varis başlangıç derecesinde ise ve kişiye herhangi bir rahatsızlık vermemesi durumunda doktor tedaviye gerek duymaz. Lakin varisiniz ileri derecedeyse ve ağrıları size artık rahatsızlık veriyorsa tedaviye başlanır.

Doktorlar öncelikli olarak varis tedavi yöntemleri arasında çorap tedavisini kullanır. Bu çoraplar sayesinde bacaklarınızda baskı hissedersiniz. Baskı hissediyorsanız kan dolaşımınız düzene girdi demektir. Fakat bu yöntem herkeste işe yaramaz. Doktor bu durumda ilaç tedavisine başvurur. İlaç tedavisi ile yapılan varis tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Skleroterapi

Skleroterapi

Bu tedavi örümcek ağı görünümüne sahip olan varisli damarlara uygulanır. Çok ince uçlu bir iğneye sodyum çözeltisi enjekte edilir. Bu çözelti doğrudan damara uygulanır. Çözelti de bulunan maddeler damar duvarlarında hasar bırakarak damara yapışır. Bu sayede insanlarda bulunmaması gereken damarlar yok olur. Bu durumun sağlığa hiçbir zararı yoktur aksine faydalıdır.

Skleroterapi tedavisinin seansları yaklaşık 15 dakika sürüyor. Uzmanlar her seans sonrası kişilerin 20 dakika varis çorabı giyerek yürümesini tavsiye ediyor. Kişi bu çorabı 3 gün boyunca sürekli giymeli. Skleroterapi yöntemi düşük dereceli varis damarların tedavisi için kullanılmaktadır.

Köpük Tedavisi

Doktorlar ameliyat yapılmasının gerekli olmadığı varislerde de bu yönteme başvurur. Sklerozan maddesi köpük formuna getirilerek hastaya uygulanır. Bu yöntem daha büyük varisli damarlarda tercih edilmektedir.

Ses Dalgaları (Radyofrekans) Yöntemi

Ses Dalgaları (Radyofrekans) Yöntemi

Bu yöntemde yüksek frekanslı ses dalgaları ince uçlu iğneler ile varis olan kılcal damarların duvarlarına yönlendirilir. Yapısı çok ince olan damarlarda etkili yöntemdir. Ses dalgaları damarda ısı enerjisine dönüşür. Bu sayede incel kılcal damarlarda bulunan proteinin yapısı değişerek büzüşür. Kılcal damarların büzüşmesi kan pıhtılaşarak damarın kapanmasına neden olur. Bu işlem sonrasında hastaya varis çorabı giymesi söylenir.

Transkutan Lazer Tedavisi

İğne ile tedavisi mümkün olmayan kılcal damarlarda kullanılan varis tedavi yöntemleri arasındadır. Damara dalga boylarında ışık gönderilerek hasar oluşması sağlanır. Hasardan dolayı kuruyan damar zamanla vücuttan yok olur.

Embolizan Ajan Tedavisi

Ultrason ile varisli damar bulunur. Diz kapağının olduğu yerden bir iğne ile varisli damara embolizan ajan denilen sıvı enjekte edilir. Bu yöntem yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.

Kros Polarize İlluminasyon

variste yapıştırıcı volimer

Özel ışık sistemi sayesinde cildin altında bulunan çok ince damarlar tespit edilir. Bu tedavi yöntemi ile tedavi edilir.

Hibrid Tedavi

Birden fazla varis tedavi yöntemleri hastaya özel melez bir tedavi yöntemi oluşturulur. Bu yöntemde şu tedaviler kullanılır: ambulatuar flebektomi, transkütanöz lazer, endo-venoz lazer ve skleroterapi

Ambulatuar Flebektomi

Orta-büyük dereceli varis yöntemleri için kullanılan bir tedavidir. İlk olarak hangi damarda varis olduğu tespit edilir ve işaretlenir. Sonrasında lokal anestezi uygulanarak 1 mm’lik kesikler oluşturulur.  Son olarak bir alet yardımıyla hasarlı damar alınır.

Variste Yapıştırıcı Polimerizasyon Tedavisi

kros-polarize-illuminasyon

Varis oluşmasına neden olan damara tıbbı yapıştırıcı verilir. Damarda polimerizasyon reaksiyon oluşturur. Oluşan bu reaksiyon damarda kapanma oluşturarak kurumaya sebep olur. Bundan kaynaklı olarak damarlar zamanla kaybolur.

Klasik Varis Operasyonu

İleri derece olan varislerde ve farklı yöntemlerin kullanılmayacağı varislerde tercih edilen tedavi yöntemidir. Hastanın ameliyat olduğu gün hastanede 3 gün yatışı sağlanır.

Uzmana başvurmanız durumunda doktorunuz sizin için en uygun olan varis tedavi yöntemleri hakkında size bilgi verecektir. Yapılan bu tedaviler sayesinde bozulan damar yapınız eski sağlıklı görünümüne döner.

Varisi Engelleyen Öneriler

varisi-engelleyen-oneriler

 • Varisi engellemenin en etkili yolu hareketli bir yaşam sürmeniz. Hareketli yaşamdan kastımız uzun süre oturmak. Eğer masa başı iş yapıyorsanız ara ara bile olsa kısa mesafeli yürüyüşler yapın.
 • Spor yapmak insan sağlığı açısından çok önemlidir. Tüm kas gruplarını çalıştıran spor dallarından birini bile yapmak varis oluşumunu engeller.
 • Ödem atımını hızlandırmak için bol bol sıvı tüketin. Ayrıca tuz ödemin artmasına neden olduğu için tuzlu yiyeceklerden kaçının.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar damarların görevini yerine getirmesini engeller. Bu sebeple çok sık topuklu ayakkabılar tercih etmeyin. Bunun yerine ayaklarınızın daha rahat edeceği ayakkabıları giyin.
 • Giydiğiniz kıyafetler belli bir bölgeye baskı yapmamalı. Özellikle korse, kemer ve sıkı iç çamaşırı gibi giysilerden uzak durun.
 • Sık sık soğuk duş alın. Soğuk su sayesinde genişleyen damarlar daralır.

Hayat şeklinizi değiştirerek varis oluşumunu engelleme şansınız varis tedavi yöntemleri ile söz konusu. Üstelik verdiğimiz öneriler çok da zor değil. Bu sayede hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz.