Vitamin Eksikliği

Yeterli ve dengeli beslenmediğimiz zamanlar da vücudumuzda bazı değerler eksilebilir. Vitamin eksikliği bu sorunlardan belki de en önemlisidir. Bedensel sağlığımızın ve psikolojik sağlığımızın korunması için vitamin değerleriyle alakalı sorunumuz var ise bir an önce çözüm bulmalıyız. Bu çözümlerden en bilineni ise doktor kontrolünün ardından reçete ile verilen vitamin takviyelerini önerilen dozda ve düzenli şekilde almaktır. Vücudun tamamını olumsuz etkileyen vitamin eksikliği sorunu yetersiz vitamin alımında farklı belirtiler ile karşımıza çıkabilir. Vitamin takviyesi doğal yollarla alınabildiği gibi doktorların belirlediği ilaçlarla da alınabilir.

Vitamin Eksikliği

Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Kalıtsal bir hastalığınız varsa veya kötü besleniyorsanız vücudunuzda vitamin eksikliği olma olasılığı çok yüksektir. Bu eksiklik durumunda bedeniniz bazı belirtiler gösterebilir ve dikkate almazsanız kalıcı hasara neden olabilir. Uzun süren yorgunluk hissi, gözlerde görme problemleri, deri yüzeyinde veya dilde çatlaklar, kan değerlerinde aşırı düşme yani kansızlık, zihinsel anlamda yorgun hissetme, kemik ve kas ağrıları, hızlı kas kaybı, deride dayanıksızlık veya nedensiz morarma ve çürükler, aşırı kanamalar ve kanın pıhtılaşmasında gecikme veya zorluk, çabuk kopan cansız saçlar, kırılan dayanıksız tırnaklar bu rahatsızlık sorunun açtığı belli başlı problemlerdir.

Vücuda Az Yağ Alımı Sonucu Hangi Vitamin Eksikliği Ortaya Çıkar?

Yağlar vücudumuz için olmazsa olmaz bileşenlerden biridir. Yağ sayesinde vitaminlerin vücudumuza nüfus etmesi sağlanır. Özellikle, D, E ve K, A, vitaminlerinin vücudumuzda bulunan yağ depoları sayesinde emilimi gerçekleşir. Eğer vücudumuza yeteri kadar yağ almazsak, K, D, E, A gibi hayati önem taşıyan vitaminlerden yoksun kalabiliriz. Enerji deposu olan yağın eksikliği halinde çeşitli sağlık sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. Ayrıca omega 3 yağ asitlerini de içerisinde barındıran yağlar beyin sağlığı ve gelişimi, hormonların doğru çalışması, sinir sisteminin doğru çalışması, ısı dengesinin sağlanması, beyin, kalp gibi organların korunmasında hayati bir öneme sahiptir. Bu yüzden kilo vermek için oluşturulan diyetlerde kesinlikle yağdan vazgeçmemeniz gerekir. Diyetlerinizin profesyonel eller veya doktorlar tarafından oluşturulması şiddetle tavsiye edilir.

Yeteri Kadar Vitamin Almazsak Ne Olur?

Bağışıklığın güçlenmesinde, hastalıklar ve verdiği zararlardan korunmada, daha zinde hissedilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerden biri de vitaminlerdir. Vitaminlerin yoksunluğu kaynaklı bedenimizde oluşan belirtileri dikkatlice takip etmeliyiz. Bu dikkatli takip sayesinde bedenimizin ihtiyaç duyduğu vitamini kolaylıkla saptar ve takviye edebiliriz. Vitamin eksikliği sonucunda şunlar ortaya çıkabilir:

 • Yüksek tansiyon,
 • Gözlerden görme sorunları veya kaybı,
 • Tırnaklarda kırılma ve morarmalar,
 • Saçta dökülme ve kırılmalar,
 • Bağışıklık sisteminin bozulmasına bağlı olarak enfeksiyonlara karşı direnç gösterememe,
 • Ciltte çatlama ve kurumlar,
 • Halsizlik, kas ve sinir sistemi deformasyonları,
 • Alzheimer,
 • Kalıcı sinir sistemi hastalıkları,
 • Kaslarda uyuşukluk,
 • Kas zayıflıkları ve buna bağlı olarak romatizma,
 • Raşitizm ve çocuklarda gelişim sorunları,
 • Diş eti sorunları ve diş çürümeleri,
 • Dolaşım sistemi sorunları,
 • Kol, bacak ve kalçada selülit,
 • İlerleyen zamanlarda kemiklerde ve kaslarda deformasyon,
 • Erken yaşlanma, kısırlık ve cinsel sorunlar,
 • Yaraların ve kesiklerin geç iyileşmesi,

Gibi tonlarca sorun veya sorunlar gerçekleşiyor.

Vitamin Eksikliği

Hangi Vitamin Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vitamin eksiliği sorununda vücudumuz bazı belirtiler gösterir. Bu belirtileri ayrıntılı açıklamak gerekirse vücudunuz gösterdiği semptomlara göre belirtmek daha sağlıklı olacaktır.

 • A vitamini eksikliği: Vücudumuzda A vitamini az olduğunda genellikle gözlerde görme sorunu yaşanır. A vitamini gündüz ve gece görüşünüze katkı sağlar bu yüzden bu vitaminin az olması sonucunda gözde kseroftalmi sorunu yaşayabilirsiniz. Kseroftalmi göz akı ve korneanın parlaklığını kaybetmesi ve zamanla kuruması anlamına gelmektedir. Bu da gece görüşünüzü olumsuz etkiler.
 • B1 vitamini eksikliği: Bu vitamin bedeninizde geçmeyen bir yorgunluk hissine neden olabilir. Fiziksel koordinasyon bozukluğu, zihinsel bulanıklık gibi belirtiler de bu vitaminin yoksunluğundan kaynaklı ortaya çıkmış olabilir. Bu tür yoksunlukların hissedilmesinin sebebi beyinin çalışırken kullandığı enerjinin üretilmesinde B1 vitaminin büyük rol oynamasından kaynaklıdır.
 • B6 vitamini eksikliği: B6 vitamin deponuzun azalması sinir sistemi bozuklukları ve deri deformasyonlarına sebep olabilir. Dil ve dudakta çatlama v ya egzama benzeri döküntüler bedeninizde B6 vitamin eksikliğinin en belirgin özelliklerindendir. B6 vitamini yoksunluğunda hücre yenilemesi yavaşladığından kaynaklı deri üzerinde iltihaplı lezyonlar da görülebilir.
 • B9 vitamini eksikliği: B9 eksikliği kansızlığın en temel sebeplerinden biridir. Folik asit B vitamini grubuna ait olan B9 vitamini DNA sentezi ve hücre bölünmesinde aktif rol oynar.

 • B12 vitamini eksikliği: Zihinsel yorgunluğunuz uzun süreli yaşanıyorsa B12 vitamin eksikliği Gündelik performansınız etkileyen bu durum zamanla kalıcı sorunlara, bilişsel becerilerinizin düşmesine veya kaybına neden olabilir. B12’nin uzun süreli eksikliğinde hafıza kaybı, konsantrasyon sorunu, unutkanlık gibi başka sorunlar da ortaya çıkabilir.
 • C vitamini eksikliği: Vücutta kolayca oluşan kırmızı veya mavi renkte morarmalar, yine kırmızı veya mavi renkte noktalar görülmesi C vitamini azlığı nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu belirtilerin en temel sebebi C vitaminin kolajen oluşumu ve hücrelerin yenilenmesinde önemli rol oynamasıdır.
 • D vitamini eksikliği: Vücutta görülen kemik ağrısı veya kemik erimesi gibi belirtiler D vitamini eksikliğinin sonucu oluşmuş olabilir. Bu ağrılar tüm vücut genelinde hissedilebilir. Ağrılardan kaynaklı aşırı halsizlik görülebilir.
 • E vitamini eksikliği: Kaslarda güçsüzlük, kas kütlesinde azalma, kaslarda meydana gelen zayıflıklar ve güçsüzlükler E vitamin deposunun azalması nedeniyle oluşmuş olabilir. Bu belirtiler ile dengede bozulmalarda kişilerde gözlemlenebilir.
 • K vitamini eksikliği: Uzun süren regl kanamaları, aniden gelişen sebepsiz diş eti kanamaları, burun kanamaları, dışkıda kan, idrarda kan görülmesi bu vitaminin sorununa işaret ediyor olabilir.
 • B7 (H) vitamini eksikliği: Saç kaybı, tırnaklarda kırılma, saçlarda kepeklenme, cansızlık ve kırılma şikayetleriniz fazlaysa B7 vitamini eksikliği sorununu yaşıyor olabilirsiniz. Diğer adı bioatin olan B7 vitamini eksikliği ayrıca tırnaklarda devamlı kırılmaya, yumuşamaya, beyaz lekelerin oluşmasına ve yavaş uzamalarına neden olabilir.

Vitamin Eksikliği Testi Nasıl Yapılır?

Hangi vitaminin vücudunuzda eksik olup olmadığını anlamak için sadece bedeniniz kontrol etmeniz yetmeyebilir. Bunun için tıbbi destek almanız en sağlıklısı olacaktır. Vitamin değerlerinize baktırmak için öncelikle bir iç hastalıkları uzmanından (dahiliye) randevu almanız gerekir. Ardından doktorunuz uygun görürse kan testi istenir. Sizden kan tahlili öncesi yaklaşık 5-7 saat aç kalmanız gerektiği söylenebilir. Alınan kanın B12 vitamin ve folate yoğunluğu ölçülerek rapor oluşturulur. Folate’nin kırmızı kan hücrelerindeki miktarı ölçülür. Kan tahlilinde bakılan diğer değerler ise hemoglobin sayısı ve hemotokrit sayıdır. Alyuvarların içerisinde bulunan bir madde olan hemoglobin ölçülerek kana dair veriler elde edilebilir. Hemotokrit değeri ise kan hacminin ne kadarının alyuvarlardan oluştuğunu anlamayı sağlıyor. Hemoglobinin testte az çıkması kansızlığın en büyük belirtilerinden biridir.

Elde edilen değerlere bakılarak demir oranı, demir bağlama oranı, folik asit ve B12 vitamini değerler kontrol edilerek bir sonuca ulaşıyor. Doktorunuz ulaştığı sonuca göre bedeninizde neyin olduğunu tespit ediyor. Ardından hangi vitamin eksikliği konusunda ne oranda ihtiyacınız olduğunun belirlenmesi üzerine uygun ilaçları gerekli dozlarda yazıyor hatta gerekirse gıda takviyesi ve beslenme diyeti hazırlanarak hastaya sunuluyor.