Vücut kitle indeksi hesaplama; temelde vücut kütlesinin, vücut uzunluğunun metre olarak karesine bölünmesi sonucunda yapılan bir hesaplama işlemidir.

Vücut kitle indeksi hesaplama; temelde vücut kütlesinin, vücut uzunluğunun metre olarak karesine bölünmesi sonucunda yapılan bir hesaplama işlemidir. Bu hesaplama işlemi bizlere, bir kişinin obezite ya da ekstra zayıflık ya da standart bir kiloya sahip olduğunu göstermektedir. Bunlardan kaynaklı olarak birçok kişi kendi vücut kitle indeksini hesaplamak istiyor.

Bir kişinin beden kitle indeksi; o kişinin sağlığı, görüntüsü ve fizik durumu ile ilgili olarak bizlere net bir fikir vermektedir. Bu nedenle diyetisyenler ve doktorlar tarafından da sıklıkla vücut kitle indeksi hesaplama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemin en doğru şekilde yapılması ve belirli bir süreç içerisinde tekrar hesaplanması da gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi ve Vücut Ağırlığına Göre Değerler Nelerdir?

vucut-kitle-endeksi

Vücut kitle indeksi, sayı sistemleri ile çalışır ve belirli sayılara sahip olan kişiler doğal olarak belirli bir aralığa girmektedirler. Bu aralığa göre kişilerin sağlık durumları hakkında yorumlar yapılabilir. Kişinin durumuna göre eğer hala obezite ile mücadele etmiyorsa ne gibi önlemler alınması gerektiği ifade edilebilir. Bu yönüyle son derece önemli bir değerdir. Ayrıca vücut kitle indeksi hesaplama işlemi en doğru şekilde tamamlanmalıdır. Çünkü bu işlemin eksik yapılması, eksik sonuçlara yol açmaktadır. Böylece daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Şimdi, konuyla ilgili sizlere de fikir verecek olan detaylı tabloyu inceleyelim. Bu tablo içerisinde hangi aralıkta bulunduğunuzu sizler de inceleyebilirsiniz. Aralıklara göre sağlık durumunuz ve kilonuzla ilgili bazı verileri elde etme fırsatınız olacaktır.

Vücut Ağırlığına Göre Değer Aralıkları

Vücut Ağırlığına Göre Değer Aralıkları

  • Vücut Kitle İndeks Değeri 20’nin Altında Olanlar: Bu kişiler zayıf olarak sınıflandırılırlar. Bu nedenle biraz kilo almaları hem görsel olarak hem de sağlık açısından önemli olacaktır. Ancak birçok hekimin de dediği gibi zayıflık daima şişmanlıktan daha sağlıklıdır. Yine de bu değerin 16 altına düşmesi de tehlikeli olabilir. Yaşamsal sağlığı tehdit edebilir. Büyük problemlerin ortaya çıkmasına yol açabilir.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 20 ile 25 Arasında Olanlar: Aralıkta yer alan kişilerin kiloları tam anlamıyla normaldir. Yağ oranlarının yüksek olmadığını varsayarsak oldukça sağlıklı bir kiloya sahip olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 25 ile 30 Arasında Olanlar: Ülkemizde ve dünyada iri yarı olduğu ifade edilen kişilerin büyük bir çoğunluğu bu aralıktadır. Bu kişilerin zayıflaması iyi olabilir ancak yine de çok sorunlu bir kilo değerleri olduğunu ifade etmek doğru olmayacaktır.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 30 ile 35 Arasında Olanlar: Bu aralıkta yer alan kişiler gerçekten de obezite ile mücadele etmektedirler. Şişman olarak tanımlanan insanların çoğu bu aralıkta yer almaktadır ve sağlık problemleri yaşarlar.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 35 ile 45 Arasında Olanlar: Hayati olarak sağlıklarını tehdit eden rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalleri oldukça yüksektir. Rahat bir şekilde hareket edemezler ve gerçekten de şişman oldukları göze çarpmaktadır.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 45 ile 50 Arasında Olanlar: Aşırı şişmanlığı vücut kitle indeksi hesaplama işlemi sonucunda ortaya çıkan değeri bu aralıktır. Bu kişilerin mutlaka kalp – damar, tansiyon, varis gibi çok çeşitli rahatsızlıklarla mücadele ettikleri bilinmektedir.
  • Vücut Kitle İndeks Değeri 50 Üzeri Olanlar: Ölümcül derecede şişman ifadesi bu aralık için kullanılmaktadır. Bu kişiler her an hayatlarını kaybedebilirler çünkü fiziksel olarak hareket etmeleri mümkün değildir.

Genel olarak vücut kitle indeksi hesaplama işlemi sonucunda sizlerin değerleri 18 – 35 aralığında çıkacaktır. Ancak ne yazık ki bu değerlerin altında ve üstünde bulunan, sağlığı tehlike altında olan ve bir an önce tedaviye başlaması gereken kişiler de bulunmaktadır. Özellikle de 35 üstü VKİ değerine sahipseniz acilen bir doktorla iletişim kurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

vucut-kitle-endeksi-hesaplama

Bu işlemin yapılması belirli bir formüle dayanmaktadır. Formül oldukça basittir. Birçok kişi kolaylıkla yapacaktır. İşlemi gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkacak olan değer sizin VKİ değerinizi vermektedir. Ancak tabi ki de bu işlemi otomatik bir şekilde gerçekleştiren hesaplayıcılar var. Bu hesaplayıcıları kullanarak çok kısa bir süre içerisinde hesaplama işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak kendiniz hesaplamak istiyorsanız da aşağıdaki formülü kullanmalısınız.

  • Vücut kitle indeksi değeri = Kilogram cinsinden vücut ağırlığı / Metre cinsinden boy uzunluğunun karesi

Bu formül aracılığı ile hesaplama işlemini yapmanız mümkün olacaktır. Ancak kullanabileceğiniz birkaç farklı formülden daha söz etmek faydalı olacaktır. Örneğin aşağıdaki formül sizlerin sahip olabileceği ideal kiloyu göstermektedir.

  • Sahip olunabilecek en ideal kilo değeri = Ulaşılmak istenen vücut kitle indeksi değeri x Metre cinsinden boy uzunluğunun karesi

Tüm bu hesaplayıcıların benzerlerine internet üzerindeki hesaplayıcılar aracılığı ile de ulaşmak mümkün olacaktır. Böylece hiçbir işlem yapmadan sadece sahip olduğunuz değerlerin girişini yaparak istediğiniz sonuçları öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Yaşa Göre Değişir Mi?

Vücut Kitle İndeksi Yaşa Göre Değişir Mi?

Vücut kitle indeksi hesaplama sonucunda ortaya çıkan değerler genellikle 19 – 24 yaş arasındaki kişiler için geçerli olmaktadır. Bundan dolayı da birçok kişi çok doğal bir şekilde “Vücut kitle indeksi yaşa göre değişir mi?” sorusunu soruyorlar. Bu oldukça önemli bir soru çünkü hesaplama sonucunda ortaya çıkan verileri etkilemektedir. Bazı yaş grupları için çok sakıncalı sonuçlar, bazı yaş grupları için problem ortaya çıkarmayacaktır.

Birçok kişi bilmiyor olsa da vücut kitle indeks değerleri için uygun aralıklar yaşla değişmektedir. Çünkü insanların yaşları ilerledikçe zamanla metabolizmaları yavaşlar ve daha kilolu olurlar. Bu nedenle 40 yaşından büyük bir kadın ya da erkeğin vücut kitle indeks değerinin sağlıklı aralığının taban değeri 20 olmalıdır. Ancak bu değer 18 yaşındaki bir genç için 18’e kadar düşmektedir. Bu değişimin altında yatan temel neden kişilerin yaşıdır.

Eğer sizler de vücut kitle indeksi hesaplama işlemini yapacaksanız yaşınızı da dikkate almayı unutmayın. Evet, gerçekten 18 yaşında genç birinin vücut kitle indeks değerinin 28 olması gereğinden fazladır. Ancak 60 yaşındaki birisi için bu değer son derece normal olabilmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Dışında Önemli Olan Diğer Faktörler Nelerdir?

vucut-kitle-indeksi

Öncelikle birçok kişi için kilo kontrolü vücut kitle indeksi hesaplama işleminden ibaret olabilmektedir. Ancak bir insan sağlıklı bir şekilde de kilolu olabilmektedir. Bunun örneğini genellikle vücut geliştiren kişiler arasında görebilmekteyiz. Bu kişiler oldukça yüksek kilolara çıkmalarına rağmen yağ oranları düşük kalmaktadır. Bu ise tansiyon, şeker, kalp hastalıklarına engel olmaktadır. Bu nedenle etkili olan tek faktörün vücut kitle indeksi olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Burada etkili olan bir diğer çok önemli hesaplayıcı de yağ oranı hesaplamadır.

Bir kişinin kilosunu tam anlamıyla sağlıksız olarak nitelendirebilmemiz için yağ oranının da yüksek olması gerekmektedir. Genellikle de zaten yüksek kiloya sahip insanlar vücut kitle indeksi hesaplama işlemi için de görüldüğü gibi yüksek bir yağ oranına sahip olmaktadırlar. Ancak yine de vücut kitle indeksi hesaplama işlemi sonrasında yağ oranı hesaplama işlemini de yapın! Çünkü bu işlemi yapmadığınız takdirde yanlış sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu da sizin gereksiz yere kaygılı olmanıza yol açacaktır.

Kilolu olmakla ilgili asıl sıkıntı ağır olmak değil, yağlı olmaktır. Vücutta gereğinden fazla yağ olmadığı takdirde kilolu olmak o kadar büyük bir problem değildir. Bu nedenle odaklanılması gereken değerlerden biri de yağ oranı olacaktır. Nitekim birçok sporcuda yüksek kilolara sahiptir. Ancak buna rağmen düşük yağ oranlarıyla oldukça sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler.