Yaygın göz hastalıkları nelerdir?

Hassas bir duyu organı olan göz için bazı yaygın göz hastalıkları bulunur. Beş duyu organımız içerisinde en önemli duyularımızdan biri olan görme, herhangi bir hastalık durumunda büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Göz rahatsızlıkları birçok hastalığın da habercisi olabilir. Bu nedenle herhangi bir sıkıntı ve problem karşısında dikkatli olmalı ve belirtileri doğru yorumlamamız gerekir. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde göz doktoruna başvurmanız doğru bir hareket olacaktır.

1. Miyop

Kişinin uzağı bulanık görmesi durumudur. Yakındaki tüm nesne ve eşyalar net bir şekilde görünürken uzak için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu rahatsızlık genellikle 8 ile 12 yaşları arasında başlar. Işıkların yanlış bir şekilde kırılması sonucunda miyop rahatsızlığı oluşur. Bu rahatsızlık yaygın göz hastalıkları arasında en baştadır.

2. Hipermetrop

Yaygın göz hastalıkları miyop

Uzaktaki tüm nesne ve eşyalar net iken yakındaki her şeyin bulanık olarak görünmesi durumudur. Göz küresi küçük ve kornea daha düzdür ve hipermetrop rahatsızlığında nesneler gözün gerisinde odaklandığı için uzaktaki hiçbir şey tam olarak görülemez.

3. Astigmat

Hem uzak hem de yakının görülmediği bu hastalık da göz kayması gibi farklı rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlıkta kornea daha eğiktir ve oldukça fazla rastlanan bir göz hastalığıdır. Yaygın göz hastalıkları arasındaki bu hastalıkta, kişi etrafı bulanık görür.

4. Arpacık

Gözün iç ve dış çevresinde bulunan yağ bezelerinin iltihaplı bir şişlik oluşturması ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Arpacık merhem ve damla yoluyla yapılmakta ve birkaç hafta içerisinde geçmektedir. Bu rahatsızlık konusunda detaylı bilgi için arpacık tedavisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Kuru Göz

Gözyaşı kanallarının zamanla hacminin azalması ve göz yaşı üretiminin durması anlamına gelir. Neticesinde ağrı, yanma ve batma hissi oldukça sıkıntılı bir süreç yaşatır. Suni göz yaşı damlası ile geçici olarak rahatlama yaşansa da asıl uygulanması gereken tedavi yöntemi ameliyattır.

6. Glokom

Glokom

Göz tansiyonu olarak bilinen glokom yaygın göz hastalıkları arasında bulunur. Gözlerde bulunan sinirlere hasar veren bu rahatsızlıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Rahatsızlık ortaya çıktığı andan itibaren var olan hasar onarılamaz. Giden görme kaybının geri getirilmesi mümkün değildir. Fakat hasarın daha fazla ilerlemesi engellenebilir.

7. Katarakt

Gözün içerisindeki mercek üzerinde bulanıklık oluşması ve saydamlıkla meydana gelen bir göz rahatsızlığıdır. Bu hastalık neticesinde görme duyusunda azalma meydana gelir. Gözün merceğinde sertleşme başlar ve katarakt rahatsızlığı olan kişiler renkleri genellikle daha mat ve pastel tonlarda görür.

8. Renk Körlüğü

Renklerin arasındaki ayrımı yapamamak anlamına gelen bir rahatsızlıktır. Hastalar özellikle kırmızı ve yeşil rengi birbirine karıştırır. Çoğunlukla genetik faktörlerden dolayı meydana gelir.

9. Şaşılık

Gözlerin simetrisinin ve paralelliğinin bozulması olarak tanımlanır. Gözlerden biri ya da her ikisi birden yukarı, aşağı içe ve dışa bakabilir. Görme konusunda bir sıkıntısı olmamasına rağmen estetik açıdan hastaları rahatsız eder.

10. Keratokonus

Gözlerin bulanık görmesi ve ışığa karşı hassasiyet oluşturmasıdır. Miyop ve astigmatın düzensiz bir şekilde ilerlemesi ile ortaya çıkar.

11. Alerjik Konjonktivit

Gözün içerisindeki beyaz kısmın ve konjonktivit adı verilen zar tabakasının alerji ve tahrişe açık olmasıdır. Yaygın göz hastalıkları arasında bulunmaktadır ve daha basit bir tabirle göz alerjisi olarak da bilinmektedir. Göz damlası ile gözler geçici olarak rahatlar. Hastalık uzun bir süre devam ediyorsa muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir.

12. Sarı Nokta Hastalığı

Çoğunlukla yaşa bağlı olarak gelişen ve gözün retinasında görmeden sorumlu olan reseptörlerin kaybı ile ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. İlk olarak küçük bir alanda görme kaybı başlar ve yayılarak devam eder. Yaygın göz hastalıkları arasında bulunan bu rahatsızlık, tam bir görme kaybı yaşanmıyor dahi olsa hayat kalitesini oldukça düşürmektedir.

13. Göz Travmaları

Genellikle bir kaza ve darbe sonucunda meydana gelen ve gözün içerisinde yırtık veya kanamaların ortaya çıkması ile belli olan bir rahatsızlıktır. Meydana gelen hasarın kalıcı olmaması için kısa zaman içerisinde doktora başvurarak tedavi edilmesi gereklidir.

14. Göz Enfeksiyonları

Gözler enfeksiyona oldukça açık bir duyu organıdır. Özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde çok çabuk enfeksiyon kapabilir ve ilerlemesi durumunda görme kaybına yol açabilir. Lens kullanırken hijyene dikkat etmek ya da göze bir şey battıysa vakit geçirmeden doktora başvurmak gereklidir. Yaygın göz hastalıkları konusunda enfeksiyon hemen herkesin yaşadığı bir durumdur.

15. Göz Tansiyonu

Göz rahatsızlıkları arasında en geç belirti veren rahatsızlıktır. Zira göz muayenesi ve bir doktor kontrolü olmadan tespit edilmesi oldukça zordur. Göz tansiyonu oldukça tehlikelidir çünkü tedavi edilmezse sonucunda kalıcı görme kaybı oluşur.

Çocuklarda Yaygın Olarak Görülen Göz Hastalıkları

Çocuklarda yaygın olarak görülen göz hastalıkları

Özellikle yeni doğan çocuklarda katarakt ve göz tansiyonu muayenesi muhakkak göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Kontrolü ve tedavisi yapılmayan her rahatsızlık ileri dönemde çocuklar için kalıcı hasarlara sebep olur. Çocuklarda yaygın göz hastalıkları arasında şaşılık ve göz tembelliği de bulunmaktadır. 8 ile 10 yaş sonrasında ortaya çıkan problemler kalıcı olabilmektedir ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Şeker Hastalığına Bağlı Göz Problemleri

Şeker hastalığı gözleri doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Belirtiler arasında görme kaybının olması durumun ciddiyetini gösterir. Bulanık görme ve herhangi bir görme kaybı hissedildiği takdirde hızlı bir şekilde göz doktoruna başvurmanız gerekir. Çünkü şeker hastalığına bağlı olarak kalıcı görme kaybı oldukça fazla yaşanmaktadır.

Göz Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Gözler oldukça hassas ve en önemli duyu organlarımızdan biridir. Göz hastalıkları çeşitli sebeplerle ortaya çıkar. Genetik, yaş, travmalar ya da çevresel faktörler bu sebeplere örnek verilebilir. Bu sebepler neticesinde yaygın göz hastalıkları ile karşı karşıya kalabiliriz. Göz rahatsızlıklarında ortaya çıkan belirtileri anlayabilmek erken teşhis açısından oldukça değerlidir. Sonrasında düzenli aralıklar ile göz doktorunu ziyaret etmek de bir o kadar önemlidir. Peki, yaygın göz hastalıkları konusundaki rahatsızlıkların belirtileri nelerdir?

  • Gözlerde meydana gelen aşırı kuruluk ve bunu takip eden şişlik, kaşıntı meydana gelmesi,
  • Gözün içerisinde yabancı bir madde varmış gibi batma hissi yaşanması ve bunun günlerce sürmesi,
  • Geçmeyen bir göz akıntısı,
  • Görmenin azalması, bulanıklaşması ve renklerin matlaşması,
  • Gözlerde ve çevresinde geçmeyen ağrı ve yanmalar,
  • Göze yabancı bir cisim çarpması, darbe alması ve sonucunda geçirilen travma,

Gibi belirtiler genel olarak çoğu hastalıkta bulunur.

Göz Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Görme duyusunun etkilenmesi günlük hayatı sekteye uğratan ve yaşan kalitesini oldukça düşüren bir durumdur. Özellikle kalıcı rahatsızlıkların düzenli bir şekilde takip edilmesi ve tedavi edilerek rahatsızlığı en az seviyeye indirgenmesi gereklidir. Özellikle sonradan oluşan göz rahatsızlıklarında ilk olarak ortaya çıkan belirtileri doğru anlamak oldukça önemlidir. Her yıl muhakkak detaylı bir göz muayenesi olunması gereklidir. Özellikle lens kullanan kişilerin lens ve göz için hijyenin dikkat etmesi oldukça mühimdir. Küçük gibi görünen her detay söz konusu göz rahatsızlıkları olduğunda önemli sonuçlara yol açar.

Yaygın göz hastalıkları incelediğinde birçok rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğu görülmektedir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolü, ihtiyacınız varsa gözlük ve lens kullanımı, ilaç kullanımı ve doktorun tavsiyesi dahilinde göz ameliyatı ile problemleri kolay bir şekilde çözebilir ve günlük rutinlerinize hızlı bir şekilde dönebilirsiniz.