Yaz, pek çok insanın yükselen sıcağa yenik düştüğü ve bir takım sorunlara yol açabileceği bir zamandır. Bu durumlarda baş ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar son derece şiddetli olur. Bu nedenle insanlara, öncelikle diyet ve fitness yoluyla sağlıklarına önem vermeleri tavsiye edilir. Özellikle diyetiniz yaz aylarında sağlık sorunlarınızı ağırlaştırabilir veya hafifletebilir. Sağlıklı bir zihin ve beden için ne yediğiniz önemlidir. Uzun yaz günlerinde enerji seviyelerini yüksek tutmak için çok farklı alternatifler vardır. Ancak pek çok insan yaz aylarında beslenme düzeninin ne kadar önemli olduğunun farkında değildir.

Hava ne kadar sıcak olursa o kadar çok serinlemek isteriz. Yaz aylarında vücut, su kaybıyla başa çıkmaya çalışır. Sağlıklı sindirim fonksiyonlarını sürdürmek için daha fazla su, sıvı ve hafif pişmiş yiyecekler tüketmelisiniz. Siz de doğru beslenme tercihleriyle iyi bir yaz geçirebilirsiniz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz?

Beslenme ipuçlarını takip etmek, programınız ne olursa olsun sıcak yaz aylarında sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Dikkat edilen beslenme ile sizlerde sağlığınızı, zindeliğinizi ve genel yaşamınızı optimize edebilirsiniz. Güneşin ve eğlencenin sizi sağlıklı yaşamdan alıkoymasına izin vermeyin. İşte yaz aylarında beslenme tüyoları…

1.      Porsiyon Kontrolü Yapın

Öncelikle sağlıklı beslenmek tüm sevdiğiniz yiyecekleri kesmek anlamına gelmez. Fakat bu durum istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz anlamına da gelmez. Onsuz yaşayamayacağınız birkaç sağlıksız ürün için ölçülü olmayı düşünün. Haftada birkaç kez bir porsiyona bağlı kalın. Bu uygulama, vücudunuzu daha küçük porsiyonlarla tatmin olacak şekilde eğitmenin iyi bir yoludur.

2.      Bol Miktarda Su Tüketin

Gerektiği kadar su almamak sadece vücuttaki su kaybı için bir endişe değildir. Ayrıca daha fazla kalori almak; sağlıklı kilo yönetimi veya fiziksel aktivite gibi hedeflerinizi azaltmaya neden olur. Bu nedenle yeterince su içmemek, egzersiz esnasında yorgunluk, baş dönmesi gibi olaylara sebebiyet verir. Suyun yanında ayran, soda veya meyve suları gibi sıvı tüketimi de yapabilirsiniz. Peki, yaz aylarında beslenme konusu kapsamında ne kadar su yeterli?

Çoğu kişi günde 12 bardak sıvıya ihtiyaç duyar. İlk olarak susuz kalmamak ve aşırı yeme riskinizi azaltmak için uyandığınızda ve yemeklerden önce 2 bardak su içmeyi hedefleyin. Fiziksel aktivite sırasında sık sık su tüketmeye çalışmalı ve su kabınızı yanınızdan ayırmamalısınız. Su tüketimi, yaz ayları için önemli olup ihmal edilmemelidir.

3.      Sebze ve Meyve Tercihlerine Dikkat Edin

Sebze ve meyve tüketimine önem verin

Salatalık, kavun veya karpuz gibi sıvı oranı yüksek gıdalar yaz ayları için sağlıklı ve faydalıdır. Bu tür meyve ve sebze tüketimleri sıvı kaybının kontrolünü sağlamaktadır. Meyve tüketiminin yanı sıra, sınırı da göz önünde bulundurulmalıdır.

4.      Düzenli Öğün Tercihi Yapın

Yaz aylarında kışa göre iştahta azalmalar görüldüğü için gündüzleri az, geceleriyse sık ve ağır besinlerin tüketildiği görülür. Bu sebeple 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenilmesi tavsiye edilir. Bu kurala uyulmadığı takdirde sağlıksız kilo alımı gözlenebilmektedir. Yaz aylarında beslenme için doğru gıda tercihleri yapılmalıdır. Aynı zamanda baklagiller, sebze, meyve, et veya süt ürünleri, yazın vazgeçilmezleri arasında olmalıdır. Özellikle yaz aylarında artışı görülen kalp hastalıklarının önüne geçmek için katı yağ kullanımı yerine sıvı yağ tercih edilmelidir.

5.      Tuzu Doğru Orantılı Kullanın

Tuzu doğru orantılı kullanmak yaz aylarında beslenme tüyoları arasında kendini ortaya çıkartır. Çünkü tuz, vücuttaki su kaybını artırır. Yemeklere atılan tuz miktarı az olsa da hazır gıdalarda bu oran oldukça yüksektir. Bundan dolayı hazır ve paketlenmiş gıdaları tercihler arasından çıkarmak gerekir. Bunların yerine içeceklerde el yapımı meyve suları veya düşük sodyumlu içecekler tercih edilmelidir.

6.      Izgara Yemeklere Ağırlık Verin

Izgara yemeklere ağırlık verin.

Yaz aylarında ızgara yemekler olmazsa olmazdır. Doğru pişirme yöntemiyle sağlıklı kalmak göz ardı edilmemelidir. Yağda kızartma yerine ızgara yöntemiyle pişirilmiş yiyecekler tercih etmek gerekir. Az yağda pişirilmiş balık, et, sebze ve tavuklar iyi seçeneklerdir.

7.      Kafein Tüketimini Azaltın

Kafein, idrar söktürücü özelliğinden dolayı sizi kurutur. Bundan dolayı yaz aylarında çok fazla kahve veya çay içmek baş ağrısına ve susuz kalmanıza neden olur. Önemli olan ölçülü ve doğru içecek seçimleri yapmaktır. Bazı uzmanlara göre çay ve kahve iyidir, ancak sporcu içeceklerinden kaçınılmalıdır. Çünkü sporcu içecekleri çok daha fazla şeker içerdiğinden bir fincan çay veya kahveden daha zararlıdır. Kafein tüketimini dengelemek yaz aylarında beslenme tüyoları arasındadır.

8.      Aşırı Diyetlerden Kaçının

Birçok insan yaz aylarında belirli bir vücut tipine sahip olabilmek amacıyla spora başvurur. Bu durumda yoğun bir baskı hissedebilirler. Bu, birçok insanı hızlı sonuçlar vaat eden moda diyetleri almaya iter. Zayıflamak ve güzel görünmek için birçok diyet çeşidi vardır. Örneğin şok diyetler halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebep olur. Belirli bir vücut tipine ulaşmak için bu baskıyı reddedin. Günde minimum yarım saatlik egzersizler ve 1 saatlik sporlar sizi dinç gösterir. Yaz aylarında beslenme tüyoları ile enerjik ve taze hissetmekten kaçınmayın.

Yaz Aylarında Tatlı Tüketimi Nasıl Ayarlanmalıdır?

Elbette tatlıdan vazgeçemeyenlerimiz olacaktır. Tatlı yemek istiyorsanız, şerbetli tatlıları tüketmemenizi öneririz. Onun yerine sütlü tatlılar tercih etmek daha iyi olacaktır. Bununla birlikte ani tatlı krizlerini bastırmak için mevsim meyvelerini tüketebilirsiniz. Hazır dondurmalar yerine meyvelerle hazırladığınız doğal dondurmalar tatlı krizlerinizi bastırmanıza yardımcı olacaktır. Düşük kalorili ve ferahlatıcı sorbeler, az şekerli ikramlıklar yaz aylarında beslenme seçenekleri arasında yerini alır.

Beslenme Programı Neden Önemlidir?

Beslenme programı neden önemlidir?

Beslenme programı oluşturmak yaz aylarına özgü değildir. Bu programların faydaları hem kişisel hem de sosyal yaşamınızı etkiler. Aynı zamanda bir diyetisyenden yardım alabilir veya beslenmeye dayalı sanal gruplara katılımlar sağlayabilirsiniz. Gerekli araştırmaları yaparak, yaz ayları için beslenme programınızı yenileyebilirsiniz. Beslenmeniz için aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririz:

  • Sağlıklı Bir Tabak Hedefleyin: Sağlıklı bir tabak hazırlama planı yapabilirsiniz. İlk olarak protein, yağ, karbonhidrat, meyve ve sebze tüketiminizi dengelemelisiniz. Yaz aylarında beslenme için ideal olarak tabağın %50’sinde sebze meyve, kalan kısmında ise süt, protein veya tahıl çeşitleri bulundurabilirsiniz.
  • Hijyenden Uzaklaşmayın: Yediğiniz, içtiğiniz her şeyin temiz ve hijyenik olduğundan emin olun. Bu sağlığınız için çok önemlidir. Restoranlardaki kaplardan bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma eğiliminiz oldukça yüksektir. Unutmayın hijyen, sağlıklı bir vücudun anahtarıdır. Evinize ve çevrenize düzenli olarak dezenfekte işlemlerini uygulatmalısınız.

Sağlıklı beslenmenin temeline bunları yerleştirebiliriz. Tabii ki bunlar tek başına yeterli değildir. Bu nedenle yazımızın diğer kısımlarında bahsetttiklerimizi de dikkate almalısınız.

Yaz Aylarında Sporun Önemi

Spor ve hareketli yaşama kendinizi alıştırın. Egzersiz öncesi doğru yemek, uzun mesafe koşmanıza ve daha ağır kaldırmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi verir. Çünkü karbonhidratlar, kaslarınızın enerji için kullandığı glikojene dönüştürür. Aynı zamanda protein kas performansını artırır, metabolizmanızı artırır ve kas gücünün iyileşmesini destekler. Bunun için karbonhidrat ve protein bakımından yüksek besinler alıp (her biri 30 ila 45 g) yağ ve lif oranını düşük tutmalısınız. Yaz aylarında beslenme için sporun önemi oldukça büyüktür.

Gece uykusunu mutlaka alın. İyi bir gece uykusunun önemini anlatmaya gerek yoktur aslında. Gece uykusunu almak, beyninizde iyi ve derin uykuyu teşvik eden belirli hormonları tetiklemenin harika bir yoludur. Gece uykusu, metabolizmayı ve zihinsel sağlığı artırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak sizlerde yaz aylarında beslenme tüyoları ile yazı tüm enerjinizle karşılayıp bol eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.