yüz felci

Yüz kasları ile beyindeki sinirler arasında bağlantıyı sağlayan sinirlerin zarar görmesi yüz felci rahatsızlığına sebep olur. Bu hastalık aniden oluşabileceği gibi zaman içinde de ortaya çıkabilmekte. Diğer adı periferik fasiyal paralizi olan yüz felciyle ilgili detaylara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Yüz Felci (Periferik Fasiyal Paralizi) Nedir?

Yüzümüzdeki mimik kaslarının hareketini sağlayan sinirler, beyin sapından çıkarak kulak kemiği içinde hareketini sürdürür. Bahsi geçen bu yüz sinirleri soğuk hava, darbe, kaza, stres gibi nedenlere bağlı olarak işlevini yitirmektedir. Bu durumda yüzde hareketsizlik meydana gelir. Yüz kasları hareket yetisini bir miktar ya da tamamen kaybedebilmektedir.

Diğer adı periferik fasiyal paralizi olan hastalık iki farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Bunlardan ilki olan santral yüz felci beyinde meydana gelen bir hasar sonucu oluşur. Yüz kasları yanında vücudun farklı bölümlerinde de hareketsizlik görülebilir. İkincisi çevresel yüz felci ise, beyin sapından çıkan sinirin hasar görmesiyle gerçekleşir. Bu, daha çok karşılaşılan bir durumdur.

Yüz Felci Neden Olur?

Felç sonucu yaşanan yüz gerilmesi durumunun sebepleri nelerdir? Bu hastalık neden yaşanır? En yaygın sebeplerini sizin için sıraladık.

 • Yüz kaslarının hareketsizliği olarak ortaya çıkan bu hastalığın belki de en ciddi nedeni inmedir. Yüzdeki kasları kontrol eden sinirlerin beyinde hasar görmesi sonucu inme gerçekleşir. Yani hareketsizliğin sebebi zarar gören beynin sinirleri yüze iletememesidir. Peki inme neden olur? Oksijen eksikliği ya da beyin kanaması inmeye sebep olmaktadır.
 • Yüz felcinin en ciddi nedeni inmeyken en çok karşılaşılan nedeni ise bell paralizisidir. Bu felç şeklinde yüzün bir kısmı aniden hareketsiz kalır ve sebebi bulunamaz. İyileşme süreci yaklaşık altı ay kadardır.
 • Kafatası travması, yaralanma, kaza, beyin tümörleri, orta kulak enfeksiyonu gibi durumlar da yüzde hissizliğe sebep olmaktadır.
 • Nadiren görülen bir sebepten de bahsetmek isteriz. Yanlış yapılan yüz egzersizlerinin ve aşırı soğuk havaya maruz kalmanın da yüzde hareketsizliğe sebep olabileceğini biliyor muydunuz?

Periferik Fasiyal Paralizi Belirtileri

Bu rahatsızlığın birçok belirtisi vardır diyebiliriz. Bahsi geçen belirtiler kişinin bünyesine ve hastalıklarına göre farklılık gösterir. Periferik fasiyal paralizinin belirtileri şunlardır:

 • Ağızda bir tarafa doğru eğim, sarkma,
 • Fazla salya üretimi ve salyanın tutulamaması,
 • Dili isteğe göre hareket ettirememe sonucu konuşma bozukluğu,
 • Çenede ağrı, acı, kasılma,
 • Çiğnemede zorluk,
 • Baş ağrısı, zonklama,
 • Gözlerin kayması,
 • Yüz kaslarında engel olunamayan seğirme,
 • Göz sıkamama, gözyaşının azalması,
 • Kulaklarda fazla duyarlılık,
 • Baş dönmesi,
 • Denge sorunu, düşme.

Saydığımız durumlardan birkaçını yaşıyor ve yüzünüzde his kaybı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Erken teşhis ve tedavi ile kaslarınızın gücünü kazanabilirsiniz. Özellikle inme durumu için derhal 112’yi aramanızı tavsiye ederiz.

yüz

Yüz Felcinin Kalıcı Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Ufak belirtilerle başlayan yüz felci üç dört gün içinde etkileri en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu durumun kalıcı olmaması için özellikle ilk 24 saatte yapılan müdahale çok önemlidir. Belirtileri fark ettiğiniz ya da his kaybı yaşadığınız an hemen bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız. Bu aşamada uygulanan işlemler yüz kasları için en fazla önem arz edenlerdir.

Peki ilk müdahale sonrasında ne yapmak gerekir? Etkilerinden tamamen kurtulmak ve eski sağlığınıza kavuşmak için doktorunuzun verdiği ilaç ve kremleri mutlaka kullanmalısınız. Yine doktor tavsiyesiyle yüz masaj ve egzersizleri hareket yetisinin geri kazanılması için çok mühimdir.

Yüz Felci Kaç Günde Geçer? İyileşme Belirtileri Nelerdir?

Yüz felci etkilerinin geçmesi ve iyileşme süresi sinirlerin almış olduğu hasara göre değişiklik gösterecektir. Bu rahatsızlığı geçirenlerin büyük bir kısmı 7 ila 10 gün içinde iyileşme göstermeye başlar. Geri kalan kısmı ise ya üç dört hafta içinde iyileşir ya da hareket kısıtlılığı bir süre daha devam eder. His kaybı tüm yüzde varsa iyileşme üç ay ile bir yıl arasında sürebilmektedir.

İyileşme, hasarın merkezinden başlayarak sinir uçlarına doğru bir yol izler. Yani, en çok his kaybı neredeyse önce orası düzelir. Kaş, göz ve dudak kenarları en son iyileşme gösteren yerlerdir diyebiliriz. Hareket kaybının yavaş yavaş geri kazanımı, yutkunmanın kolaylaşması, konuşma bozukluğunun düzelmeye başlaması ilk görülen iyileşme belirtileridir.

Yüz Felci İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Yüzünüzde his kaybı, hareketsizlik ve şekil bozukluğu hissediyor ve yüzünüzü istediğiniz gibi hareket ettiremiyorsanız, bir Kulak Burun Boğaz uzmanına ya da Nöroloji bölümüne randevu almalısınız. Hatta direkt hastanenin acil bölümüne giderek oradaki doktorların yönlendirmesiyle de hareket edebilirsiniz.

Sorunun beyin ya da beyin sapından kaynaklı olma ihtimaline karşı Nöroloji bölümünde muayene olmanız önemlidir. Ya da orta kulak iltihabı, kulak kemiğinde kırıklar gibi durumların yüzde hissizliğe sebep olma ihtimaliyle bir KBB uzmanı tanısı önemlidir.

Yüz Felci Tanısı Nasıl Konur?

Daha önce bahsettiğimiz belirtileri yaşayıp KBB uzmanına başvurduğunuzda öncelikle şikayetleriniz sorulur ardından da birtakım testlere tabi tutulursunuz. Doktor, el muayenesiyle yüz kaslarınızdaki gerginliği kontrol edilmektedir. Ya da sizden göz kırpma, alın kırıştırma, gülme gibi birtakım hareketleri yapmanızı istenir. Özellikle dudakların sarkması dışarıdan fark edilen ilk belirtilerden biridir.

Yüz felci yaşama nedeniniz beyinde meydana gelen bir hasar ya da çevresel faktörlerden ortaya çıkabileceği gibi bilinmeyen bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bunu tespit etmek ve tanı koymak için doktorunuz kan, MR, röntgen gibi tetkikler istenmekte. Doğru tedavi için teşhis en önemli aşamadır.

Yüz Felci Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi, hastalığınızın tanısına göre doktorunuz tarafından belirlenecektir. Amaçlanan, yüzdeki mimik kaslarının işlevlerini geri kazanmasıdır. Mesela bell paralizisi sonucu gerçekleşen hareket kaybında, kortizon iğnesi enjekte edilir. Bunun yanı sıra sıcak-soğuk kompres ve masaj uygulamaları da gerekebilmektedir. Travma durumunda ise doktorunuz gerek görürse cerrahi işleme başvurulur.

Orta kulak iltihabı sonucu yaşanan his kaybı için hemen antibiyotik tedavisine başlanır. Kulak kemiği kırıklıklarında ya da tümör, kitle gibi durumlarda ise ameliyat tercih edilmektedir. Yani, tanı konduktan sonra tedavi tamamen bu doğrultuda gerçekleşir.

Yüz Felci Tekrarlar Mı?

Tedavi edilen yüz felci rahatsızlığının tekrarlayıp tekrarlamayacağı en çok merak edilen konulardan biridir. Bu rahatsızlığın nüksetme olasılığı çok nadir olsa da doktorlar %5, %10 arasında bir risk ihtimalinin olduğunu belirtmektedir. Üçüncü kez tekrarlama ihtimali ise %7 oranındadır.

İyileştikten sonra tekrar his kaybı yaşamak istemiyorsanız, yüz egzersizi yapabilir, kaslarınızı aktif tutabilirsiniz. Ayrıca aşırı soğuğa ve rüzgâra maruz kalmamanızı tavsiye ederiz. Gerekli önlemleri aldığınız taktirde rahatsızlığı hiç yaşamazsınız ya da tekrar etmesinin önüne geçersiniz. Sağlıklı günler dileriz.