Anne Sütü neden önemlidir

Anne bedeninde üretilen benzersiz bir karışımdır. Her bebeğin doğduktan sonra beslenme ihtiyaçlarını giderebilmesi için yeterli miktarda protein, karbonhidrat, vitamin, mineral ve yağa sahip bir süttür. İçerisinde yeterli kalori barındırmakla birlikte büyük bir kısmı sudan oluşur.  Bu süt yalnızca bebekleri tok tutup susuzluğunu gidermeye ve gelişimine katkı sağlamakla kalmaz ayrıca onları içine doğdukları dünyadaki bazı hastalıklara karşıda dayanıklı kılmaya da yardımcı olur. Bebeklerin tam olgunlaşmamış bedenlerinden kaynaklı olarak yalnızca anne sütü ile beslendikleri düşünüldüğünde bir süt yetersiz kalır gibi bir düşünceye kesinlikle kapılmamak gerekir. Çünkü içerik yönünden çok zengindir. Bu zenginliğinden dolayı ‘mucize süt’ şeklinde de adlandırılır. Bebeklerin sadece güncel gelişimini değil, yetişkinlik dönemine de direkt etki eder. Bu nedenle ebeveynlerin bebeklerinde anne sütü tüketimine önem vermesi gerekir.

Yeni doğan bebeğin beyin ve vücut gelişimi açısından önemli olduğu yıllardır bilinen bir gerçektir. Yıllardır piyasada olan ek besinler, mamalar aslında anne sütünü örnek alınarak hazırlanmaya çalışılmaktadır. Böyle olmasına rağmen ne yazık ki bir anne sütü kadar yararlı olmaları mümkün değildir. Bu nedenle anne sütünün es geçilmemesi gerekir!

Anne Sütünün Yararları Nelerdir?

Anne Sütünün Yararları Nelerdir

Doğumdan sonra herkes emzirmenin ne kadar önemli olduğundan bahseder çünkü anne sütü bebeğin ilk ve en temel besinidir. Bir bebeğin sağlığı aslında çoğu zaman anne sütü alması ile doğru orantılıdır. Ne kadar anne sütü o kadar sağlıklı bir yaşam demek yanlış olmaz. Ayrıca alınan bu mucizevi sütün etkisi almayı bırakmamıza rağmen yıllarca etkisini göstermeye devam eder. Kısacası annenin sütünün faydaları saymakla bitmez ama en önemli yararları şunlardır:

  • Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini destekler.
  • Bağışıklık güçlendirir.
  • Mucize sütün içerisinde bulunan antikorlar bebeği birçok yetişkin hastalığına karşı korur.
  • Bebeklerde sindirim problemleri (özellikle ishal), zatürre, alerji, orta kulak enfeksiyonu, obezite, menenjit gibi rahatsızlıklara da daha az rastlanır.
  • IQ seviyesini yükselten en önemli etkenlerden biri de bebeklikte annenin sütünün alımıdır.
  • Bebek ile anne arasındaki bağı oluşturur.
  • Bebeklerin emme refleksini kullanmalarına neden olduğu için çene ve kas gelişimine yardımcı olur.
  • Bebeklerin ağız sağlığı için yeterli hijyeni sağlar.
  • Emzirmeden sonra daha huzurlu uyumalarına yardımcı olur.
  • Bebeğin fiziksel gelişimine katkıda bulunur.

Anne sütünün bebekler için daha birçok yararı  olsa da genel olarak yararlarını bu şekilde toparlayabiliriz.

Anne Sütü Ne Zaman Arttırılır?

Anne sütünü arttırmak için birçok yöntem vardır. İlk olarak, sık sık ve düzenli olarak emzirmek en etkili yöntemdir. Emzirme süresince bebeğin her iki göğsü de tamamen boşaltması önemlidir. Emzirme dışında, bol su içmek, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak da süt üretimini artırır. Doğal süt arttırıcılar olarak, yulaf lapası, anason tohumu, kimyon, zencefil ve maydanoz gibi bitkisel takviyeler kullanılabilir. Ancak, bu takviyelerin kullanımı konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca, süt sağma pompası kullanarak süt üretimini artırmak da mümkündür.

Çocuğunuzun gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için anne sütünün payı büyüktür. Bu nedenle doktorunuzla da iletişim halinde olarak sütünüzü arttırabilirsiniz. Sütü kesecek eylemlerden uzak durmaya da dikkat etmelisiniz. Herhangi bir sağlık sorunu olmadan önce, emzirme danışmanınızla da konuşarak, anne sütünün artırılması için size özel öneriler alabilirsiniz.

Bebeğe Ne Kadar Süre Anne Sütü Verilmeli?

Bebeğe ne kadar süre anne sütü verilmeli

Bebeğe ne kadar süreyle anne sütü verilmeli sorusu, anne sütünün önemi hakkında en sık sorulan sorulardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir. Altı ayın sonunda ise anne sütüne ek olarak katı gıdaların da verilmesi tavsiye edilir. Ancak, anne sütü vermek için bir süre sınırı yoktur. Anne ve bebek arasında bir bağ oluşması için ve bebeğin sağlıklı gelişimi için mümkün olduğunca uzun süre anne sütü verilmesi önerilir. Bebeklerin, en az 12 ay ve mümkünse 2 yıl boyunca emzirilmesi önerilmektedir.

Anne sütü vermenin avantajları, sadece bebeğin sağlığı için değil, aynı zamanda annenin sağlığı için de önemlidir. Anne sütü vermek, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kalp hastalığı riskini azaltır. Anne sütünün önerilen süre boyunca verilmesi, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı korur ve çeşitli hastalıkların oluşmasını önler.