anksiyete tedavisi nasıl yapılır

Kelime anlamı kaygı ve endişe olan anksiyete, kişinin bu tür duyguları kontrol edememesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Günümüzde oldukça yaygın olarak görülen bu rahatsızlık psikolojik bir durum olup, anksiyete tedavisi gerekli bir durumdur. Anksiyete terlemeye ve gergin hissetmeye sebebiyet verir.  Bunun dışında kalp atışlarında hızlanma ve huzursuzluk gibi durumlar da ortaya çıkar.

Anksiyete kimi zaman strese karşı normal bir tepki olarak karşımıza çıkar. Örnek verecek olursak iş hayatınızda ya da okulda zor bir durumla karşılaştığınızda vücudunuzun endişeli olması normaldir. Bu süreçte anksiyeteli bir durum ortaya çıkar, kaygı normaldir ve zor bir süreç geçirebilirsiniz. Fakat anksiyete bozukluğu olan kişiler bu kaygı durumunu geçici olarak değil genel olarak yaşarlar. Bu rahatsızlık hakkında daha detaylı bilgi için ‘Anksiyete nedir?’ isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bu durum ile boğuşan kişiler anksiyete tedavisi gibi yöntemlere başvurarak hastalığı hafifletebilir. Peki, tedavi yöntemleri nelerdir, bu süreçte neler yapmak gerekir?

Anksiyete Tedavi Yöntemleri

Anksiyete rahatsızlığı yaşayan kişilerin başvuracağı pek çok tedavi seçeneği mevcuttur. Bu tedaviler kimi zaman hayat tarzını değiştirme üzerine olurken, kimi zaman ilaç ile gerçekleşebilir. Bazı insanlar anksiyeteyi kendi yöntemleri ile yenebilirken bu durum herkes için geçerli olmaz. En doğru tedaviyi almak için mutlaka uzman psikiyatristlere gidip danışmak gerekir.

Uzmanların genel olarak belirttiği üzere bu rahatsızlığın iki temel tedavisi bulunur. İlk tedavi psikoterapi olurken diğeri ise ilaç yöntemidir. Kimi zaman ikisini bir arada alarak da tedavi olmak mümkündür. Anksiyete tedavisi için doktorun tavsiye edeceği şekilde hareket etmek önemlidir.

Psikoterapi Yöntemi

anksiyete tedavisi psikoterapi yöntemi

Psikoterapi; konuşma terapisi ya da psikolojik danışmanlık ismiyle de bilinmektedir. Anksiyete belirtilerini azaltmak ve daha konforlu bir yaşam sürmek için alınan bir tedavidir. Bu tedavide kaygıyı azaltmak için terapist ile devamlı olarak görüşülür. Ruhsal bozukluklar için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Bilişsel davranışçı terapisi (BDT) kaygı bozuklukları için kullanılmakta olan en etkili tedavi yöntemidir. Genel olarak kısa süren bu tedavi, hastaların semptomlarını iyileştirerek kaygıdan uzaklaşmalarını sağlar. Sosyal yaşama geri dönebilmek için yavaşça beceriler öğretmeye dayanan bir psikoterapidir. Bu anksiyete tedavisi ile kaygı durumuyla karşılaştığınız zaman nasıl tepki vermeniz gerektiğini öğrenebilir ve kendinize olan güveninizi geri kazanabilirsiniz. Çoğu hasta tedaviye psikoterapi yöntemi ile başlayarak devam etmektedir.

İlaç Tedavisi

ilaç tedavisi

İlaç tedavileri, psikoterapi kadar yaygın olan bir tedavi yöntemidir. Kimi zaman psikoterapi yeterli olmaz. Bunun dışında uzmanlar, psikoterapi ile beraber ilaç tedavisine de başlamayı uygun görebilir. İlaçlar anksiyete semptomlarını azaltma konusunda etkili bir çözümdür. Azalan semptomlar ile beraber hasta gündelik yaşamına daha rahat devam eder. Bu ilaçlar vücutta salgılanan kaygı hormonlarını azaltarak, normal düşünmeye teşvik eder. Böylelikle kaygı durumu azalır ve daha sağlıklı bir yaşam ortaya çıkar.İlaç tedavileri psikoterapi ile beraber yürütüldüğü zaman çok etkili bir yöntem olur. Anksiyete tedavisi sadece ilaç tedavisi ile sınırlı kalmamalıdır. Düzenli olarak doktorunuzla iletişimde olmalı ve süreçleri beraber atlatmalısınız. İlaç ile tedavi en az altı aylık gibi bir süreçte gerçekleşir. Böylelikle vücut aslında nasıl düşünmesi gerektiğini ve kaygının gereksiz durumlarda ortaya çıkmamasını sağlar. İlaç alırken yaşam tarzınızı da değiştirerek tedavinize yardımcı olabilirsiniz.

Yeni Bir Yaşam Tarzı Edinmek

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler ilaç ve terapi alırken aynı zamanda yaşam tarzını da değiştirmelidir. Çok fazla boş vakit kaygıyı tetikleyen bir durumdur. Yeni bir yaşam tarzı edinerek kaygı durumunun önüne geçebilirsiniz. Yeni hobiler ve alışkanlıklar edinmek anksiyete ile savaşmanızda yardımcı olacaktır. Çok fazla boş vakit düşüncelere iter ve kaygı durumunun ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu yüzden yeni hobi edinerek ya da farklı bir işle meşgul olarak vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında;

 • Fiziksel olarak aktif olma,
 • Alkol ve keyif verici maddelerden uzak durmak,
 • Uyku düzeninin olması,
 • Sağlıklı beslenme,
 • Yoga ve meditasyon gibi yöntemler de anksiyete tedavisi alırken dikkat edeceğiniz unsurlardır.

Alternatif Tıp Seçenekleri

alternatif tıp seçenekleri

Bilim insanları senelerdir kaygı ile savaşma konusunda çeşitli bitkiler üzerinde araştırma yapmıştır. Bazı bitkiler ve bitki çaylarının sakinleştirici etkisi olduğunu kanıtlanmıştır. Bunun dışında bitkisel ilaçlar ve diyet takviyeleri almak da kaygı durumu ile savaşmada etkili bir yöntemdir. Fakat bu takviyeleri almadan önce mutlaka uzman doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Psikoterapi ya da bir ilaç tedavisi kadar etkili bit yöntem olmasa da, alternatif tıp seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Anksiyete tedavisi için doktorla düzenli olarak görüşmek önemlidir. Alternatif tıptan destek almak için araştırma yapmak ve doktorlara sormak gerekir. Aynı zamanda psikoterapi alırken de alternatif tıptan yararlanabilirsiniz. Böylelikle deneme yanılma yöntemi ile vücudunuza iyi gelen yöntemi anlayabilirsiniz.

Kaygı Gideren Yiyecekler

Anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler, stres ve kaygıdan uzaklaşmak için yeni yaşam tarzı edinmelidir. Yeni bir yaşam tarzı ile psikoterapi yöntemi de almalıdır. Bunun dışında yeni yaşam tarzını desteklemek için çeşitli besinleri de tüketmek önemlidir. Bazı besinler vücutta mutluluk hormonunu daha çok salgılayabilir. Bu hormonun salgılanması ile kişi daha az kaygılı hisseder. Kaygıdan uzak durmak ve anksiyete tedavisi için tüketebileceğiniz bazı besinler aşağıda sıralanmıştır;

 • Brezilya Fındığı
 • Kapya Biber
 • Balık
 • Avokado
 • Bitter Çikolata
 • Kuru Üzüm
 • Yumurta
 • Zerdeçal
 • Kabak Çekirdeği
 • Ananas
 • Kinoa

Bu besinler stres ile savaştığınız dönemlerde sizlere yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak selenyum içeren besinleri tüketmek kaygı ile başa çıkma konusunda etkili bir yöntemdir. Diyet listenize yukarıda yiyecekleri ekleyerek kendinize has bir anksiyete tedavisi yöntemi yaratabilirsiniz.

Spor Alışkanlığı Edinmek

spor alışkanlığı edinmek

Anksiyete ile savaşma konusunda en etkili yöntemlerden birisi ise spordur. Bilim insanlarının araştırmasına göre günde en az 15 dakika spor yapmak antidepresan almak kadar zihne iyi gelir. Bu yüzden anksiyete ile mücadele ederken mutlaka spordan da yararlanmalısınız. Hem daha sağlıklı bir yaşam için, hem de zihinsel olarak rahatlamak için spor alışkanlığı önemlidir.

Haftada en az 2 gün spor yaparak daha sağlıklı bir hale gelebilirsiniz. Eğer varsa fazlalıklarınızdan kurtulabilir ve daha sağlıklı vücuda sahip olabilirsiniz. Spor yaptıkça seratonin hormonu da salgılanmaktadır. Böylelikle kaygıdan daha da uzaklaşarak iyi bir yaşam kalitesi edinebilirsiniz. Psikoterapi ya da ilaç terapisi ile birlikte spor yaparsanız anksiyeteyi yenebilirsiniz. En etkili anksiyete tedavisi olarak bilinen spor, insan sağlığına oldukça etkilidir.

Kişisel Gelişim Kitapları

Kaygı bozukluğu yaşanılan dönemde boş durmamak ve sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu söyledik. Bunun dışında kendimizi de geliştirmeli ve ilerlemeliyiz. Bilinçli olmak bu süreçte oldukça mühimdir. Alınan tedavi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve kendimizi bu sürece hazırlamak gereklidir. Bunun dışında kişisel gelişim hakkında okumak ve psikoterapi araştırmak iyileşme sürecini hızlandırır.

Doktorunuza okumanız için kitap tavsiyesi sorabilirsiniz. Ruhsal ve psikolojik kitapları okuyarak anksiyete hakkında daha iyi bilgi edinebilirsiniz. Ruh halinize yardımcı olacak şeyleri kitaplardan öğrenerek boş zamanlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Anksiyete tedavisi ile ilgili araştırmalar yaparak kendi kendinize ilaç olabilirsiniz. Böylelikle hem kendinizi geliştirirken hem de bu süreç hakkında daha bilgili olursunuz.