Gonore diğer bir deyişle bel soğukluğu doğrudan cinsel ilişki ile bulaşan hastalıktır. Gonokok adı verilen bakteriden kaynaklanan bu hastalık ilişki esnasında sperm ve vajinaya ait sıvılardan kaynaklanır. İlk defa 1879’da Albert Neisser tarafından tanımlanan bu hastalık mikroskobik açıdan bakıldığında kahve çekirdeğini andırır. Hastalık her iki cinste de görülür fakat kadınlarda kendisini daha az belli eder. 15-30 yaş aralığında daha fazla yaygın olup anal, oral ve vajinal yollarla kurulan cinsel ilişki sonrasında kişiye bulaşır. Her yıl 55 milyondan fazla kişide görülebilen bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece ciddi hastalıklara yol açabilir.

Bel soğukluğu hastalığı

Bel Soğukluğu Nedir?

Gonokok ya da neisseria gonorrhoeae olarak bilinen bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalık türüdür. Hastalık herkeste belirti göstermez ve bundan dolayı bulaşma riski fazladır. Genital bölge, rektum, boğaz gibi nemli bölgelere yerleşen bu bakteri enfeksiyona sebep olur. Bu rahatsızlığın yanlış bilinen bir tanımlaması vardır. İsminden dolayı insanlar hastalığın belden kaynaklanan ya da bele etki eden bir rahatsızlık olduğu çıkarımını yapmaktadırlar. Bu çok yanlış bir algıdır. Sadece kadınlarda uzun süren bir enfeksiyon ile hastalık bel ve kasık bölgesine şiddetli bir ağrı olarak yansır.

Bel soğukluğu nedir

Gonore Nasıl Bulaşır?

Korunmasız ve farklı şekillerde kurulan cinsel ilişkiler sonucunda görülen bel soğukluğu, dünyada cinsel yolla bulaşan hastalıkların başındadır. Herkes enfeksiyon kapamaz fakat gonore bakterisini vücudunda taşıyan bir erkekle ilişkiye giren kadınların minimum %60’ında enfeksiyon tespit edilir.

Erkeklerde ise bu oran ortalama %30’dur. Kadınlarda dokuların yapısından dolayı bakteri en çok rahim ağzında tutulur. Hamile bireylerde de doğum sırasında bebeğe bu hastalığın bulaştığı görülmüştür. Gonore’nin hiç yaşanmaması için birkaç önlem alabilirsiniz. Bu önlemler gonore riskini en aza indirecektir. Erkeklerde prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan gonore’nin önüne geçecektir. Hem vajinal birliktelikte hem de oral sexde prezervatif daima kullanılmalıdır.

Tek eşli bir ilişki serüveni hastalığın ve türevlerinin önüne geçecektir. Bu gibi önlemler dâhilinde bel soğukluğu riskini en diplere indirebilirsiniz. Kendi veya partneri hakkında şüphesi olanlar mutlaka test yaptırmalılardır. Test hem gonore öncesi hem de sonrası için çokça önemlidir. Hastalığın devamlılığı ve kontrolü bu testler sayesinde teyit edilebilmektedir.

Gonore Belirtileri Nelerdir

Gonore Belirtileri Nelerdir?

Erkek ve kadınlarda farklı belirti gösteren gonore, kişilerin vücutlarında ciddi boyutlarda sorunlara sebep olabilir. Bazı bireyler ise bakteriye sahip oldukları halde belirti göstermeyebilir. Yılda 1-2 kere gonore testi yapılması önerilmektedir. Bakteri vücuda girdikten sonra belirtiler ortalama 1 hafta kadar sürede kendini gösterebilir. Her iki cinste de belirtiler genellikle gözlerde tahriş ve ağrı, ışığa karşı duyarlılık, yutkunma zorluğu, lenf bezlerinde şişme ve bağırsak hareketlerinde ağrı şeklinde kendini belli eder. Erkekler bu süreci kadınlara göre daha ağrılı ve zor bir şekilde geçirir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri;

 • Yüksek ateş,
 • Vajinal akıntı ve yanma,
 • İdrar yaparken ağrı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • Adet düzensizliği,
 • Karın ağrısı,
 • Anormal düzeyde kanama,
 • Sık idrara çıkma isteği

Olarak sıralanabilir. Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri ise;

 • Peniste kızarıklık,
 • İdrar sırasında ağrı ve yanma,
 • Penisin uç kısmından sarı, beyaz ya da yeşilimsi akıntı gelmesi,
 • Testislerde şişlik ve ağrı,
 • Ağız içerisinde iltihaplanma,
 • Penis kısmında kaşıntı hissi,
 • Kısırlık,
 • Eklem ağrıları

olarak ifade edilir.

Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konur?

Gonore tanısı için çeşitli idrar testleri istenir. Bu durum erkekler ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde, idrar testinin yanında idrar kanalından da örnek alınır. Kadınlarda ise, idrar testinin yanında doktor gerekli görürse rahim ağzı, rektum ya da boğazdan örnek alınır. Alınan örnekler mikroskop yoluyla incelenir. Boğazdan ya da genital bölgeden pamuk başlıklı bir çubuk yardımıyla örnekler alınabilir. Bu işlemlerin sonunda bulgular doktor tarafından teşhis edilip gerekli bel soğukluğu tanısı konulur ve tedaviye başlanır.

Tanı, yine erkekte ve kadındaki akıntının izolesiyle de konulur. Test, bir hafta sonra yaptırıldığında daha sağlıklı sonuçlar verebilir. Bu hastalığa sahip kişilerde doktorlar cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar için test yapar.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır

Aşamalı Olarak Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gonore belirtisi zamanla geçebilir fakat bakteri vücuttan tamamen atılamaz. Hastalık kendi kendine geçemez. Tedavinin ihmal edildiği durumlarda kısırlık gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. İlaç tedavisi ile enfeksiyon geçse bile vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir.

Gonore tedavisi antibiyotikler yardımıyla yapılmaktadır. Vücudun hastalığı oluşturma yolu bakteriler ile olduğundan antibiyotik başarılı bir tedavi yöntemidir. Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotiğin alım şekli kişilerin yaş ve durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Hastalar iğne veya hap şeklinde antibiyotik ilaçlar alır. İlaçlar kesinlikle reçetesiz ve doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Hastalığın geç fark edilmesi ve diğer başka organlarda hasar meydana getirmesi, daha farklı tedavi yollarının kapısını aralar. Böyle bir hasar tespit edilmişse uzman hekim tarafından doğru tedavi planı uygulanır. Bel soğukluğu teşhisi doktorlar tarafından konulursa evli ise eş durumu da gözlenir. Herhangi bir belirti olmamasına rağmen eşlere testler yapılır.

Bel Soğukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer

Sonuç negatif çıkarsa endişe edecek bir durum yoktur. Fakat pozitif çıkarsa eşe, belli bir tedavi uygulanır. Gözden kaçırılan ve tedavi edilmeyen her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da geri bulaşma riski söz konusudur.  Bel soğukluğu bebeklerde de görülebilir. Yeni doğan bebeklerde gözde enfeksiyonu yok etmek amacıyla ilaç tedavisine başvurulur.

Erkeklerde kısırlık ve sperm yollarında tıkanıklık tekrar tedavinin uygulanmadığı zamanlarda ortaya çıkacaktır. Çocuk yapmaya karar vermiş hanımlar da erken doğumun etkileri bu hastalık yüzünden görülür. Gonore’nin en hafif sonucu ise idrar yaparken yanma ve şiddetli ağrıdır. Sırf bu sebeple bile bu hastalığın tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.

Bel Soğukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gonore tedavisi bir hafta kadar sürmektedir. Tabii ki bu sayı artıp azalabilir. Tedavi süresinde değişkenliğin en önemli sebebi, kişinin hastalığa karşı koyduğu tepkidir. Hastalığın ilerlemesi ne kadar ileri düzeydeyse iyileşme durumu da o kadar geç olabilmektedir.

Kimi insanlarda bakteri düzeyi ciddi bir şekilde dirençli olabilir. Vücuda yerleşen, enfekte olmuş bu bakterilerin uzaklaşması bir ay kadar uzun sürebilir. Bazı insanlarda ise bu hastalık, kronik prostatı olarak ortaya çıkar. Eğer hastada böyle bir teşhis varsa aylar süren bir tedavi söz konusudur. Ortalaması baz alındığında 6- 7 ay bu hastalık vücutta kalır. Kronik prostata evrilen bel soğukluğu tekrardan ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde insanlarda çok daha ciddi problemler meydana gelebilir. Özellikle kadınlarda en büyük sorunlardan biri olan döl tutan yumurtanın embriyo dışında farklı yere tutulması yani dış gebelik gerçekleşebilir. Gonore ’den kaynaklanan iltihabın vücudun farklı kesimlerine yayılımı da tedavinin daha uzun süreçte sürmesine neden olur.

İçeriğimizin sonuna gelmişken gonore hastalığının kendi kendine de bir süre sonra geçebileceğini söyleyebiliriz. Bu hastalık konusunda bilinçli olmak hem kadın hem de erkekler için önemlidir. Cinsel yolla bulaştığı için tek eşlilik bu hastalıktan korunmakta en iyi yollardan biridir. Ayrıca çoğu hasta ağrıyı şiddetli bir şekilde yaklaşık 2 ay içerisinde geçirip bel soğukluğu hastalığının farkına bile varmamaktadır. Bu nedenle bu hastalık konusunda bilinçli olmak önemlidir.