Ceviz suyu faydaları

Lezzeti ile kendine hayran bırakan ceviz, son dönemde suyu ile ön plana çıkıyor. Ceviz suyu, içinde bulundurmuş olduğu mineral veya vitaminleri ile birçok sağlık problemini ortadan kaldırıyor. Üstelik sadece bunlarla kalmıyor, kilo vermek isteyen bireylerin imdadına da yetişerek yağ yakımını hızlandırıyor. İşte karşınızda cevizin şifa deposu suyu. Ceviz suyu faydaları neler diyorsanız içeriğimizde detayları bulabilirsiniz.

Ceviz Suyu Ne İşe Yarar? Faydaları Neler?

Ceviz suyu ne işe yarar, ceviz suyu faydalı mıdır

Her durumda veya şekilde tükettiğimiz cevizin artık çok basit bir şekilde suyu elde edilerek de içiliyor. Bu mucizevi besin ise tükenmek bilmeyen faydaları ile karşımıza çıkıyor. İşte karşınızda ceviz suyu faydaları:

 • Bu olağanüstü besin kolesterolü dengeler, yüksek kolesterol değerini içildiği anda düşer.
 • Sinir sistemini içinde bulundurmuş olduğu Omega 3 ile düzenler.
 • Kalp hastalıklarını veya damar tıkanıklığını önler.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi protein dengesi sayesinde yağ yakımını hızlandırır.
 • Yüksek kan şekerini düşürür.
 • Karaciğer sağlığı için son derece önemli bir besindir.
 • Uykusuzluğu yok eder, bunu ise melanin hormonu ile sağlar.
 • Beyin fonksiyonlarının işlevine devam etmesine olanak sağlar, çeşitli beyin hastalıklarının korkulu rüyasıdır.
 • Ceviz suyu vücut için antioksidan görevi görür, zararlı toksinler bu besin ile vücuttan atılır.
 • Cilt, tırnak veya göz sağlığı için oldukça önemli bir besindir.

Sayamadığımız birçok faydası daha bulunan ceviz suyunun bilinen yararları bu şekildedir. Bu mucizevi ürün içilebildiği gibi sürebilen bir üründür. Özellikle saçın parlaklığı veya canlılığı için bu harika su sürülürse etkisi ilk anda görülecektir.

Ceviz Suyu Ödem Attırır mı?

Ceviz suyunun yan etkileri neler

Ceviz suyu faydaları arasında ödem attırma da vardır. Düzenli içildiğinde vücudun hem sinir sistemi hem de sindirim sistemi düzene girer. Yüksek lifli besinin bu suyu, vücutta biriken fazla ödemin atılmasına oldukça yardımcı olur. İlk olarak karın bölgesinde bulunan ödem atılır. Gergin veya şişmiş bölge zamanla düzleşir. Özellikle gece uymadan içilmesi ödemin atılmasında etkilidir.

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Bu harika besin hakkında en çok merak edilen soru kesinlikle ceviz suyu zayıflatır mı olmuştur. Ceviz suyunda bulunan protein özleri, kilo vermek isteyen bireylerin en çok ihtiyaç duyacakları bileşenlerin başında gelmektedir. Bu protein özleri, vücutta biriken yağların yakılmasında büyük bir rol oynar.

Direkt olarak metabolizmayı hızlandıran bu müthiş ürün, özellikle genetik faktörlerden dolayı kilo veremeyen bireylerin dikkatini çekmektedir. Zaten hali hazırda ceviz, birçok diyet veya beslenme programlarında başrol oynar. Uzmanların beslenme programlarında cevizi asla atlamamalarının nedeni kesinlikle protein özü ve yüksek lifidir.

Ceviz Suyu İltihaba İyi Gelir mi?

Ceviz suyu, iltihap kurutucu olarak da bilinmektedir. Uzman hekim veya doktorlar dahilinde kullanıldığında vücuttaki iltihapların yok olduğu gözlemlenmiştir. Tabii ki bu faydasından dolayı aşırı bir şekilde tüketilmesi önerilmez. Günde bir veya iki günde bir kere ceviz suyunun içilmesi iltihabın hafiflemesinde etkili olacaktır.

Ceviz Suyu Zararları Neler?

Ceviz suyu faydaları öne çıkarken zararları var mı şeklindeki sorular da insanların merak ettikleri arasında yer alıyor. Öncelikle şunu belli etmemiz gerekir ki bu mucizevi besinin her üründe olduğu gibi fazla tüketilmesi faydadan çok zararı beraberinde getirecektir. Bunun haricinde ceviz suyu zararları, alerjiye sahip bireylerde kendini gösterir. Cevize alerjisi olan insanların ceviz suyunu tüketmesi son derece sakıncalıdır. Kaşıntı, vücutta kızarıklık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar ceviz suyunu içen alerji sahibi bireylerde gözükecektir. Bunun harici zararlarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Ceviz, bazı bünyelerde baş ağrısına neden olabilir. Aynı şekilde ceviz suyu da baş ağrısına neden olmaktadır.
 • Yüksek miktarda lifi içinde bulunduran ceviz suyu, çok tüketildiği taktirde diyareye (ishal) sebep vermektedir.
 • Mide veya bağırsak ameliyatını yakın zamanda geçiren bireylerde mide yanması kendini gösterebilir.
 • Hormona olan etkisi bilinen ceviz suyunun kadınlara olan etkisi daha başkadır. Kadınlarda adet geciktirici veya adet söktürücü bir etki verebilir.

Tüm bu saydıklarımıza rağmen ceviz suyunun zararları, faydalarından fazla değildir. Dikkatli, düzenli, bilinçli tüketildiği taktirde ceviz suyu zararları, kendini aksettirmeyecektir.

Ceviz Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Ceviz suyu ödem attırır mı

Ceviz suyunun erişkin bireylere veya çocuklara olan faydasını sizlere söyledik. Fakat anne adayı olan hamile bireylerde bu suyun tüketilmesi anne ve çocuk sağlını etkiliyor. Bu sebeple ceviz suyunu içmeden önce uzman bir hekime başvurmanız zaruridir. Bebek doğduktan en az 3 aya kadar kontrol dahilinde suyun tüketilmesi gerekmektedir. Ceviz suyunun yan etkileri, daha çok başka besinler ile tüketildiğinde ortaya çıkar. Sarımsak suyu veya sarımsak ile tüketilmesi son derece sakıncalıdır. Özellikle tansiyon hastası bireylerin bu iki ürünü eş zamanlı kullanmaması gerekmektedir.

Ceviz suyunun bir yan etkisi de tansiyonu yükseltmesidir. Fakat bunu tek başına tüketildiğinde yapmaz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sarımsak suyu veya sarımsağın kendisi ile tüketildiğinde tansiyonu yükselttiği görülmüştür. Bunun harici ceviz suyu; tansiyon yükseltici bir besin değil, tansiyon düşürücü bir besinolmaktadır.

Ceviz Suyu Günde Kaç Kez İçilir?

Her kimyasal veya bitkisel üründe olduğu gibi ceviz suyunun da belli bir düzende içilmesi gerekmektedir. Düzenli içilmeyen her üründe olduğu gibi ceviz suyunun da belli zararlı yan etkiler ortaya çıkacaktır. Özellikle içilmesi gereken miktardan bir damla kadar fazla içilmemesi gerekmektedir. Ceviz suyu faydaları, uygun miktarda tüketildiğinde ortaya çıkacaktır.

Günde 1 bardak kadar ceviz suyunun içilmesi son derece makuldür. Sabah aç karna tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir fakat tok karna tüketilmesinin de herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Düzenli bir şekilde günübirlik tüketilmelidir. Lakin 15 gün düzenli tüketilmesinin ardından bir günlük ara verilmesi gerekir. Bu ara ceviz suyuyla beraber gelen yan etkileri görmek için son derece önemlidir. Herhangi bir zarar veya yan etki görülmediği taktirde aynı düzenle ceviz suyu tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.