cilt lekeleri için doğal çözümler

Yaşamın getirdiği olumsuzluklar; güneş, stres, besin ve vitamin eksikliği insanın en önemli giysisi deride lekeler oluşturabilmektedir. Cilt lekeleri için doğal çözümler pek çok kadının başvurduğu yöntemdir. Doğallığı arayanların cilt lekelerinden kurtulma çabasına doğa tüm cömertliği ile imkânlar sunmaktadır.

Cilt Lekelerinin Sebebi Nedir?

Deride oluşan lekelerin pek çok sebebi vardır. Bunların başında genetik faktörler gelmektedir. Ozon tabakasının delinmesinden sonra UV ışını yoğunluğu ile güneş de en büyük faktörlerden olmuştur. Yaşamın başa çıkılmaz sorunu stres, yetersiz beslenme leke oluşumlarına sebep olan başlıca sebeplerdir.

Ayrıca, bilinçsiz kozmetik ürünü kullanımı ve yeterince temizlememek de cilt lekelerine sebep olmaktadır. Leke, derideki melanin isimli maddenin bir yerde toplanması ya da eksilmesi ile meydana gelmektedir. Derinin en çok ihtiyaç duyduğu A, E, C ve D vitaminlerinin eksikliği lekeler ve başka sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Cilt Lekelerinin Oluşumunu Engellemek Mümkün Müdür?

cilt lekelerinin oluşumunu engellemek mümkün müdürSağlığa doğrudan etkisi çok sık görülmese de estetik açıdan leke, çoğu insanı rahatsız etmektedir. Fakat leke oluşumu için bir faktörün vücutta etkin rol oynaması gerekmektedir. En çok leke oluşumuna sebep olan güneşten, kremler vasıtasıyla korunmak mümkündür.

Kozmetik kullanımı sonrası cildin yeterince temizlenmesi de leke oluşumunu azaltan önemli bir etkendir. Cilt lekeleri için doğal çözümler elbet mümkündür ancak iyi beslenmek,  cildi de beslemektir. Dolayısıyla, bakımları zamanında ve doğru yapmak leke oluşumunu azaltan etmenler olarak gösterilmektedir. Genetik faktörlerin sebep olduğu cilt lekeleri oluşumları, ancak bilinçli bir yaklaşımla yavaşlatılabilmektedir.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak Mümkün Müdür?

İnsanoğlu, binlerce yıldır, deneme yanılma yöntemiyle cilt lekeleri için çözümler üretmiştir. Ayrıca, gelişen tıpla lazer gibi yöntemlerin de cilt lekelerini yok etmekte yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Modern tıp ve teknolojik cihazlar pek çok kişi tarafından kullanılsa da doğallıktan vazgeçmeyenler, tabiata dönmektedir.

Doğru kullanıldığında cilde zarar vermeden lekeleri yok eden cilt lekeleri için doğal çözümler pek çok kadın tarafından uygulanmaktadır. Üstelik her evde bulunan malzemelerle kolayca yapılıp uygulanabilen maskeler ve kürler mevcuttur. Tek yapılması gereken şey, düzenli kullanım ve sabırla derideki melanin dağılımını dengelemektir.

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler Hangileridir?

Uzun bir deneyim geçmişine sahip dünyanın pek çok yerinde güvenle kullanılan doğal yöntemler bulunmaktadır. Temizleme, eksik vitaminleri tamamlama gibi görevler üstlenen cilt lekeleri için kullanılan doğal çözümler, kolaylığıyla dikkat çekmektedir.

Limon, süt, domates gibi günlük tüketilen besinlerin içinde barındırdığı vitaminler, cilt lekelerinin oluşmasını önlemektedir. Bu kürler, mevcut lekelerin yok edilmesinde de son derece başarılı sonuçlar doğurmuştur. Cilt lekeleri için doğal çözümler arasında yaygın olanları sizler için bu içerikte listeledik.

1.      Elma Sirkesi Mucizesine Tanık Olun!

Elma sirkesi mucizesine tanık olunSirkenin doğal bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Elma sirkesinin içinde bulunan doğal asitler, cilt lekeleri için çözümler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Top şekline getirilmiş bir pamuk sirkeye batırılmalıdır ve leke bulunan bölge temizlenmelidir. Bu yöntem ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca deriyi beslemektedir. Sirke uygulamasından sonra güneşe çıkılmamalıdır. Bu kürün düzenli kullanımı çok önemlidir.

2.      Cilde Faydalı Olan Limon

Limon kullanmak, cilt lekeleri için doğal çözümler arayanlar için yine en etkili yöntemlerden biridir. Taze limonun suyu bir pamuğa sıkılmakta ve leke olan bölgeye tatbik edilmektedir. Düzenli kullanımda 15 gün içinde etki ettiği gözlemlenmiştir. Limondaki doğal asitler temizleyici özellik taşımaktadır. Dolayısıyla, cildi beslemekte ve melanin dengesini sağlamaktadır. Uygulamadan bir süre sonra cilt temiz suyla yıkanmalı ve kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır.

3.      Lekeleri Yok Eden Süt

Her derde deva olan süt, cilt lekeleri çözümler uygulamasında da yerini almaktadır. Uygulama yine pamukla leke bulunan bölgeye sürülerek yapılmaktadır. Uygulanan bölge 15 dakika sonra suyla yıkanmalıdır. Bilinmelidir ki; düzenli uygulama çok önemlidir.

4.      Her Cildin İhtiyacını Bünyesinde Taşıyan Aloe Vera

cilt lekeleri için doğal çözümlerMucizevi bitki, cilt hücrelerinin yenilenmesinde de çok önemli görevler üstlenmektedir. Cilt lekeleri için doğal çözümler içinde son derece etkili olan bu bitki, günlük cilt bakımı için de uygundur. Taze kesilmiş aloe vera yaprağından çıkarılan jel, doğrudan lekelerin bulunduğu bölgeye uygulanmalıdır. Cildi besleyen özelliği bulunan bitki, düzenli kullanıldığında lekeleri yok etmektedir. Parlaklık ve canlılık kazandırmaktadır.

5.      Peeling Etkisi Yapan Patates

Sofraların vazgeçilmezi patates peeling için de kullanılmaktadır. Kesilmiş bir patates, lekelerin bulunduğu alana yavaşça yedirilerek uygulanmaktadır. 3-4 dakikalık masajın ardından patates özünün cilde nüfuz etmesi beklenmektedir. 15 dakika sonra da temizleme yapılmaktadır. Bu sayede ölü hücrelerden kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Üstelik cilt lekeleri için doğal çözümler arasındaki bu yöntem cilt lekeleri azalmaktadır.

6.      Karoten Zengini Domates

Kırmızı, sarı ve turuncu meyvelerde bulunan beta karoten domateste de bulunmaktadır. Cilde faydası olduğu bilinen bu bileşenin cilt lekeleri için doğal çözümler içinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Domatesin cilt lekelerini de yok edici özelliği olduğu bilinmektedir. Domates dilimleri, lekelerin bulunduğu alanda maske gibi uygulanmalıdır. 10-15 dakikalık beklemeden sonra domatesler alınarak bölge temizlenmelidir.

7.      Cildin Olmazsa Olmazı Salatalık Sütü

cilt lekeleri için doğal çözümlerBirçok kozmetik ve cilt nemlendirici üründe salatalık özü kullanılmaktadır. Cildi nemlendiren ve hücre yenilemesine yardımcı olan salatalık özü, tıpkı domates gibi dilimlenerek uygulanmaktadır. Salatalık dilimleri, cilt lekelerinin olduğu bölgede yarım saat kadar bekletilmelidir. Böylelikle, deriye nüfuz edilen öz, cilt lekeleri için doğal çözümler sayesinde lekeleri azaltmaya destek olacaktır. Ayrıca işlem bittikten sonra cildi tekrar temizlemeye gerek kalmamaktadır.

8.      Cilde Şifa Veren Yeşil Çay

Yeşil çayın antioksidan özelliği bilinen bir gerçektir. Hazırlanmış yeşil çay, lekelerin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla sürülmelidir. Böylelikle cilde yavaşça nüfuz edecek yeşil çay, lekeleri yok etmekte etkili bir yöntemdir.

9.      Kokusu Kadar Şifası Makbul Olan Lavanta

Pek çok faydası bilinen ve asırlardır bitkisel tedavide kullanılan lavanta cilt lekelerinde de etkilidir. Cilt lekeleri için doğal çözümler konu olduğunda lavantadan söz etmemek mümkün değildir. Bir kaşık lavanta bir litre kaynamış suda demlenmelidir. Süzülen lavanta suyu, 15 gün boyunca lekelerin olduğu bölgeye uygulanmalıdır. Bu şekilde etki kısa sürede fark edilecektir. Yeterli sonuca ulaşmak için 15 gün bekledikten sonra uygulama tekrar edilebilmektedir.

Uygulanabilecek Kürler Hangileridir?

Cilt lekeleri için çözümler arasında bu basit yöntemlerin yanında kürler de hazırlamak mümkündür. Yine evde bulunan malzemeler bunun için yeterli olacaktır. Deri için yararlı olan besinleri vermeyi amaçlayan kürler, melanin dağılımını dengelemeye yardımcı olacaktır. Evde hazırlanabilecek ve etkisi kısa sürede görülebilecek cilt lekeleri için doğal çözümler arasındaki kürlerden bazıları aşağıda açıklanmıştır.

·         Basit Ama Etkili: Limon ve Maydanoz Kürü

limon ve maydanoz

Limonun antioksidan özelliği bu kürde etkili bir faktördür. Bir demet maydanoz yıkandıktan sonra kaynamış suda 10 dakika bekletilerek demlenmelidir. Soğuduktan sonra içine tam bir limonun suyu sıkılarak karıştırılmalıdır. Bu kür, cildin temizlenmesiyle lekelere doğrudan pamuk yardımıyla uygulanmalıdır.

·         Lekeleri Yok Edip Cildi Besleyen Yoğurt Maskesi

Bir demet maydanoz, parçalayıcıda macun kıvamına getirilmelidir. Hazırlanan küre bir yemek kaşığı taze ev yapımı yoğurt eklenmelidir. Yarım limonun suyu da karışıma ilave edildikten sonra yüze maske şeklinde uygulanmalıdır. Bu şekilde 15 dakika beklenmeli ve yüz iyice arındırmalıdır. Bu kürün 15 günde etki ettiği gözlenmiştir. Yoğurdun cilt lekeleri için doğal çözümler arasında ayrı bir önemi bulunmaktadır.

·         Lekeleri Yok Eden Karbonat Kürü

Bir kaşık taze yoğurt içine bir çay kaşığı karbonat ilave edilerek kür hazırlanabilmektedir. Hızlıca hazırlanan maske, lekelerin olduğu bölgeye uygulanmalıdır ve 15 dakika boyunca beklenmelidir. Ardından bölge tamamen temizlenmelidir. Cilt lekeleri için doğal çözümler arasında etkin olan bu kür 15 gün uygulandığında sonuç vermektedir.

·         Cildi Yumuşatan ve Lekeleri Yok Eden Bitkisel Kür

Bir dilim patates ile yarım salatalık rendelenerek suyu çıkarılmalıdır. İçine bir yemek kaşığı taze yoğurt, bir çay kaşığı karbonat, yarım limon suyu, bal ve yumurta akı konulmalıdır. İyice karıştırılan kür, cilt lekelerinin olduğu bölgeye uygulanmalıdır ve 15 dakika beklenmelidir. Ardından yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir ve 15 gün boyunca tatbik edilmelidir.

·         Az Bilinen Ama Etkili Olan Pirinç Suyu Kürü

İki su bardağı pirinç suda bekletilerek nişastasını salması sağlanmalıdır. Bu noktada suyun temiz olması önemlidir. Pirinçten ayrılan su, pamuk yardımıyla lekelerin olduğu bölgeye uygulanmalıdır ve ardından durulanmalıdır.

Bu içeriğimizde bahsettiğimiz maske ve kürlerin tamamı asırlar boyu insanların deneyerek bulduğu yöntemlerdir. Uygulamaların tamamının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sonuca ulaşmak için bu şarttır. Şayet cilt lekeleri için doğal çözümler etkili sonuç vermiyorsa bir hekim yardımı almak en doğru yol olacaktır.