Gua Sha nedir, gua sha masajı

Son zamanların öne çıkan uygulamalarından biri de Gua Sha taşı olmaktadır. Özellikle sosyal medya- da bu taşı öven binlerce insan görebilirsiniz. Kadın ve erkek binlerce kişinin memnuniyetle kullandığı ürünlerden biridir. Peki, neden bu kadar popüler oldu sorusunu hiç düşündünüz mü? Yüze masaj şeklinde uygulanan taşın mucizevi etkileri olmaktadır. Aslında istediğiniz cilt görünümüne sahip olmanızda en büyük destekçilerinizden biridir. Bunun yanı sıra birçok hastalığın tedavisi sırasında da gönül rahatlığı ile kullanılmak tavsiye edilmektedir. İçerisinde yer alan enerji sayesinde manevi anlamda da huzur sağlayan taşlardır. Tüm detaylara hâkim olmadan önce isterseniz bu taşın ne olduğuna kısa bir göz atalım. Böylece aklınızda olan soruların yanıtlarını beraber bulalım.

Gua Sha Nedir?

Gua sha nedirKökeni Çinlilere dayanmaktadır. Temel amaç ise insan bedenindeki enerjinin dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Taşın ilk zamanlarda kullanım alanı daha çok beden ağırlıklıydı. Ne var ki son zamanlarda bu değişmiştir. Özellikle yüzde kullanımı daha yaygın hale gelmiştir. Başka bir deyişle bedene olan mucizevi etkilerinden sonra aynı etkileri yüzde göstermeye devam etmiştir. Uzun yıllar boyunca Uzak Doğu’ da yaşayan insanların en yaygın kullandığı taşlardandır. Artık sır olmamakla beraber tüm dünya tarafından bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulama sırasında mutlaka doğal ve doğru taşları kullanmaya özen göstermelisiniz. Gerçek olmayan taşların yüzünüz için mükemmel etkiler yaratması mümkün değildir.

Dünya üzerinde yeni yeni yaygınlaşmış bir uygulamadır. Fakat Uzak Doğu yıllardır bu yöntemi kullanmaktadır. Uzak Doğu farklı hayat tarzı ve sağlıklı insanlar sayesinde diğer ülkelerin hep ilgisini çekmiştir. Bu sebeple bu bölgede uygulanan çoğu yöntem dünyada yaygınlaşmıştır. Bu taşın sağlamış olduğu en önemli fayda ise kan dolaşımının daha etkili ve dengeli olmasını sağlamaktır. Şöyle ki yüzün daha iyi şekilde beslenmesine olanak sağlanmaktadır. Taşların renkleri ve özellikleri farklı olduğu için uygun bir tercih yapmakta oldukça önemlidir. Cildin hak ettiği enerjiye kısa sürede ulaşmasını sağlamakla beraber daha canlı bir görünüm kazanmasına da yardım eder. ‘Gua Sha nedir?’ sorusunun cevabı genel olarak bu bilgileri kapsamaktadır.

Gua Sha Taşı Ne İşe Yarar?

Gua Sha Taşı Ne İşe YararElbette ki ne işe yaradığını ve neden kullanmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Zorunlu bir uygulama olmamakla beraber cilt için birçok faydası vardır. Özellikle son zamanlarda kadınların cilt bakım rutinlerinde yer alan en temel parça olmaktadır. Kan dolaşımının daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımının dengelenmesine katkı sağlamaktadır. Yüzde yer alan şişkinliklerin olabilecek en az seviyede olmasını veya hiç olmamasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra cildin kolajen salgılamasına yardımcı olmak gibi bir görevi vardır. Aslında Gua Sha taşı cilt için gereken birçok faydayı sağladığını söylemek çok doğru olacaktır.

Uzun yıllar kullanan kişilerin yüzündeki ince çizgilerde azalma görülmektedir. Bu nedenle uzun ve düzenli kullanım büyük önem taşımaktadır. Uzun kullanım sonrasında yüzde pürüzsüz ve parlak bir görünüm elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ancak farklı renk ve özellikteki taşların değişen etkileri olabilmektedir. Yeşim taşı, cildin negatif enerjisini atmasına yardımcı olmaktadır. Pembe kuvars taşı ise yatıştırıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Ancak hassas cilde sahip olan kişilerin kullanımına daha uygundur. Son olarak ametist taşının da canlandırıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Tam anlamıyla bir enerji deposu görevi görür. Fakat bu taş her cilt tipi için uygun olmamaktadır. Daha çok yağlı ciltlere uygundur. Üç farklı özellikte ki Gua Sha taşı ile yüzde farklı bir görünüm yakalamak mümkündür. Bu taşlar, cildin hak ettiği bakımı ve enerjiyi sağlamaktadır.

Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

Gua Sha Masajı Nasıl YapılırTaşın ne olduğu ve ne işe yaradığını öğrendikten sonra önemli bir diğer nokta nasıl uygulama yapılacağı olmaktadır. Gua Sha masajı uygulamasının doğru birkaç püf noktası bulunmaktadır. Bunlara önem verilmesi gerekir. Çünkü yanlış bir uygulama ile beklediğiniz sonucu almanız mümkün olmayabilir. Ayrıca beklenilenden daha uzun sürede sonuç alınabilir. Öncelikle cildinize uygun olan ve istediğiniz enerjiye sahip taşı seçmenizde fayda vardır. Cilt tipinize uygun taşı seçtikten sonra uygulama yapabilirsiniz.

İlk olarak temiz bir ciltte çalışma yapmanız gerekir. Bu yüzden cildinizi iyi bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Daha sonrasında cildinizde daha iyi hareket etmesini sağlamak ve cildinize zarar vermemesi için yoğun bir nemlendirici yardımı ile yüzünüzü nemlendirin. Masaj yaparken sadece yüzünüze uygulamak durumunda değilsiniz. Boynunuz içinde yapabilirsiniz. Masaj sırasında dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise masaj hareketleri yönünün mutlaka aşağıdan yukarıya doğru olması gerekir. Yüzün daha sıkı olması ve sarkmaması için hareket yönü doğru uygulanmalıdır. Uygulama sırasında sert ve aşırı baskı uygulayan hareketlerden kaçınmalısınız. Çünkü cildinize zarar vermektedir. Bunun yerine daha narin ve yumuşak hareketlerle masaja devam edebilirsiniz.

Masaj ile ilgili son önemli nokta ise taşın soğuk olmasıdır. Mümkün ise masaj öncesinde kısa bir süre dolapta beklemesi daha iyi sonuçlar vermektedir. ‘Gua Sha nasıl kullanılır?’ konusunda bu detaylara önem vermeniz durumunda kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

Gua Sha Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Gua Sha Hangi rahatsızlıklara iyi gelirSadece yüz için değil beden içinde iyileştirici özellikleri olduğunu dile getirmiştik. Peki, hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını biliyor musunuz? Sahip olduğu enerji oranı sayesinde birçok hastalıkta iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir. Bu nedenle yaygın olarak hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. İyi geldiği hastalıklar kısaca şu şekildedir:

  • Kronik ağrılar
  • Eklem ağrıları
  • Kas ağrıları
  • Yaşlanma karşıtı yapılan uygulamalar
  • Migren

Taşın en etkin olduğu hastalıklar bunlardır. Özel bir uygulama ile temelde ağrı odaklı olan çoğu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Düzenli ve orantılı kullanım sonrasında ise bu hastalıklara iyi geldiği anlaşılmıştır. Her taşın farklı enerjisi bulunmaktadır. Bu nedenle farklı türde ki ağrılar için uygun taş tercihine de dikkat edilmesinde fayda vardır.

Uzmanlar tarafından önerilmekle beraber kesin ve bilimsel sonuçlara ulaşmak da pek mümkün değildir. Bu yüzden ciddi rahatsızlıklarda tedavinin yanında manevi bir rahatlama ve destek için de tercih edilebilen bir yöntem olmaktadır.

Gua Sha Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Kısa süre içerisinde nasıl ve neden bu kadar popüler olduğu da büyük bir merak konusudur. Bunda sosyal mecraların büyük katkısı olmakla beraber sağladığı faydalarında büyük katkısı vardır. Uzak Doğu’da yaşayan kadınların parlak ve canlı cilt yapısı her zaman için merak konusu olmuştur. Bu nedenle uyguladıkları çoğu teknik dünya çapında büyük yankı uyandırır. En büyük etkenlerden birini bu şekilde ifade etmek mümkündür.

Popüler olmasının diğer ve önemli bir sebebi ise mükemmel bir cilt görünümü sunmasıdır. Son zamanların en çok yatırım yapılan konusu cilttir. Parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler bunun için binlerce ürün ve yöntem denemektedir. Yapılan masaj ve ürünün sağladığı avantajlar sayesinde istenilen cilt görünümüne ulaşmak mümkün olmuştur. Basit ve kolay bir uygulama ile mükemmel bir cilde sahip olmak isteyen binlerce kişi tarafından tercih edilmiştir. Sağladığı diğer faydalarında popüler olmasında büyük payı vardır. Gua Sha dünyanın her yerinde kullanılmaktadır. Kullanım sonrasında kişilerin beklentilerini karşılamaktadır.