Çocuk sahibi olan birçok anne-baba çocukta ‘cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ sorusunun cevabını merak ediyor. Öncelikle şunu belirtelim ki çocuklar genel olarak 3 yaş itibari ile cinsel konulara karşı ilgi duymaya başlar. Bu ilginin devamında ise birçok soru beraberinde gelmektedir. Cinsel gelişim dönemi ortalama olarak iki buçuk ila altı yaş arasında gözlemlenmektedir. Çocuklarda genelde üç yaşından sonra cinsel konularla ilgilenmeye başlar ve kendi vücudunu tanımayı ister. Çocuklardaki cinsiyet ayrımı ile kendisinin erkek mi yoksa kız mı olduğunun bilinci de yine iki yaş civarında anlaşılmaya başlamaktadır.

Adım Adım Cinsellik

‘Cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ sorusuna cevap olarak bu dürtüler ile ilk karşılaşılan yaşlar olan 3 yaş dönemi büyük öneme sahiptir. Üç yaş civarına gelen kız ve erkek çocukların birbirlerinin vücutlarının farklı olduğunu fark etmeleri cinselliğe ilişkin ilk soruların temelini meydana getirmektedir.

adim-adim-cinsellik

Çocuklar bu dönemde erkek ve kız farkını anlamlandırmaya ve bir cevap bulmaya çalışır. Birbirlerinin cinsel organlarını merak etmeleri ve sormaları bu yaşta oldukça normal bir davranış biçimidir. Bu tarz bir durumlar karşılaşılması halinde anne ve babalar tarafından bunun oldukça doğal bir süreç olduğunu anlamaları gerekir. Ağır tepki verilmesi durumunda iyileşmesi güç yaralar açılacağı unutulmamalıdır. Bu yaşta gözlemlenen sorular genel olarak cinsel içeriğe sahip değil, organın idrar yapımı konusunda olur.

4-6 Yaş Çocuklarda Gelişim

4 ve 6 yaş dönemi ise çocukların kendi cinsiyetlerine has davranışlar sergilemeye başladıkları yaşlardır. Bu dönemde yapılan çocuk oyunlarında anne ve baba rolleri benimsenmektedir. Diğer bir anlatışla cinsel kimliklerine karşı sahip çıkma durumu gözlemlenir. Çocuklar bu yaş grubunda iken cinsiyetlerine özgü kıyafet ve renk seçimleri yapmaya başlar. Bu durum da ‘cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ sorusu için kilit öneme sahiptir.

Anneye, babaya ya da evde bulunan yaşça büyük kardeş ile özdeşim bağlantılı davranışlar sergilenmesi ile sıkça karşılaşılır. Buna örnek verecek olursak annenin makyaj ve güzellik malzemelerini kullanmaya heveslenme ya da babanın sahip olduğu giyinme tarzı ile kendi cinsel kimliğine sahip çıkması çocukların sıklıkla gerçekleştirdikleri bir davranıştır.

Çocuklarda cinsel dürtüler

Çocukların Cinsellik ile İlgili Sorularına Ne Cevap Verilmeli?

Cinsel dürtüler kaç yaşında başlar? Bu soru bir ebeveyn olarak zihninizi hayli kurcalıyor olabilir. Bununla birlikte bir süre sonra ‘cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ sorusu dolaylı yoldan çocuklarınız tarafından da sorulmaya başlanacaktır.

Vücudun çıplaklığı ile ilgili utanma duygusu erkeklerde 5 ila 8 yaş arası, kızlarda ise 4 ila 6 yaş arasında görülmeye başlanır. Aslında bu durum cinsel role sahip çıkma konusunda sahip oldukları önemin bir göstergesidir. Özellikle de bu dönemde bebeklerin ve kendilerinin nasıl meydana geldiğini merak ederek bu soruyu ebeveynlerine sormaktadırlar. Leylek hikayeleri yerine, çocuklara baba ve anne yumurtalarının birleşerek annede bulunan bebek yolu ile karına girdiği, orada bebeğin büyümesinden sonra yine aynı yol ile doktor tarafından dışarı çıkartıldığı gibi basit ve bilimsel açıklamalar yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ konusunda unutulmaması gereken husus bu dönemde kız çocuklar baba ile yakınlık kurarken baba sevgisini kazanmak hususunda anne ile bir çatışmaya düşebilmektedir. Erkek çocuklar ise genelde anneye daha yakın olmakta ve onu babadan kıskanma eğilimi sergiler. Fakat, zamanla her iki ebeveynin değeri de anlaşılarak kıskançlık azalarak barışma sağlanır.

Çocuklar bazı zamanlarda karşı cinse has hareket ve davranışlar sergileyebilmektedir. Bu durumda ise çocukların kendi cins ebeveyni ile özdeşim yapması ve daha fazla zaman geçirmesi gibi basit ama etkili yöntemlerle aşılabilmektedir. 6-11 yaş aralığında öğretim senelerinin başlaması, durağan-latent dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem aralığında çocuğun kendi bedeni ile uğraşı minimum seviyeye iner. Her iki cinste oyun arkadaşlarıdır.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Çocukların cinsellikle ilgili sorularına ne cevap verilmeli

Cinsel eğitim sırasında çocuğa gerektiğinden az ya da daha fazla bilgi verilmemelidir. Çocuk hazır olduğunda soru sorar. O sormadan cevap verilir ya da açıklama yapılırsa dinlemeyebilir. Soru sorulduğunda cevap alamazsa bu durumda da korku duyabilir. ‘Cinsel dürtüler kaç yaşında başlar?’ konusunda asla unutulmaması gereken konu ise şudur. Çocuğa hiçbir cinsel bilgi ve eğitim vermemek, cinselliği günah ve ayıp olarak nitelendirmek, bu sorulara kızmak, yaşına uygun olmayan cevaplar vermek, hazır olmasa bile fazla bilgi vermeye çalışmak gibi durumlar olumsuzluklara yol açar.

Medyada yer alan erken uyarılar özellikle de cinsel uyarılar, çocuklar için büyük zararlara yol açabilir. Cinsellik içeren yayın ya da görselin ortamda olmamasına özen gösterilmelidir. Çocuklar, cinsel ilgi ve meraklarını bazen çevre etkisi ile yaşıtları arasında denemeye kadar ilerleyebilir. Bu durumda, onları utandırmadan ya da yasaklar koymadan bu davranışları daha uygun koşul ve yaşlarda yaşamaları gerektiğini anlatmalısınız. Bu anlatılanlara dikkat etmeniz halinde çocuklarınızın daha sağlıklı bir gelişim sergileyeceklerini unutmayın.