Mide üşütmesi oldukça zor geçen bir süreçtir. İshal, kramplar, bulantı ve kusma belirtileri oldukça yoğun bir şekilde yaşanır. ‘Midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı?’ karar vermeden önce bu hastalığın ne olduğunu detaylı bir şekilde bilmek işinize yarayacaktır.  Kış aylarında ya da gerçekten bir üşümeden kaynaklandığını zannediyor olabilirsiniz. Mide üşütmesi yaygın olarak enfekte biriyle temas, yiyecek ya da su yoluyla bulaşabilir. Parazitler ve bakteriler yoluyla başlayan bir hastalıktır. Eğer ilerlemiş bir durum değilse hafif ilaçlar ve evde yapacağınız ek tedaviler ile kolayca iyileşebilirsiniz. İlk olarak kendi müdahalenizi yapmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Daha sonra nane-limon ya da bal gibi yiyecekler ile kendinizi tedavi edebilirsiniz. Fakat öncesinde doktorunuzdan teşhis almalı ve problemi öğrenerek ilaçlarınızı kullanmanız gerekmektedir.

Kusmayı Durdurmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı?’ sorusundan önce kusmayı durdurmak için neler yapılmalı sorusuna cevap verelim. Bulantı ve kusma problemi birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Fakat genellikle parazit ve virüslerin sindirim sistemini etkilemesi ile mideye yansıması sonucunda gastroenterit yani halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen bir rahatsızlığa sebebiyet veriyor. Bu durumun en belirgin özelliği ise bulantı ve kusmadır. Kusmayı durdurmak için ne yapmak gerekir?

kusmayı durdurmak için ne yapılmalı

  • Öncelikle belirtmemiz gerekir ki doktora danışarak bir tedavi yöntemi belirlemeli ve hastalığınızın iyileşmesine yönelik ilaçlar kullanılmalıdır. Fakat hala bulantı ve kusma problemi yaşanıyorsa evde yapabileceğiniz tedavilere yönelebilirsiniz.
  • Derin nefesler alınabilir. Burundan nefes alıp ağızdan vererek yavaş ve verin nefesler alın. Nefes alıp verirken karnınızı gevşetin ve rahat bir pozisyonda olun. Bu derin nefes alma sürecinde sakinleşerek bulantının geçtiğini gözlemleyeceksiniz.
  • Tuzlu kraker oldukça işe yaramaktadır. Özellikle midede yaşanan bir problemi çözer. Mide asitlerini emerek rahatlama sağlar.
  • Çin tedavi yöntemi olan vücudun belli bölgelerine baskı uygulayarak bulantıyı geçirebilirsiniz. Süreci hafifleterek size yardımcı olacaktır. Kolun iç tarafına bileğe yakın olan kısma kısa bir süre baskı ve masaj yapabilirsiniz.
  • Bulantı ve kusma durumlarında vücut halsiz düşecektir. Özellikle kusma durumunda vücut çok fazla su kaybedeceği için bol bol sıvı tüketimi gerekir. Kaybedilen sıvı yerine koymaya çalışılmalıdır. Çok fazla hızlı sıvı alımı mide bulantısının artmasına neden olur bu nedenle yudumlayarak içmek gerekmektedir.
  • Zencefil, rezene ve karanfil çaylarını deneyebilir ve fayda görebilirsiniz.

Kusmayı hafifletmek adına bu yöntemler denenebilir. Durmaması halinde de mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Mide bulantısı

Çocuğum Ne Yese Kusuyor Ne Yapmalıyım?

Bebeklerde kusma ilk 4 ay boyunca ve sonraki aylarda ara ara devam etmektedir. Genel sebebi reflü olmakla birlikte doktorunuzdan muhakkak konu ile alakalı teşhis almanız gereklidir. Fakat bebeklik dönemi geçtiyse ve çocuk kusmalarında genel olarak enfeksiyon neden olmaktadır. Parazit ve bakteriler, üst solunum yolu enfeksiyonu ve zatürre bronşit gibi sebeplerle kusma yaşanabilir. Çocuğum ne yese kusuyor ne yapmalıyım diyerek telaş ediyorsanız öncelikle doktor kontrolünde sağlık problemi olup olmadığını belirlemeli ve hızlıca ilaç kullanımına geçmeniz gerekmektedir.

Kusan çocuklarda dikkat edilmesi gereken şey çocuk küçükse kusma esnasında soluk borusuna kaçmaması için yan çevirmek gerekir. Kusma ile doktora götürülmesi arasında geçen süreçte ise rahatlatıcı gıdalar ve sıvı desteği yapabilirsiniz.

Üşüten Bebek Kusar mı?

Bebekler hassas olduğu için çok çabuk üşütebilir ve hasta olabilir. Üşütme problemi genelde kusma ile kendini belli etmektedir. Peki, ‘midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı?’ diye düşünüyorsanız, doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanarak bu problemden çok kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz ve yine doktorunuza danışarak nane-limon çayı içirmek midesini rahatlatmaya yarayacaktır.

Kusmayı ne azaltır

Kusmayı Ne Azaltır?

Bazı gıdalar bulantı ve kusma durumlarını hafifleterek iyi hissetmeye yardımcı olur. Öncelikle açık havaya çıkarak derin nefesler almak vücudunuzu rahatlatacaktır. ‘Midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı?’ artık biliyoruz ve buna ek olarak kusmayı ne azaltır görelim:

  • Rahat ve oksijeni yeterli bir odada uzanarak rahatlama sağlanabilir.
  • Elma, şeftali ve yoğurt gibi yiyecekler de mideye oldukça iyi gelen yiyecekler arasındandır. Bunlar tercih edilebilir.
  • Elin ve yüzün hafif soğuk suyla yıkanması iyi gelecektir.
  • Kusma esnasında çok sıvı kaybedilir. Bu sıvıyı yerine koymak gereklidir fakat aniden çok fazla su tüketimi kusmanın artmasına neden olabilir. O yüzden yavaş bir şekilde su içmek gerekir.

Bunları uygulayarak kusma eylemini biraz daha aza indirebilir, vücudu rahatlatabilirsiniz.

Mide Üşütmesi ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Öncelikle mide üşütmesi problemini çözmeniz gerekir. Bulantı ve kusma mide üşütme probleminin belirtileri arasındadır. Soğuk yiyecekler yemek ya da genellik parazit ve virüsler yoluyla enfeksiyon sonucu oluşur. Bu enfeksiyona tepki gösteren ilk yer ise midedir. İlk olarak ateş, iştahsızlık, karın ağrısı ve kramplar, bulantı ve kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkar. ‘Midesini üşütüp kusan çocuğa ne yapmalı?’ öncelikle istirahat etmesi sağlanmalıdır, sonra da bol miktarda fakat küçük yudumlar halinde sıvı alınabilir. Bitki çayları bu hastalığa iyi gelir.

Öncelikle arkasındaki sebepleri belirleyerek tedavi sürecine başlayabilirsiniz. ‘Aşırı mide bulantısına ne iyi gelir?’ öncelikle doktorunuza danışarak ilaç kullanımına başlanılabilir ve kısa bir süre içerisinde bulantı ve kusma halinden kurtulabilirsiniz. Daha sonra evde yapacağınız ek tedavi ve gıdalar ile bu süreci destekleyebilirsiniz. Kusma atakları geçene dek katı gıda yerine daha hafif ve sıvı gıda denilen gıdaları tercih edebilirsiniz. Tuzlu kraker gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Fakat gıdalar bir tedavi süreci başlatmaz bu nedenle önce tedavi olup daha sonra bu tür yöntemlere başvurmanız sağlık açısından oldukça önemlidir.

Geçmeyen Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısına sebep olan birçok sebep olabilir. Tek başına ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Genellikle başka hastalıkların belirtisi olarak çıkmaktadır. Basit bir şey olabileceği gibi çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Apandisit, bağırsak ile ilgili problemler, beyin sarsıntısı, bulimia nevroza, enfeksiyon gibi durumlar ile mide bulantısı bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. ‘Geçmeyen mide bulantısı neden olur?’ sorusunun altında öncelikle bu belirtinin altında yatan hastalık ve problemi çözmek gerekmektedir.

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan sebepler farklılık gösterebilir. Yetişkinler için bulantılar genellikle virüs ve parazit, besin zehirlenmesi ya da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Fakat bu durum çocuklarda psikolojik bile olabilir. ‘Geçmeyen mide bulantısı neden olur?’ düşüncesi kafanızı kurcalıyor olabilir. Sürekli bu sorun yaşanıyorsa ve geçme belirtisi göstermiyorsa en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurarak altında yatan sebebi bulmanız sağlık açısından en doğrusu olacaktır.

Geçmeyen mide bulantısı

Mide Bulantısının Psikolojik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Mide bulantısı başlı başına bir hastalık değil başka hastalıkların habercisi ve belirtileri arasındadır. Fakat tüm kontroller gerçekleşti ve bir hastalık olmadığı doktor tarafından söylenmesine rağmen hala mide bulantısı gibi durumlar devam ediyorsa psikolojik olduğu konusu üzerinde durabilirsiniz. Bu durumda psikiyatri tarafından testler yapılarak durumun psikolojik olup olmadığı tespit edilebilir. ‘Geçmeyen mide bulantısı neden olur?’ sorusu aslında birçok ruhsal durumu da içerisinde barındırır. Kötü ve stresli bir gün geçirmek, sorunları çok fazla umursamak mide bulantısına sebep olur. Mide bulantısı, vücudun alarm verme şeklidir.