Kasık olarak adlandırılan kısım, karın ve uyluk arasında bulunan bölgedir. Karın bölgesinin bitiş noktasından bacak bölgesinin başladığı noktaya kadar olan yeri içermektedir. Çocuklarda kasık ağrısı en çok karşılaşılan şikâyetlerden bir tanesidir.

Geneli zorlama ve ani yapılan hareketler ile oluşan çocuklarda kasık ağrısı sebepleri bazen de hastalıklara bağlı da gözlenir. Bu hastalıkların başında idrar yolu enfeksiyonu, fıtık apandisit ve böbrek taşı gelmektedir.  Uzman doktorlar kontrolleri sonucu hastalığın teşhisini kısa sürede koyar ve gerekli işlemleri uygulamaya başlar. 

Çocuklarda Görülen Kasık Ağrısı Sebepleri Nedir?

Küçük yaşlarda görülen kasık ağrısı genellikle karın bölgesi ile bacaklar arasında hissedilen şiddetli ağrılar şeklinde olmaktadır. Bu kasık ağrısı genel olarak bölgede yer alan kaslarda zorlanma, yırtılma ve çekme gibi sebeplerden dolayı yaşanmaktadır. Özellikle de kasları zorlayacak spor, ters bir hareket yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çocukların kasıklarında ağrı yaşanmasına sebep olan farklı etkenler de bulunmaktadır. Çocuklarda kasık ağrısı sebepleri şunlardır:

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Fıtık,
 • Apandisit,
 • Over (yumurtalık) kistleri,
 • Lenf düğümü büyümesi,
 • Böbrek taşı gibi hastalıklar olabilir.

Ayrıca gaz sancısı, travma ve fıtık gibi rahatsızlıklar çocuklarda kasık ağrısı sebepleri arasına girmektedir. Kasık fıtığı genel olarak ağrısız bir hastalık çeşidi iken zamanında tedavisi yapılmazsa ağrı hissedilir. Çocuklardaki kasık ağrısı dikkate alınarak tedavisi en kısa sürede yapılmalıdır.

Çocuklarda Kasık Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Çocuklarda Kasık Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisi OlabilirKasık ağrısı ile gelen kişilerin bazılarında kasık fıtığı olduğu teşhis edilmektedir. Cerrahi işlem gerektiren kasık fıtığı kısa sürede tedavi edilmektedir. Başarılı bir tedavi süreci için tüm hastalıklar gibi erkenden teşhis oldukça önemlidir.

Çocuklarda görülen kasık ağrısı ve fıtığını ebeveynler oldukça kolay teşhis edebilirler. Ebeveynler, çocuğun fazla ağlaması sebebiyle getirdiği doktor muayenesinde sorunu öğrenebilecekleri gibi; katılarak gülmesi ve aşırı gazı olması gibi belirtiler ile de kasık ağrısından şüphe edebilirler. Yine çocukların kasık bölgesine bakıldığı takdirde cildin altında içi gaz dolu şişkinlik var ise sebebi kasık fıtığı olabilir. Erkek ve kız çocuklarında görülen kasık ağrıları farklı şekilde olmaktadır. Kız çocuklarında kasık fıtığı sadece kasıkta olurken erkek çocuklarındaki kasık fıtığı keseye kadar uzanmaktadır.

Legg Calve Perthes hastalığı, femoral epifizyoliz, kalçanın gelişimsel displazisi, kalça eklem boşluğunun eklem kapsülünün şişmesi, jüvenil idiopatik artriti ve bulaşıcı artrit de çocuklarda kasık ağrısı sebepleri ve semptomları arasında yer alır. Bu hastalıkların neler olduğunu açıklayalım:

 • Legg Calve Perthes  olarak bilinen hastalık uyluk kemiğinin (femur başı) üst kısmının kanlanması gerekirken bilinmeyen sebep ile bozulma yaşamasıdır. Bu nedenle femur başı ve kalça yuvasının şeklinde deformeler yaşanır. Tedavi edilmemesi halinde kalça kısmında kireçlenme başlar. Bu kireçlenmeler de kasıkta ağrı yapar.
 • Çocuklarda kasık ağrısı sebepleri arasındaki femoral epifizyoliz ise uyluk kemiğinin uç kısmı büyüme plakasından kayması ve kalça yuvasına olması gerektiği şekilde oturmaması halinde ortaya çıkar. Çünkü anne karnında femur başı kalça yuvasına oturmamış, çıkmış veya yarı şekilde oturmuş durumdadır.
 • Kalça gelişim displazisi, kalıtsal olarak görülen kalça gelişim bozukluğudur. Kalça eklem boşluğunda eklem kapsülünün şişmesi iltihaplanmaya sebep olur.
 • Jüvenil idiopatik artriti ise sert, şişkin, iltihaplı ve ağrılı kasık ağrısıdır.
 • Son olarak; bulaşıcı artrit adı verilen kasık ağrısı ise kalça ekleminde bulunan mantar, bakteri ve viraller ile oluşur. Bu gibi hastalıklar çocuklarda kasık ağrısına sebep olur ve bu hastalıkların teşhisini sadece alanında uzman doktorlar koyar.

Çocuklarda Kasık Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda Kasık Ağrısı Neden Olurİdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda kasık ağrısı sebepleri başında gelmektedir. Mesanede başlayan sorun kasıklarda baskı oluşturmaya, idrara çıkamama veya ağrılı şekilde idrar yapma gibi problemlerle devam eder. Aynı zamanda  çocuklarda görülen kasık ağrısını tetikleyen diğer faktör ise fıtıktır. Kas fıtığı karın bölgesinde yer alan kaslarda zayıflık oluşturarak şiddetli ağrı olmasına neden olur.

Kasık ağrısı öksürme, gülme ve eğilme gibi durumlarda artar. Kasıkta ağrı bazı durumlarda çocuklardaki apandisit ağrısına da işaret eder. Kalın bağırsak kısmında yer alan apandisit karnın sağ alt tarafında şiddetli ağrı ile hissedilir. Apandisit iltihaplanması sonucu kasığı da etkileyen ağrılar meydana gelir. Kız çocuklarında görülen yumurtalık kistlerindeki rahatsızlık da kasıklarda ağrıya sebep olur. İçleri sıvı dolu olan keseciklerde oluşan acı kasıkları etkileyerek ağrı vermeye başlar.

Böbrek taşı da Çocuklarda kasık ağrısı sebepleri arasında yer alır. Böbrek taşları, vücuttaki tuzların ve çeşitli minerallerin sert yapıya dönüşmeleriyle oluşur. Böbreklerde toplanan bu yapılar hareket edilmediğinde ağrı hissi vermez iken hareket edildiği takdirde bulantı, idrar renginde değişiklik, kusma ve kasıkta ağrıya sebep olur. 

Çocuklarda Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Küçük yaşlarda görülen kasık ağrısının nasıl geçeceği, kasık ağrısının sebebine göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda kasık ağrısı sebepleri içinde  zorlama ya da ani yapılan hareketler de vardır. Bu ağrılar dinlenerek ve doktorun önerdiği basit uygulamalar sayesinde kısa sürede geçebilir. Dinlenme ve doktorun belirttiği uygulamalar sonrasında geçmeyen ve devam eden ağrı var ise sağlık kuruluşlarına giderek doktorlardan destek alınması gerekir. Doktorlar şikâyetin sebebini detaylı araştırarak çocukta var olan kasık ağrısının kaynağına ulaşır ve gerekli tedavi planı uygulanmaya başlanır.

Bazı çocuklarda kasık ağrısı oldukça şiddetli olmaktadır ve kişinin hareket etmesini de kısıtlar. Kasık ağrılarında erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhisi yapılmayan kasık ağrıları veya ağrısız olsa da kasık bölgesinde olan şişkinlik patlamaya kadar gidebilmektedir. Çocuklarda görülen kasık fıtığı genel olarak ağrılı ve sancılı olmaktadır. Çocuklarda ağrı ve kasık bölgesinde şişkinlik şikâyeti var ise çocuklarda kasık ağrısı sebepleri tespiti için ilk yapılması gereken işlem doktora başvurmak olmalıdır.

Çocuklarda görülen ağrıya kasık ağrısı teşhisi konulmuş ise çocuğun dinlenmesi en doğru tercih olacaktır. Vücudun rahatlaması ile kasıkta olan ağrı hafiflemeye başlayacaktır. Kasık bölgesinin sıcak tutulması da oldukça önemlidir. Anne babalar ütü yardımı ile havlu ısıtarak kasık bölgesini sıcak tutarsa bu işlem ağrıya iyi gelir. Sıcak su torbası ise asla konulmamalıdır. Ayrıca çocuğun rahatlaması ve ağrının azalması için rezene çayı, lavanta çayı gibi içecekler tercih edilmelidir.

Çocuklarda Kasık Ağrısı Sebepleri İçin Hangi Bölüme Gidilmesi Gerekir?

çocuklarda neden kasık ağrısı olurErken teşhis kısa süre içinde tedavi aşamasına geçilmesi için oldukça önemlidir. Tanısı konulmayan kasık ağrıları veya kasık bölgesinde olan şişkinlik patlamaya kadar gidebilmektedir. Çocuklarda görülen kasık fıtığı genel olarak ağrılı ve sancılı olmaktadır. Ayrıca çocuklarda kasık ağrısı sebepleri değişkenlik göstermektedir.

Kas yırtılmasından idrar yolu enfeksiyonuna, kasık fıtığından apandisite kadar çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Çocuktaki var olan kasık ağrısı için ilk olarak çocuk doktoruna gidilmesi gerekir. Şikayetler ve belirtiler eksiksiz bir şekilde doktora iletilir. Alanında uzman bir doktor, ilk olarak çocukta var olan kasık ağrısını elle kontrol edecektir. Bu işlemin yeterli olmaması halinde gerekli olan çeşitli makine ve aletlerden destek alarak muayeneyi tamamlar.

Çocuk doktoru gerekli olan kontrolü sağlar. Ardından sizi genel cerrahiye veya üroloji bölümüne yönlendirir. Çocuklarda kasık ağrısı belirtisi olması halinde ertelemeden ve geciktirmeden uzman doktorlara başvurulması gerekir. Aksi halde durum daha da kötüye gidecektir. Son olarak, bu içeriğimizde çocuklarda kasık ağrısı sebepleri hakkında merak ettiğiniz her detayı bulabilirsiniz.