Çocuklarda obezite

Çocuklarda obezite sorunu son zamanlarda dünyanın birçok ülkesinde, birçok çocuğun çeşitli sorunlarla karşılaşmasına yol açıyor. Özellikle de henüz 10 yaşında dahi gelmemiş birçok çocuğun bugünlerde kolesterol artışı, uyku apnesi gibi problemler ile karşılaştıklarını biliyoruz. Bu durum gerçekten de oldukça üzücü ve çocukların bu durumdan kurtulabilmeleri için mümkün olan tüm önlemlerin alınması gerekiyor.

Çocuklarda Obezite İçin Nasıl Önlem Alabilirsiniz?

Çeşitli önlemlerin alınması çocuklarda obezite sorununu henüz gerçekleşmeden durdurabilecektir. Bu noktada alabileceğiniz önlemlerin sayısı oldukça fazla diyebiliriz. Bilinçli anne ve babaların bu önlemler ile ilgili okumalar yapması, detayları öğrenmesi büyük bir önem taşıyor. Şimdi, çocuğunuz obezite olma yolunda ilerliyorsa bu durumla ilgili olarak ne tip önlemler alabileceğinize bir göz atalım:

  • Obeziteye karşı alabileceğiniz en büyük önlem daima fiziksel hareketliliktir. Fiziksel aktivite artışı yaşayan çocukların bu sorundan çok daha hızlı bir şekilde kurtulabildiklerini görmek mümkün olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzu futbol, basketbol ve özellikle de yüzme gibi sporları yapmaya teşvik edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun obezite olmasından korkuyorsanız ve olumsuz gelişmelerin farkındaysanız bir diyetisyen ile iletişim kurmak işe yarayabilir. Diyetisyen kontrolünde hazırlanmış olan bir diyet listesine çocuğunuzun uymasını sağlayarak bu hastalığa yakalanmasını engelleyebilirsiniz.
  • Çocuklarda kilo kontrolü için yapılması gereken en önemli şeylerin başında “Fast Food” yiyeceklerden uzak durmaktır. Bu yiyecekler çocukların çok kısa bir süre içerisinde binlerce kalori almasına yol açacaktır.
  • Son olarak da çocuklarda obezite sorununu önleyebilmek adına meyve ve sebze yeme alışkanlığı çocuğa kazandırılabilir. Özellikle de bol sebze yemek mideyi dolu tutacağından dolayı başka şeyler yeme isteği ortadan kalkacaktır.

Gördüğünüz gibi; çok basit önlemler almak, uzun vadeli düşününce çocuklarınızı ciddi bir sağlık problemlerinden koruyabilmektedir. Obezite, bir bağımlılık gibidir. İnsanların sigarayı bırakamadığı, alkolden vazgeçemediği gibi tıpkı obezite hastaları da yemekten vazgeçemezler. Bu nedenle, hastalığa hiç yakalanmamak en iyisi!

Obezite Testi! Çocuğunuzun Obezite Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Çocuklarda obezite için ne yapılmalı

Obezite tıbbi bir terim olduğundan dolayı net bir tanımı da bulunmaktadır. Bu nedenle de saniyeler içerisinde bu hastalığı çocuğunuzun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ise sırayla aşağıdaki adımları takip edin.

  • Öncelikle Google’a “vücut kitle endeksi hesaplama” yazın ve ara tuşuna tıklayarak sorgulamayı başlatın.
  • Karşınıza çıkan sitelerden birine girin. Daha sonra vücut kitle endeksinizin hesaplanabilmesi için boy, kilo ve yağ oranı gibi bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun.
  • Son olarak hesaplamayı bitirin. Karşınıza çıkan sonuç 30’dan büyükse evet maalesef çocuğunuz obezite demektir. Bundan dolayı da hemen şimdi tedavi edilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Gördüğünüz gibi obezite testi oldukça basit ve çocuğunuzun bu durumdan muzdarip olup olmadığını da dakikalar içerisinde anlamanız mümkün. Eğer çocuğunuzun obez olduğunu öğrenirseniz panik yapmayın, telaşlanmayın. Bugünlerde çocuklarda obezite oldukça yaygındır ve ne yazık ki birçok çocuk bu sorunla karşılaşmaktadır. Ayrıca çeşitli yöntemler ile bu rahatsızlıktan çocuğunuzu sağlıklı kilosuna ulaştırabilirsiniz. Bu nedenle kaygılanmaya gerek olmadığını gönül rahatlığıyla ifade edebiliyoruz.

Tüm bunların yanında ayrıca çocuklarda obezite bazen çok fazla yemekten değil de başka nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan çok farklı faktörler de bulunmaktadır. Şimdi, bu faktörlerin neler olduğuna bir göz atalım!

Çocuklarda Obezite Neden Ortaya Çıkar? Obezite Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda obezite birçok sebepten ötürü kendisini gösterebilir. Bunlar çevresel nedenler olabileceği gibi, tamamen yapısal ya da hormonal da olabilir. Sebebi her ne olursa olsun obezite kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır. Obeziteyle birlikte çok fazla hastalık da kendisini gösterebilir. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuyu göz ardı etmemeleri gerekir. Peki, çocuklarda obezite nelere bağlı olarak görülür, daha yakından ve detaylı bilgi verelim…

Ailevi Nedenlerle Obezite

Obezitenin ortaya çıkmasında en etkili faktörlerin başında ailevi nedenler gelmektedir. Anne ve babası obezite olan çocukların da obezite olma ihtimali neredeyse %80 düzeyindedir. Bu nedenle çocuğunuza yardımcı olmak istiyorsanız önce kendi sorununuzu çözerek başlayabilirsiniz.

Hormonlar Nedeniyle Obezite

Hormonlarla ilgili problemler çocuklarda obezite yaşanmasında gerçekten de etkili olabilmektedir. Çok hızlı bir şekilde kilo almaya yol açacaktır. Ayrıca çocuğun sürekli iştahının kabarık kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu bir doktora göstermek de iyi bir fikir.

Çevresel Nedenlerle Obezite

Çocuklarda obezite sıklığını en çok arttıran şeylerden birisi de şehir hayatıdır. Çocukların bilgisayar ve konsol başından kalkmamaları ve dışarıda vakit geçirmemeleri kalori harcayamamalarına ve kilo almalarına yol açmaktadır.

Bunlara ek olarak farklı nedenlerden de söz etmek mümkün. Ancak ebeveynlerin bu 3 temel neden hakkında bilgi sahibi olmaları çocuklarının bu problemle karşılaşma ihtimalini azaltacaktır. Bu nedenle obezite hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli olabilmektedir.

Çocuklarda Obezite Tedavisi! Doğal ve Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Obezite testi nedir nasıl yapılır

Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor ki ilk çözüm daima doğal yöntemler olmalıdır. Yeterli çaba gösterildiği takdirde doğal yöntemler sonuç verecektir ve çocukların bu problemi aşması da mümkün olacaktır. Ancak genel olarak zaten hekimler de son çare olarak belirli bir yaşa gelindikten sonra cerrahi yöntemleri kullanırlar. Yani 10 yaşındaki bir çocuk için cerrahi yöntemlerin kullanılması tabi ki de uç bir durum yoksa mümkün değil. Bu nedenle yazımızda cerrahi yöntemlere değinmeyeceğiz ve daha sağlıklı, olması gereken yönteme yani doğal yöntemlere odaklanacağız.

Doğal Yöntemler ile Çocuklarda Obezite Sorunu Nasıl Aşılabilir?

Öncelikle herkesin bilmesi gerekiyor ki çocuklarda obezite probleminin aşılması için kalori açıklığında beslenmek şart! Günlük aldığınız kalori, yaktığınız kaloriden daha fazla olduğu takdirde yağ yakabilirsiniz ve bu da zamanla obezite probleminden kurtulmanıza yol açar. Bunun içinse kalori saymak büyük bir önem taşıyor. Çocuklarınızın bunu kendi başlarına yapması oldukça zor, ancak sizlerin desteği burada önemlidir. Onların yerine kalori sayabilir ve bu sorunu çözmeleri için aktif bir şekilde onlara destek verebilirsiniz. Böylece çocuklarda kilo kontrolü sağlamayı da net bir şekilde anlamış ve uygulamış olacaksınız.

Doğal yöntemlerin basit açıklamasının kalori hesabı olduğunu ifade ettik. Ancak burada düşük kalori almakla ilgili bazı tüyolar vermek gerekiyor. Çünkü bir anda kalori azaltmak kişiyi zorlayacak, psikolojik ve fiziksel anlamda yorgunluk yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki yöntemleri kullanarak çocuğunuzun sorunlar yaşamadan daha az kalori almasını sağlayabilirsiniz. Şimdi, bu yöntemlere bir göz atalım!

Çocuklarda obezite neden ortaya çıkar, nedenleri nelerdir

Düzenli Spor Alışkanlığı

Kalori hesabı yaparken işinizi en çok kolaylaştıracak noktalardan bir tanesi de düzenli spor alışkanlığıdır. Çocuklarda obezite riskini gerçekten de büyük ölçüde düşürecektir. Ayrıca obezite ile mücadele sürecinde de kalori yakmayı daha kolay bir hale getirecektir.

Düşük Kalorili Besinlere Yönelmek

Kalorisi düşük olan yiyeceklere yönelmek bu süreçte çocuklarınız için çok önemlidir. Yağlı besinler yerine mideyi lif ile dolduran besinler yemek çoğu zaman çok daha iyidir. Böylece daha düşük kalori almak için açlık yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yanında diyeti bir anda bırakıp yemeklere saldırma gibi bir şeyin olma ihtimali düşecektir.

Doktor Yardımına Başvurmak

Çocukların yaşadığı bazı rahatsızlıklar nedeniyle gereğinden fazla besin tüketmeleri söz konusudur. Bu hormon temelli rahatsızlıklar çocuğun iştahıyla ilgili sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle doktor yardımına başvurmak gerekli olmaktadır. Genel olarak çocuklarda obezite problemini çözmek adına bu yöntemler uygulanmalıdır. Bunlara ek olarak farklı çözüm yöntemleri de söz konusu olabilmektedir. Ancak temel olarak kalori dengesini düzeltmek ve doktor kontrolü altına girmek önemlidir. Bunları düzgün bir şekilde uygulayan kişilerin kilo vermemeleri fiziksel olarak neredeyse olanaksızdır.