aromaterapi yağları

Son dönemlerde oldukça dikkat çeken ve ilgi gören aromaterapi yağları sayesinde bedende ve ruhta iyileşmeler görüldüğü bilinmektedir.  Bitki yapraklarının damıtılması sonucunda elde edilen yağlar bizlere doğanın mucizevi iyileştirme gücünü göstermektedir. Aromaterapi yapılan masajlarla etkisini hızlı  bir şekilde gösterir. Hem zihinsel hem de fiziksel bir dinginlik içine girmenize yardımcı olur.

Sitemizde bulunan ‘Aromaterapi Masajı ile Fiziksel Dinginlik’ içeriğimizi bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için okuyabilirsiniz. Oldukça çeşitli bir yelpazeye sahip olan aromaterapi yağları sağlığınıza mutlaka olumlu etkilerde bulunacaktır. Hadi gelin bu yağların çeşitlerini birlikte inceleyelim.

1. Nane Yağı

aromaterapi yağları

Lamiaceae bitki ailesinden gelen nanenin insan vücudu için çok büyük yararları bulunmaktadır. Oldukça faydalı ve kullanışlı bitkilerden birisi nanedir. Nanenin damıtılmasıyla elde edilen nane yağı çok eski zamanlardan itibaren tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Öyle ki geçmişi Antik Mısır, Antik Yunan ve Antik Roma’ya kadar uzanmaktadır. Nane yağının sağlık açısından başlıca faydaları ise mide ağrılarını ve bulantıyı azaltmaktır. Ayrıca kötü kokan nefesi temizleme, baş ağrılarını hafifletme, burun tıkanıklığını geçirir.

Yapılan araştırmalar sonucunda sinüzit, astım, bronşit ve soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir.  Ciltteki  etkilerine baktığımız zaman ise saç köklerini uyarma, kan dolaşımını hızlandırma gibi etkileri vardır. Saç köklerini uyardığı için saç dökülmesi ile mücadele konusunda oldukça başarılıdır. Kan dolaşımını hızlandırması dolayısıyla da selülit oluşumunu engeller. Birçok aromaterapi yağları gibi nane yağı da masaj yaparak vücuda uygulandığında bedensel ve zihinsel bir enerji vererek yorgunluğu alır.

2. Misk Adaçayı Yağı

aromaterapi yağları

Adaçayı bitkisi doğada bulunan insan sağlığına en yararlı bitkiler arasında yer almaktadır. Misk adaçayı yağının da bilinen pek çok yararı bulunmaktadır. Misk adaçayının latince adı Salvia Sclarea olarak geçer. Salvia kelimesi; iyileştirme, kurtarma anlamına gelen salvare kelimesinden türemiştir.

İngilizce karşılığına baktığımızda ise net görüş anlamına gelen clary sage olarak bilinmektedir. İsminin hakkını veren misk adaçayı yağı pek çok soruna çözüm olmaktadır. Misk adaçayı yağı  depresyon, endişe, duygu durum bozuklukları, tükenmişlik sendromu gibi mental sorunlara iyi gelir. İstemsiz kas kasılmalarına, adet bozukluğuna ve menapoz sırasında yaşanan sıkıntılara da iyi geldiği bilinmektedir.

Cilde masaj yapılarak uygulandığında ise saç uzamasına yardımcı olduğu, saç derisine iyi geldiği görülmüştür. Üstelik leke açıcı özelliği sayesinde güneş sonrasında oluşan lekelere iyi gelir.  Ayrıca yaşlanma karşıtı özelliği de vardır. Aromaterapi yağları denildiği zaman akla gelen ilk yağlardan birisi olan misk adaçayı yağının düzenli kullanım sonucunda etki oranın çok yüksek olduğu bilinir.

3. Ardıç Tohumu Yağı

aromaterapi yağları

Juniperus Communis olarak da bilinen ardıç tohumu yağı insan vücuduna en iyi etki eden ve son dönemlerde en sık tercih edilen yağların başında yer almaktadır. Ardıç tohumu yağı,  Cupressaceae bitki ailesinden gelir ve  ardıç tohumunun damıtılması sonucunda elde edilir.  Tıpkı nane yağı gibi ağrılar konusunda muhteşem bir performans sergilemektedir.

Pek çok aromaterapi yağları gibi ardıç tohumu yağı da masaj yapılarak cilde uygulandığında ve doğru teknikler kullanıldığında mucizelere imza atmaktadır. Özellikle aknelerle mücadele konusunda etkili sonuç veren ardıç tohumu yağı, egzamaya da iyi gelmektedir. Cilt toniği olarak da kullanılabilen bu özel yağ cildi sıkılaştırma özelliğine de sahiptir.  Ardıç tohumu yağı saç üzerinde de oldukça başarılı bir performans sergiler. Kepekli saçlar için birebir olan ardıç tohumu yağı saç dökülmesine de etki etmektedir.

4. Bergamot Yağı

aromaterapi yağları

Bilimsel adı Citrus Bergamia olan bergamot yağının elde edilmesi oldukça meşakkatlidir. İlk olarak bergamot bitkisinin meyveleri toplanır. Toplanan meyvelerinin kabukları özel işlemler sonucunda sıkılır.  Bu işlem sonucunda bergamot uçucu yağı elde edilir. Elde edilen bu yağ yeşilimsi sarı bir renge sahiptir. Aynı zamanda hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvıdır.

Çay sektöründe de sıklıkla karşımıza çıkan bergamot yağına bu sektörde earl grey ismi verilmiştir. Yoğun bir kokuya sahip olan bergamot yağı bu hoş kokusu nedeni ile stres ve depresyon gibi mental sorunlarla mücadele konusunda oldukça etkilidir.

Oldukça başarılı bir endişe giderici olan bergamot yağını uygun masaj teknikleri ile uyguladığınız zaman pek çok aromaterapi yağları gibi gözle fark edilir etki etmektedir. Bergamot yağının adaptojenik özelliği sayesinde iştahınız gerektiğinde azalır ya da artar.

Ardıç tohumu yağı gibi cilde iyi gelen bergamot yağı akne ve uçuğa karşı iyi bir yardımcıdır. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey gece kullanılmasıdır. Nedeni ise güneş lekelerine sebep olmasıdır. Bu nedenle cilde uygulandıktan sonra kati suretle güneşe çıkılmaması gerekir.

5. Çay Ağacı Yağı

Myrtaceae bitki ailesinin bir üyesi olan çay ağacı yaprakları damıtılarak elde edilen çay ağacı yağı diğer aromaterapi yağları arasında oldukça dikkat çekmektedir. Avustralya’ya da Aborjinlerin ciltlerine sürdükleri bu bitkiye şifa bitkisi de denilmektedir. Bu bitkiye çay ağacı denilmesinin sebebi ise Avustralya’yı keşfeden ünlü gemici Kaptan Cook’un enfeksiyonu gidermek için sıkça bitkinin yapraklarını kaynatarak içmesidir.

Çay ağacı yağı gerçekten de çok güçlü bir mikrop öldürücüdür. Özellikle de aft, mantar ve aknenin giderilmesinde son derece başarılı olduğu bilinmektedir. Çay ağacı yağı kepeği önler, ayak mantarına ve apseye iyi gelir. Ayrıca yanık tedavisinde de sıklıkla tercih edilir.

6. Karanfil Yağı

Son derece güçlü bir yağ olan karanfil yağı aromaterapi yağları arasında yer alan en güçlü yağlardan birisidir. Latince adı Eugenia Caryophyllus olan karanfil yağı tatlı ve aromatik bir yağdır. Tatlılarda sıkça tercih edilen ve hatta şerbetleri yapılan karanfil bitkisinin yağı kuvvetli bir aşındırıcıdır. Cildi ve tırnakları soyması ile bilinen karanfil yağı, gerçekten inanılmaz bir mikrop kırıcı etkiye de sahiptir.

Bu denli kuvveti bir yağ olması nedeniyle su ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Sert deriyi aşındırıcı özelliği vardır bu nedenle nasır tedavisinde sıklıkla başvurulan bir yağdır. Dolaşımı hızlandırmakta ve saç foliküllerini uyaran bir özelliği de mevcuttur. Ağrıyı azaltma konusunda da son derece başarılı olan karanfil yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta seyreltilmeden kullanılmaması gerektiğidir.

7. Greyfurt Kabuğu Yağı

Greyfurt kabuğu yağı da karanfil yağı gibi aromaterapi yağları içerisindeki en güçlü yağlardan birisidir. Genellikle koklanarak ya da su ile seyreltilerek masaj yağı olarak kullanımı tavsiye edilir. Greyfurt kabuğu yağının gözle teması olmamasına dikkat etmemiz gerekir.  Gözle teması yaşanırsa hiç vakit kaybetmeden bol su ile yıkanması önemlidir. Güçlü ve tahriş edici olması nedeni ile kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamakta da yarar vardır.

Aynı bergamot yağı gibi kullandıktan sonra güneşten uzak durulması gerekir. Hamile kadınlarda, emziren annelerde, kanser hastalarında ve pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerde kullanımı öncesinde doktora danışmak son derece önemlidir. Beklenmedik bir etki ile karşılaştığınızda ise mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Mucizevi Aromaterapi Yağları

Beden ve ruh sağlığı için birebir olan aromaterapi yağları geniş bir kullanım alanına ve etkiye sahiptir. Etkili ve doğru bir masaj sonucunda sahip olduğunuz sorunların büyük bir kısmı çözülecektir. Bu nedenle her fırsatta size en uygun olan yağ ile kendinize masaj yapabiliriz. Yahut bir başkasından size masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

Sinir sisteminize iyi gelen ve sizi rahatlatan mucizevi bitkisel yağlar ile daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz mümkündür. Düzenli kullanım sonucunda aromaterapi özellikli yağlar cildin sıkılaşmasına, kırışıklıkların giderilmesine ve sarkık bölgelerin düzelmesine yardımcı olmaktadır. Şifalı bitkiler ile sağlık sorunlarının giderilmesi belki insanlık tarihinin en başlarından itibaren kullanılan bir yöntemdir. Özellikle bazı sorunlarınız için kimyasal ilaçlara, kremlere ve yağlara yönelmek yerine aromaterapi yağları kullanmanız daha faydalı olur.