Kas ve iskelet sistemi hastalıkları için yaygın olarak kullanılan ploroterapi, zedelenmiş ve işlevini yitirmiş olan dokuların tedavisinde kullanılmaktadır. Enjeksiyon bazlı uygulama çerçevesinde kas ve iskelet sisteminin eski işlevine dönmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda onarıcı tedavileri tamamlayıcı nitelikteki özellikleriyle hastanın ihtiyacı olan bölgeye sıvı enjekte edilerek uygulanır.

Mevcut yara bulunan eklem için tahriş edici sıvı anında iyileşme belirtilerine neden olur. Kas ve eklem hastalarını büyük ölçüde rahatlatan uygulama proliferatif adıyla da bilinmektedir. Başka bir deyişle vücuttaki hasar görmüş olan dokuları yenilemesi için tercih edilen uygulamadır. Bu sebeple güvenilir tamamlayıcı tıp yöntemleri arasında yer alır. Kas ve iskelet sistemi kronik hastaları ve kaza sonucu eklemlerinde aşınma meydana gelmiş olanlar ‘Ploroterapi nedir?’ sorusunun cevabını merak etmektedir. Eğer iyileşmek adına her yöntemi denemek istiyorsanız, güvenilir hastane ortamında uzman doktorlar eşliğinde bu tedaviyi uygulatabilirsiniz.

Ploroterapi Nedir?

Ploroterapi-NedirVücudu ayakta tutan kas ve iskelet sisteminin zarar görmesi diğer ciddi hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Tedavi altında tutulan bu tür hastaların alternatif tıp uygulamalarına yönelmelerine de sık rastlanıyor. Ploroterapi yöntemi, hasar nedeniyle işlevini yitiren dokulara uygulanmaktadır. Bu kapsamda sağlığını kaybeden kas ve iskelet sistemine enjekte edilen sıvı uygulamasını kapsar. Doğrudan etkileşime geçtiği dokularla yanma hissi ile birlikte onarıma başlar. Bu tedavide uygulanan enjeksiyon, yoğun ağrılı dönemlerin rahatlatılmasını sağlar.

Yeni keşfettiği bir tedavi yöntemine karşı önyargılı olan pek çok kişi ‘Ploroterapi nedir? Nasıl yapılır?’ sorusunu sormaktadır. Bu yöntem, tahriş etkisi yüksek sıvının vücuda girmesi sonucunda yenilenme tepkisi gösterir. Dolayısıyla dokuların iyileşme sürecini hızlandırması olarak ifade edilmektedir. Anlık rahatlatma etkisi sağlayan ağrı kesici özelliğinin ön plana çıkmasına neden olur. Ancak uzun vadede kalıcı iyileşmede rolü büyüktür. Vücutta bulunan onarıcı hücrelerin doğal yoldan devreye girmemesi eklem ve kaslardaki hasarın onarılmasının önüne geçer. Bundan dolayı tıbbi bir müdahale ile bu hücrelerin devreye girmesi, hastalarında kendilerine dikkat etmeleri sonucunda iyileşmeyi sağlar.

Tamamen doğal içeriklerden oluşan bir sıvı olması sebebiyle ploroterapi uygulaması, zararsız olup yan etkisi azdır. Alternatif tıp yöntemlerine ılımlı yaklaşıyorsanız, uzman kişiler aracılığı ile bu tedaviyi olabilirsiniz. Bu yöntem, uygulaması kolay bir tedavi şeklidir. Ancak enjeksiyon şekli ve hijyen gerekliliği gibi kurallar mutlaka uzman kişilerden destek almayı zorunlu kılmaktadır. Enjeksiyon yetkisi olan herkesin bu tedaviyi uygulamaya çalışması istenmeyen sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Detaylı bir eğitim sürecinden geçen uzmanlar sertifikaları eşliğinde bu tedaviyi uygulanmaktadır.

Ploroterapi Kimlere Uygulanır?

Ploroterapi-Kimlere-UygulanirKronik boyutta ulaşmış kas ve eklem ağrısı şikâyeti olanlar için bu terapi uygundur. Uzun süreli ağrıların dayanılmaz bir hal alması kişilerin yaşam kalitesini doğrudan olumsuz etkilemektedir. Benzer şekilde alternatif tedavi yöntemlerine yönelenler ise proliferatif yöntemi ile karşılaşmaktadır. Uzman ellerde uygulanması gerekir. Uzun vadede faydası büyük olan bu uygulamanın kimler için uygun olup olmadığını bilinmelidir.

Kas ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların etkisini azaltması sonucunda doktor onayı kapsamında bu uygulama yaptırılmaktadır. Sağlığı riske atacak alternatif tıp yöntemlerine karşı temkinli olmak için ‘Ploroterapi kimlere uygulanmaz?’ sorusunun cevabını net bilmek gerekmektedir.Bel, omuz, sırt ve diz ağrıları pek çok kişinin ortak şikâyetleri arasında yer alır. Yoğun bir çalışma hayatında kronikleşen ağrılarla mücadele ediyorsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ani hareketler sonucunda veya yapılan sporlara bağlı olarak kas zedelenmeleri yaşayanlar, karpal tünel sendromuna yakalananlar için uygun bir ağrı terapisidir.

Çok eski yıllarda keşfedilmiş olan ve günümüze kadar en gelişmiş hali ile uygulanan bu yöntemin mutlaka eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanması gerekir. Özellikle sağlığınızı riske atmamak için alanında tecrübeli bir proloterapi uzmanından yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu alanda eğitimlerini tamamlayan doktor sayısı ise her geçen gün artmaktadır. Klinik ortamı sunulmayan yerlerde enfeksiyon riski artacağı için mutlaka güvenilir adresler tercih edilmelidir. Aksine iyileşmek isterken tedavisi zor başka hastalıklara yakalanma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Terapi İhmal Edilmemelidir!

Terapi-Ihmal-EdilmemelidirBu terapi yöntemi, yaşam kalitesini bozan eklem ve kas ağrıları için tercih edilmektedir. Dolayısıyla bu yöntem, kas ağrıları yaşayan kişilerin iyileşme isteklerini arttırmaktadır. Ancak çeşitli tedavi süreçlerini geçirdikten sonra aradığınız tedaviyi bulamadığınızda denemeye değerdir. Yan etkisi oldukça az olan bir yöntemdir.

Kas ve eklemlerdeki mevcut zedelenme ve hasarların tedavi edilmemesi halinde günlük yaşam aktivitelerine bağlı olarak çoğalması olasıdır. Tedaviyi zorlaştıracak bu tür tutumlardan kaçınarak erken teşhis ve tedavi ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Sadece yaşı ilerlemiş olan kişileri değil, gençleri de yakından ilgilendiren kas ve eklem ağrıları, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak tedavinin ihmal edilmemesi ve uzman kişilere zamanında müdahale ettirilmesi gerekir. Aksi halde tedavi sürecinin süresini ve etkisini olumsuz yönde etkileyecektir.

Ploroterapi Kesin Çözüm mü?

Kişilere göre farklı etkileri bulunan tedavi yöntemlerinin hiçbiri için kesin çözüm olarak söz etmek mümkün değildir. Tedavi sürecini olumlu yönde etkileyen birtakım uygulamalardan olan ploroterapi, şiddetli eklem ve kas ağrısı çekenlerin tedavilerine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Yaş ve çeşitli hastalıklardan dolayı vücutta onarıcı hücreler kaybedilmektedir. Bu yöntemle dışardan enjekte edilen sıvı aracılığı ile bu fonksiyonun yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem, birkaç aylık onarım sürecini kapsayan bir alternatif tıp seçeneğidir. Böylelikle kısa vadede sağladığı ağrı kesme özelliği ile kişilerin yaşam kalitelerine olumlu etki eder. Tedaviye ek olarak kişilerin kendi sağlıklarına dikkat etmeleri halinde büyük oranda iyileşmenin gerçekleşmesi mümkündür.

Eklem ve kas hastalarının bu yöntemle kesin sonuç almaları için mutlaka uygulama sürecine dikkat edilmelidir. Uygulama sonrası vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve her fırsatta dinlenmek yapılması gerekenler arasındadır. Dikkat edilmemesi halinde vücut ne kadar tedavi şekline uyum sağlasa da dış etkenlere bağlı olarak ağrıların azalması söz konusu olamaz.

Ploroterapi Kaç Seans Yapılır?

Kişiye özel tedavi yöntemleri arasında yer alan bir yöntemdir. İyileşmenin sağlanması için sabit bir seans önerisi olmayıp, kişilerin gereksinimleri doğrultusunda uzmanlar tarafından karar verilmektedir. İyileşme sürecine kişilerin sahip oldukları özelliklerinde uyum sağlaması gibi etkenler seans sayısını doğrudan etkilemektedir. Yaş, kronik hastalıklar ve aşırı kilo faktörleri tedavi sürecini uzatır. Bu sebeple bu hastalıklara sahip olan hastalar için daha fazla ploroterapi seansı önerilmektedir.

Genç hastalar ve şikâyetleri şiddetli olmayan kişilerde en fazla 2-3 seans yeterli gelir. Tedavi sürecinin uzaması halinde 6 seansa kadar sakınca bulunmamaktadır. Şikâyetleri bu süre kapsamında azalmayan ve iyileşmekte ısrar eden hastalar için 10 seansa kadar çıkılmaktadır. Bu tedavi yöntemi büyük ölçüde sabır gerektiren uygulamalardan biridir. Ağrıların anlık olarak şiddetlenmesi ve bazı yan etkilerin görülmesi hastaları korkutmamalıdır. Hastanın genel durumu uzman doktorun kontrolünden geçtikten sonra seans sayısına karar verilmektedir. Dolayısıyla tedavinin olumlu seyretmesi halinde uzun planlanan seans süresi eksiltilmektedir.

Uzun süreli uygulandığı takdirde bedene herhangi bir zararı dokunmayan tedavi şekli, iyileşme görülene kadar uygulanmaktadır. Uzman doktorların uygulama öncesi mutlaka birtakım tetkikler uygulaması ve varsa hastanın mevcut hastalıklarını öğrenmesi gerekir. Bu tür bilgilerin açıkça hastalar tarafından ifade edilmesi uzman doktora yardım sağlayacağı gibi olası riskleri de ortadan kaldıracaktır.

Ploroterapi Kimlere Uygulanmaz?

Ploroterapi-Kimlere-UygulanmazBu yöntem vücudu içten besleyen bir tedavi şekli olduğu için bazı hastalıklar için önerilmemektedir. Bel ve sırt ağrısı şikâyeti iç organlara bağlı olan kişiler için uygulanmamaktadır. ‘Ploroterapi kimlere uygulanmaz?’ sorusuna verilebilecek en net cevaplar arasında kanser tedavisi görmekte olan kişiler yer alır. Kemoterapi tedavisinin ağrı ve yaraları geç iyileştirici etkisi, ploroterapinin de etkisiz kalmasına neden olur.

Bağışıklık sistemi doğal fonksiyonlarını kaybetmiş olan kişiler için de uygun değildir. Vücuda dışardan gelen tedavilere uyum sağlayacak özellikte olmayan bağışıklık sistemi, muhtemelen bu tedavinin etkisiz kalmasına neden olacaktır. Ayrıca kortizon içerikli ilaç kullananlar için de önerilmeyen bir tedavi yöntemidir. Kortizon tedavisi vücudun onarım gücünü olumsuz etkileyeceği için hastaları uzun süreç bekler.

Vücuda verilen sıvı ile birlikte daha esnek bir hal alan dokuların sağlıklı formunu alması için bu terapi sonrası düzenli egzersiz şarttır. Bu sebeple egzersiz yapacak gücü ve enerjisi olmayanlar içinde bu yöntem önerilmemektedir. Dolayısıyla uygulama sonrası düzenli egzersiz ile tedaviyi hızlandırmak mümkündür.

Ploroterapinin Riskleri Nelerdir?

Uygulanan pek çok alternatif tıp yönteminde bazı risklerin olması muhtemeldir. Proloterapinin riskleri konusunda uzman kişilerden bilgi alınmalıdır. Uzman doktorlar eşliğinde uygulanması halinde bu yöntem oldukça risksizdir. Uygulama yetkisi olan doktorların gerekli önlemler eşliğinde bu tedavi şeklini uygulaması, hastaların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Bu yöntemle ciddi yan etkiler görülmemekle birlikte, en yaygın ve zararsız görülen riskler ise şu şekildedir:

  • Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık,
  • Baş ağrısı,
  • Grip ve nezle belirtileri,
  • Yüksek ateş,
  • Halsizlik,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • Bel ve sırt ağrılarında şiddetlenme,
  • Vücutta aşırı miktarda şeker moleküllerinin birikmesi,
  • Enjeksiyon bölgesinde şişlik ve sertlik ve ağrı sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Vücuda doğrudan iletilen yabancı bir sıvının tedavi kapsamında söz konusu olması bu tür belirtilerin olağan karşılanmasına neden olmaktadır. Uzmanlar bu tür belirti ve risklerin bekledikleri sonuçlar olmakla birlikte vücudun tepkime göstermesine olumlu yaklaşmaktadır. Ayrıca risk faktörü oluşturan belirtilerin etkilerini azaltmak için antibiyotik kullanımı tedavi yöntemlerinden biridir.

Hijyen kurallarının fazlasıyla önem taşıdığı bu yöntemde kullanılan malzemelerin steril olduğundan emin olmak gerekir. Olası riskler büyük ölçüde hijyene dikkat edilmemesi halinde enjeksiyon bölgesinin enfeksiyon kapmasına bağlı olarak gelişir.Risk faktörleri hastaya göre değişmekle birlikte en etkili unsur uygulama yeri ve doktorun bu konudaki uzmanlığıdır. Sağlığı için zamanını ve bütçesini harcamaktan çekinmeyenler için ploroterapi olumlu etkisi büyük tedavilerden biridir. Çoğu alternatif tıp yöntemlerini deneyip sonuç alamayanlar proliferatif ile istedikleri rahatlamaya ulaşabilmektedir. Belirli bir yaş sonrası, genetik faktörler ve kronik rahatsızlıklarla birlikte kas ve eklem ağrısı şikâyeti en çok karşılaşılan sorunlardandır. Sosyal yaşamdan uzaklaştıracak özellikteki ağrılarda proliferatif rahatlatıcı ve tamamlayıcı bir uygulamadır. Ancak yaşam kalitesini düşüren durumlarda bir uzmana başvurulmalıdır. Zamanında ve etkili müdahale ile fayda görülmesi muhtemel güvenilir alternatif yöntemlerden biridir.

Alaninda-Deneyimli-Ploroterapi-Uzmanina-Basvurun

Alanında Deneyimli Ploroterapi Uzmanına Başvurun!

İşinde uzman ve gerekli tedbirler eşliğinde ploroterapi uygulayan uzmanlar öncesinde kullanılan bazı ilaçların bırakılması konusunda hastaları uyarır. Özellikle ağrı kesiciler tedavinin etkisini azaltacağı için bir gün önceden alınmaması önerilmektedir. Enjeksiyon sırasında olası kanama riskine karşı kan sulandırıcı ilaçların bırakılması da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Vücuttaki onarıcı hücrelerin görevini başarıyla gerçekleştirmesi için bol su içilmesi gerekir. Ayrıca C vitamini takviyesi uygulama öncesi ve sonrasında uyulması gereken öneriler arasındadır. ‘Ploroterapi nedir? Nasıl uygulanır?’ konusunda sizler için hazırladığımız bu metinde yer alan bilgiler tavsiye niteliğindedir. En doğru terapi uygulaması ve süreci için bir uzmana danışmalısınız.