erkek korunma yöntemi

Sağlıklı cinsel ilişkinin ilk kurallarından bir tanesi de korunmaktır. Sağlıklı, sorunsuz ve risksiz bir cinsel hayat için erkek korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekli hale gelmiştir. Ayrıca korunma yöntemleri, karşı cinste istenmeyen gebelik gibi bir durumla karşı karşıya kalmadan önce önlem almak için oldukça gereklidir. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinde oldukça etkili erkek korunma yöntemleri bulunmaktadır.

Kadınların korunma yöntemleri oldukça sık konuşulup neredeyse tüm yöntemlere aşina olunmaktadır. Sadece kadınların korunması gerektiği algısı artık çok geri kalmış durumdadır. Erkek korunma yöntemlerinin de bir o kadar bilinmesi hem sağlık hem de cinsel hayatın sürekliliği için oldukça gereklidir.

erkek korunma yöntemleri

En Sağlıklı Korunma Yolu

Korunma yöntemleri, istenmeyen gebelik ve birçok riskten her iki tarafı da korumaktadır. Erkek korunma yöntemleri genellikle daha pratik ve risksiz olarak kabul edilmektedir. Erkek açısından birçok korunma yöntemi bulunmaktadır. Birçoğu da sağlıklı ve cinsel hayatı olumsuz etkilemeyen yöntemlerdir.

Prezervatif kullanımı, vazektomi olarak bilinen erkek kanallarının bağlanması ya da geri çekilme yöntemlerini korunma yolları kapsamında sayabiliriz. Bunların arasında prezervatif kullanımı en sağlıklı, pratik ve %98 oranında koruma oranına sahip olan bir yöntemdir. Bu nedenle erkek korunma yöntemleri arasında en sık tercih edilen yöntem prezervatif olmaktadır.

1.      Prezervatif (Kondom)

En sık tercih edilen erkek korunma yöntemleri arasında prezervatif bulunmaktadır. Uzun yıllardır en bilinen ve en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Lateks ve kauçuktan yapılan ve herhangi bir sağlık problemine neden olmayan prezervatif, ucunda bulunan haznesi sayesinde koruma sağlar. İlişki öncesinde ya da ilişki başladıktan sonra değil ereksiyon halinde iken kullanılmalıdır.

Prezervatif, güvenilir bir korunma yöntemidir fakat mühim olan düzgün ve doğru şekilde kullanılmasıdır. Tek kullanımlıktır. İstenmeyen gebelikleri, cinsel yolla bulaşabilecek tüm risklere karşı koruma sağlar. AIDS, Hepatit B ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. Aktif bir cinsel hayatı olan kişiler için oldukça pratik ve risk içermeyen bir yoldur. Sağlıklı cinsel ilişki için prezervatif kullanımı oldukça önemlidir.

Farklı markaların prezervatiflere eklediği özellikler ile cinsel ilişki süresini uzatabilir ve partneriniz ile aranızdaki tatmini arttırabilirsiniz. Korunurken bir yandan da ilişki esnasında aldığınız zevki ikiye katlayabilirsiniz.

2.      Geri Çekilme Yöntemi

Geri çekilme yöntemi, her ne kadar riskli ve tavsiye edilmeyen bir erkek korunma yöntemi olsa da günümüzde hala tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Cinsel ilişki esnasında erkeğin penisini çekerek dışarıya boşalması ile yapılan bir korunma yöntemidir. Fakat oldukça risklidir. Zevk suyu olarak bilinen ve içerisinde sperm bulunduran bir salgının partnerinizi hamile bırakma ihtimali vardır. Bu hareketle istenmeyen gebelik ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara tamamen açık olursunuz. Modern bir korunma yöntemi olarak kabul edilmemektedir.

3.      Vazektomi (Erkek Kanallarının Bağlanması)

Vazektomi işlemi, cerrahi bir müdahale sonucu erkek kanallarının bağlanması ile yapılır. Spermin penise ulaşmasını engelleyen cerrahi müdahalesi ile bilinen bir erkek korunma yöntemi diyebiliriz. Korunma yöntemleri arasında korunma oranı neredeyse %100’e yakın olan erkek korunma yöntemidir. Vazektomi işlemi yapıldıktan 3 ay içerisinde tam anlamıyla bir koruma sağlamaya başlar. Öncesinde başka erkek korunma yöntemlerinden destek almanız gerekebilir. 3 ay sonra yapılacak bir test ile sperm sayısı test edilerek işe yarayıp yaramadığı kontrol edilir. Bilmeniz gereken en önemli şey ise daha sonrasında bu işlemi geri almak ya da kanalları açmanın kolay olmayacağıdır. Oldukça ciddi bir ve kalıcı bir yöntemdir.

Bu işlem spermlerin işlevini yerine getirmesini engeller onun haricindeki durumlarda olumsuz bir etkisi yoktur. Ereksiyon problemi oluşturmaz, cinsel performansı düşürmez ya da sağlıklı cinsel ilişki süresine olumsuz bir etkisi olmaz.

 

4.      Hormon İlaçları

Yalnızca kadınlar gebelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullanmazlar. Son yıllarda erkekler için de hormon hapları üretilmiştir. Erkek korunma yöntemi olarak spermlerin üretimini baskılayan ve azaltan bu haplar %99 oranla korunma yöntemleri arasında bir alternatif oluşturmaktadır.

Tabi ki vücuda hormon almanın bazı zararları bulunmaktadır. Bu yöntem risk bulundurmayan ve pratik bir seçim değildir fakat korunma yöntemlerinden bir tanesidir.

5.      Doğum Kontrol Aşısı

Testosteron iğnesi olarak da bilinen erkek korunma yöntemi seçeneklerinden biri olan aşı ile karşı cinsinizde istenmeyen gebelik gibi durumlardan kolaylıkla korunabilirsiniz. Bu aşıyla beraber herhangi bir cerrahi müdahale olmadan ve düzenli şekilde hormon ilacı ya da prezervatif kullanmadan korunma yöntemi uygulayabilirsiniz. Fakat her ne olursa olsun vücuda verilen testosteronun da bazı zararları bulunmaktadır. Her korunma yöntemi gibi riskleri ve kolaylıkları bulunan bu yöntemlerin hangisi size uyuyorsa partneriniz ile ortak karar vererek seçmeniz oldukça doğru olacaktır.

6.      Doğum Kontrol Omuz Jeli

Oldukça yeni olan ve çok fazla bilinmeyen yöntemlerden bir tanesi de doğum kontrol jelidir. Yeni yöntemler arasında bulunan haplar, jel kullanımı ve iğneler modern erkek korunma yöntemleri arasında hızlı bir şekilde yerini almaktadır. Doğum kontrol omuz jelini kollarınıza ve omuzlarınıza günlük olarak sürerek dolaşım sisteminize geçmesi sağlanır. İçerisindeki maddeler sperm üretimini azaltıp kapatarak hızlı ve güvenli bir şekilde koruma sağlar. Oldukça yeni olan bu yöntemin her yöntem gibi riskleri, olumlu ve olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Seçim yapılırken her yöntem araştırılarak denenmeli ve kendinize en uygun yöntemi partneriniz ile seçmelisiniz.