Cinsel ilişki süresi, seksten alınan hazzı oldukça etkileyen bir süreçtir. İdeal sağlıklı cinsel ilişki süresi ne olmalıdır üzerine birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre cinsel ilişki süresi 33 saniye ile 45 dakika arasında olabileceği gibi ortalama ilişki süresi ise 5,4 dakikadır. Farklı araştırmalar ise ortalama cinsel ilişki süresinin 7,3 dakika sürdüğünü ileri sürmektedir. Burada birçok faktörün bu süreçte önemli olduğu göz ardı edilmemelidir. Sağlık durumu, yaş faktörü ve psikolojik durum bu sürenin uzayıp kısalmasına neden olabilir.

İdeal Cinsel İlişki Süresi Nedir?

Uluslararası araştırmalara göre ortalama bir sağlıklı cinsel ilişki süresi 5,4 dakika iken farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. 50 saniye ve 44 dakika arasında değişen bir ortalamaya sahip olan bu süreç 3 dakikadan az sürüyor ise erken boşalma olarak kabul edilir. Erken boşalma erkeklerin %40’ında görülen bir problemdir. Tedavi edilebilir bir durumdur. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızda psikiyatristlerden yardım alarak sorunu çok kısa süre içerisinde kalıcı bir çözüme ulaştırabilirsiniz.

saglıklı cinsel ilişki nasıl olur

Cinsel İlişki Süresi Nasıl Uzatılır?

Sağlıklı bir cinsel hayat için çiftlerin birbirine karşı gösterdikleri tutum ve davranışlar oldukça mühimdir. Herhangi bir sorun karşısında birbirini suçlamadan önce anlamak ve bir uzmandan yardım almak gerekir. Her çiftin ortalama sağlıklı cinsel ilişki süresi birbirinden farklıdır. Öncelikle kendinizi başkaları ile kıyaslamadan partnerinizin mutluluğuna odaklanmanız gerekir. Eğer cinsel ilişki süresinizden memnun değilseniz ve bu süreyi uzatmak istiyorsanız bazı ufak detay ve taktikler ile bunu mümkün kılabilirsiniz.

 • Ön sevişme cinsel ilişki süresini uzatır ve partnerinizle aranızda bir bağ kurar.
 • Pelvis tabanı denilen aşk kaslarını çalıştırmak cinsel ilişki süresini uzatacaktır. Pilates, bisiklet hareketi bu bölgedeki kasları çalıştıracak ve cinsel performansa katkısı oldukça fazla olacaktır.
 • Sevişme esnasında partnerinizle konuşmak cinsel ilişki süresinde oldukça önemli bir fark yaratacaktır.
 • Prezervatifler zannedildiği gibi sadece doğum kontrol yöntemi değildir. Birçok markanın geciktirici özellikleri ile sunduğu bu ürünler cinsel ilişki süresini uzatır.
 • İlişki sırasında anlık olarak farklı şeyler düşünmenin ilişki süresini uzattığı yönündedir.
sağlıklı cinsel ilişki

1.      Ön Sevişmeyi Uzun Tutun

Cinsel ilişkiden keyif almak, ön sevişme süresi ile de doğru orantılıdır. Yaşanan ilişkiden zevk almak sadece birleşme ile sağlanmaz. Cinsel ilişki öncesinden başlayan bir süreç vardır, o da ön sevişmedir. Partnerinizle aranızdaki ilişki ne kadar iyi olursa yaşayacağınız ilişki de bir o kadar iyi ve tatmin edici olacaktır. Ön sevişme cinsel ilişki süresinden tutun da yaşanan ilişkinin tatminine dek tüm süreci etkileyecektir. Kadının daha kolay orgazm olabilmesi ve erkeğin cinsel performansının daha uzun sürebilmesi için ortalama 20 dakika ön sevişme süreci olmalıdır. Sağlıklı cinsel ilişki süresi, kurduğunuz diyalog ve partnerinizin mutluluğunu önemseme ile artmaktadır.

2.      Prezervatif Kullanın

Prezervatif kullanımı ve seçimi sağlıklı cinsel ilişki sürecini oldukça etkileyecek bir faktördür. Fakat erkeklerin genel olarak prezervatif kullanımından kaçındığı gözlemlenmektedir.

Günümüzde çiftlerin sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamaları için prezervatif markaları çeşitli ürün seçeneği sunmaktadır. Örneğin, geciktirici jel içeren prezervatifler cinsel ilişki süresini uzatır. Bu süreyi 4 dakika uzattığı söylenen bu ürünler ile ilişki esnasında çiftlerin aldığı zevk ve tatmin ikiye katlanmaktadır.

prezervatif kullanımı

3.      Davranışsal ve Zihinsel Tekniklerden Yararlanın

Cinsel ilişki süresini uzatmak için davranışsal teknikler ve zihninizi oyalayacak şeyler düşünmek sağlıklı cinsel ilişki süresini oldukça uzatacaktır. Davranışsal teknikler cinsel ilişki sırasında yapacağınızı ufak fiziksel tekniklerdir. Boşalmadan önce penis ucuna 10 saniye baskı uygulamak oldukça işe yarar bir tekniktir. Bir süre durup derin nefes almak ve duraklamak da işe yarayacaktır.

Zihinsel olarak ise başka şeyler düşünmenin bu süreyi uzattığı söylenmektedir. Aklınızda birkaç saniyeliğine erotik olmayan günlük detayları düşünmek cinsel ilişki süresini uzatacaktır.

Sağlıklı cinsel ilişki süresini kısaltan bir hata olarak şunu söyleyebiliriz ki; hızlı ve fazla heyecanlı hareket etmek ilişki sürecini dramatik bir şekilde kısaltır. Bu nedenle yavaş hareketlerle bir ritim tutturmak hem zevki hem de ilişki süresini ikiye katlar.

Hamilelikte Cinsel İlişki Süresi

Hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar vereceği yönünde yaygın bir kanı bulunmaktadır. Fakat bu tamamen yanlış bir kanıdır. Yalnızca son 1 ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanız yeterlidir. Hamilelik süresi boyunca cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar vereceği konusunda herhangi bir bilimsel dayanak yoktur. Yalnızca her zamankinden daha dikkatli olmalı ve öncesinde düşük yapma öyküsü olan kadınların birkaç ay boyunca cinsel ilişkiden kaçınması gerekir.

Hamilelikte cinsel ilişki süresi tamamen hamilelik öncesi gibi devam eder. Herhangi bir olumlu ya da olumsuz etki gözlenmemektedir. Hamilelik hormonların en çok çalıştığı bir dönem olduğu için cinsel ilişki isteğinin en çok arttığı bir süreç olabilir. Psikolojik olarak kendini hazır hisseden ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçiren her kadının sağlıklı cinsel ilişki yaşaması mümkündür.

Türkiye’de Ortalama Cinsel İlişki Süresi

Yapılan araştırmalara göre ortalama ilişki süresinin 5,4 dakika olduğu ve Türklerin cinsel ilişki süresinin ise 3,7 dakika olduğu öne sürülmüştür. Sağlıklı cinsel ilişki süresi, her partnerin arasındaki iletişimin, yaş faktörünün, psikolojik ve fiziksel şartların göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle hiçbir zaman net bir sayı belirtmek mümkün değildir. Yapılan açıklamaya göre Türkiye; İngiltere, ABD, İspanya gibi ülkelerin arasında ortalama cinsel ilişki süresinin gerisinde kalıyor.

ilişki süresi

Sağlıklı Bir Cinsel İlişki için Gereklilikler Nelerdir?

Pek çok fiziksel ve psikolojik faktör sağlıklı cinsel ilişki kalitesini ve alınan zevki büyük oranda etkiler.

 • Çiftlerin yılda bir kere uzman doktorlara cinsel sağlık durumlarıyla alakalı muayene olması gerekmektedir.
 • Sağlıklı bir cinsel ilişki için doktora gitmekten çekinmemelisiniz. Uygulanan gençleştirme tedavileri ile performansınızı ve cinsel ilişki süresini oldukça uzatabilirsiniz.
 • Doktorunuz tarafından önerilmeyen hiçbir hapı ve ilacı kullanmayın. Cinsel performans arttırma ve süresini uzatma yolları her zaman farmakoloji ile mümkün değildir. Psikolojik tedaviler ile kalıcı bir tedavi söz konusudur.
 • Kendinizi ve partnerinizi başkaları ile kıyaslamayın.
 • Sağlıklı bir cinsel ilişki dakikalardan ve sayılardan oluşmaz. Önemli olan her iki tarafından mutlu ve tatmin olmuş olmasıdır.
 • Sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Fazla kilo gibi fiziksel durumlar cinsel ilişki sürecini doğrudan etkileyecektir.
 • Uyku problemleri cinsel performansı oldukça etkilemektedir. Uyku ile ilgili bir problem yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalıdır?

Cinsel ilişki sıklığı belli bir kritere ve standart bir rakama dayanmamalıdır. Fakat araştırmalar sonucu ortalama bazı sayılar mevcuttur. Genel ortalamalarda yaş kriteri oldukça ön plana çıkar. 30 yaşın altındaki çiftlerin haftada 2 kez, 30 yaş üstündeki çiftlerin ise haftada 1 kez cinsel ilişki yaşadığı belirtilmiştir. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Derneği tarafından da sağlıklı cinsel ilişki haftada 1 kez olması gerektiği söylenmektedir.

Yaş faktörü, evlilik, uzun yıllar bir arada olmak, hamilelik, fiziksel ve psikolojik faktörler gibi birçok farklı etken bu durumu etkilemektedir. Bu nedenle kendinizi belli kalıplara sokmanıza gerek yoktur. Her ilişkinin dinamiği farklıdır ve kendine özeldir.