İlişkiler için büyük bir öneme sahip olan cinsel yaşam bazen kadınlarda bazen de erkeklerde cinsel sorunlar yaşanması nedeni ile zarar görebilmektedir. Çoğu zaman her iki tarafı da ilgilendiren bu sorun, birçok farklı sebepten dolayı yaşanabilir. Tedavisi için hangi doktora gidilmesi konusunda merak edenler için cevabımız problemin erkek kaynaklı olması halinde üroloji uzmanına başvurmasıdır.

Erkekler Cinsel Sorunları İçin Hangi Doktora Gitmelidir?

Erkekler, yaşadıkları cinsel problemlerin tedavisi için ilgili üroloji bölümüne gitmelidir. Erektil disfonksiyon ya da bir diğer adı ile sertleşme problemi, erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel sorunların başında gelmektedir. Sertleşme problemi özetle, penisin cinsel ilişki yaşamak için yeterli seviyede sertleşememesidir. Erkeklerde cinsel sorunlar arasında başta gelen bu problem, bazı erkeklerde arada sırada görülürken bazılarında ise devamlılık hali sergilemektedir.

Sertleşme problemi, derinlerde yatan psikolojik bir sebebe bağlı olabileceği gibi tamamen nedensiz şekilde de meydana gelebilir. Bu problemi yaşan bazı erkeklerde, peniste hiçbir sertleşme yaşanmamaktadır. Sertleşmenin gerçekleşebilmesi için süngerimsi ve yumuşak penis dokusunun kan ile dolması gerekmektedir. Ereksiyon mekanizmasında hormonal, psikolojik ya da fizyolojik etmenler bir arada rol oynamaktadır. Bu etmenlerden herhangi birisinde yaşanan değişimler, sertleşme problemine sebep olabilmektedir. Testosteron hormonun az olması, diyabet ve dislipidemi hastalığı, obezite ve nörolojik kökenli hastalıklar gibi birçok farklı sebep erkeklerde cinsel sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Erkekler hangi doktora görünmelidir

Erkeklerde Cinsel Sorunlar Neden Kaynaklanır?

Cinsiyet fark etmeksizin herkeste ortaya çıkma ihtimali bulunan cinsel sorunlar, dünya genelinde en fazla karşılaşılan sağlık problemleri arasın yer almaktadır. Çoğunlukla psikolojik nedenlerden doğan cinsel problemlerin doğru ve profesyonel bir tedavi süreci ile tamamen giderilmesi mümkündür.

Tüm dünyada ve ülkemizde büyük bir sıklık ile görülmekte olan cinsel problemlerin yaygın nedenlerinin arasında:

 • Yanlış yetiştirilme tarzı,
 • Küçüklükten itibaren maruz kalınan katı geleneksel dayatmalar,
 • Çekingenlik ve özgüven eksikliği,
 • Eşler arasında yaşanan çatışmalar,
 • Cinsel yönelimden kaynaklanan sorunlar,
 • Geçmişte yaşanmış olan travmatik olaylar,
 • Fizyolojik ve hormonal sorunlar,

Gibi pek çok sorun erkeklerde cinsel sorunlar yaşanmasına yol açabilmektedir. Fakat, cinsel sorunlar yaşanmasında en sık karşılaşılan sebepler genel olarak psikolojik kaynaklı olmaktadır. Cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi gibi durumlara yol açan psikolojik sorunlar, tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük sorunların gün yüzüne çıkmasına neden olabilmektedir. Eğer konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, erkeklerde psikolojik cinsel sorunlar adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cinsel yaşam

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik, en kısa hali ile erkeklerde cinsel ilişki isteğinde azalma olması anlamına gelir. Bu problemin erkeklerin yaklaşık olarak %10-15 oranlık bir kısmında görüldüğü düşünülmektedir. Bazı vakalarda, çocukluk döneminden kalan cinsel taciz, travma ya da cinsel isteğin aşırı şekilde baskılanmış olması gibi nedenlerle süreklilik arz eden cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. Psikolojik faktörler ya da fizyopatolojik bozukluklar da cinsel istek üzerinde belirleyici bir konum sahibi olmaktadır.

Cinsel isteksizlik, erkeklerde cinsel sorunlar arasında en fazla karşılaşılan iki problemden biridir. Bu sorun genelde birdenbire gelişmektedir. Yıllar boyunca cinsel istek konusunda problem yaşamayan erkekler, aniden bu sorunla karşılaşabilmektedir. Genel olarak ilişkide yaşanan sorunlar, kaygı bozukluğu veya aşırı stres gibi faktörlerden kaynaklanan bu sorun belirli bir süre sonunda kendi kendine geçebilmektedir.

Ancak, isteksizliğin uzun süreler boyunca devam etmesi halinde bu duruma nelerin yol açmış olabileceği dikkatle araştırılmalıdır. Aksi takdirde kolayca aşılabilecek bir engel, daha zorlu bir mücadeleye dönüşebilir. Ayrıca şunu da belirtelim ki; yaşın ilerlemesi ile cinsel istekte azalma yaşanması oldukça sık karşılaşılan ve doğal bir durumdur.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsel isteksizlik ve benzeri olan erkeklerde cinsel sorunlar birtakım belirtiler ile kendisini belli etmektedir. Genel açıdan cinsel isteksizlik belirtileri ise şu şekildedir:

 • Cinsel ilişkiye girme sıklığı ve isteğinde ciddi düşüşler yaşanması, (cinsel içerikli görüntü ve temas halinde dahi bu cinsel istek uyandırıcı etki uyandırmayacaktır)
 • Hastanın cinsel isteksizlik halinin uzun süreli ve devamlı olması ve bu durumun kişinin kendinde ya da partnerinde rahatsızlık yaratacak boyuta ulaşması,
 • Cinsel fantezi ve düşüncelerde büyük ölçüde azalmaların yaşanmaya başlaması,

Cinsel isteksizlik belirtileridir. Eğer bu durumlar bir arada yer alıyorsa fazla vakit kaybetmeden alanında uzman bir üroloji hekimine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Cinsel isteksizlik neden olur

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Cinsel isteksizlik probleminin tedavisi, ilk olarak bu isteksizliğe neyin yol açtığının tespit edilmesi ile başlamaktadır. Bu soruna yol açan sebep bulunduktan sonra tedaviye geçilir. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler tedavi sürecinin temel taşı olmaktadır. Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken konular ise şunlardır:

 • Hastaların sigara, alkol ya da uyuşturucu kullanımı bulunuyorsa, bu bağımlılıklardan vazgeçmeleri önerilmektedir. Yeterli seviyede düzenli egzersiz yapılması, uyku düzenin programlı hale getirilmesi, fazla kiloların verilmesi ve dengeli beslenme gözle görülür değişimler yaratmaktadır.
 • Erkeklerde cinsel sorunlar yaşanmasına sebep olan bir diğer konu ise kronik hastalıklardır. Hastalarda mevcut bulunan kronik hastalıkların takip edilmesi ve kontrol altına alınması gerekir. Kullanılan ilaçlardan kaynaklanan bir cinsel isteksizlik hali bulunuyorsa, ilaç dozunun azaltılması ya da değiştirilmesi çözüm olabilmektedir.
 • Hastaların sahip olduğu herhangi bir psikolojik sorun bulunuyor ise psikoterapi ve psikiyatrist yardımı; eğer ilişkide problem yaşanıyorsa ya da partnerden kaynaklanan bir problem bulunuyor ise çift terapisi alınması gibi çözümler gündeme gelecektir. Testosteron eksikliği bulunması halinde ise ilaç tedavisi ile bu sorun giderilebilmektedir.

Görüldüğü üzere; cinsel isteksizlik sorunun giderilmesi için birçok farklı tedavi yöntemi ve süreci bulunmaktadır. Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra tedavi edilmesi de mümkün olacaktır.

Erken Boşalma Sorunu

Erkeklerde cinsel sorunlar genel olarak kendini en çok erken boşalma problemi olarak göstermektedir. Bu sorun bazı otoriteler tarafından erkeğin partnerini tatmin edemeden boşalması şeklinde; bazıları tarafındansa penis ilişkiye girmeden ya da girdikten neredeyse hemen sonra boşalması şeklinde tanımlanmaktadır. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin cinsel gelişim öyküleri incelendiğinde mastürbasyona yönelik suçluluk duygusu ile karşılaşıldığı da gözlenmektedir.

Erkeklerin ortalama olarak %30 ila %40 oranlık bir bölümünde erken boşalma sorununa az ya da çok rastlanmaktadır. Bazı erkekler bu sorunu bütün ilişkilerinde yaşarken diğerleri ise bu sorunu zaman zaman yaşamaktadır. Birçok erkek ise bu sorundan utandığı için sessiz kalmayı tercih etmektedir.

Cinsel Sorunların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel isteksizlik ve erken boşalma gibi cinsel sorunlar tedavisinde pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Cinsel problemlerin tedavisinde genel olarak; kişideki psikolojik etmenlerin kaynaklık edebileceği göz önünde bulundurularak, kişi terapi uygulamasına yönlendirilmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise doğrudan ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar yardımı ile penise gelen kan akışı artırılmakta ve sertleşme halinin devam etmesi sağlanmaktadır.

Cinsel isteksizlik neden olur

Erkeklerde cinsel sorunlar konusunda bir diğer tedavi yöntemi ise topikal tedaviler olmaktadır. Bu tedavi yöntemi doğrudan penisin cildine uygulanmaktadır. Tüm bu yöntemlere rağmen başarılı sonuç alınmaması halinde ise tedaviye ara verilmemeli; psikolojik destek alınarak tedavi sürecine devam edilmesi gerekmektedir.