hot yoga

Yoganın hem mental hem de fiziksel olarak bedene faydaları yadsınamayacak kadar fazladır. Birçok farklı türü ile sağlık ve manevi huzur katmaktadır bedenimize. Hot yoga son zamanlarda oldukça popülerlik kazanması ile merak duyulan bir yoga çeşidi haline gelmiştir.

Tam bir tanım yapmak gerekirse, duruş ve nefes egzersizleri ile zihni ve vücudu güçlendirmektir. Yoga ile prensibi tamamıyla aynıdır. Yoga ile aralarındaki temel fark ısı etkenidir. 40 derecelik sauna mantığı ile ısıtılan bir sınıfta gerçekleşir. Yogaya ısı eklenmesinin nedeni ısı ile tüm gözenekleri açıp toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Bu yoga türü kan akışını hızlandırarak daha zinde hissetmeyi sağlar.

Normal yogaya göre daha zorlu bir süreç olabilir. Bunun nedeni vücudun ısı artışı yaşamasıdır. Isı ile bunalma ya da baş dönmesi gibi sıkıntılar olabilir. Fakat birkaç kez yaptıktan sonra tüm sıkıntıların kaybolduğuna şahit olacaksınız. Bir diğer avantajı ise daha fazla kalori yakımına neden olmasıdır.

hot yoga

Hot Power Yoga Nedir?

Yoga felsefesi çok eskilere dayanan bir zihin ve beden dinlendirme pratiğidir. Meditasyona benzer özellikleri ile zihni sakinleştirirken bedeni canlandırır. Bunu nefes alıp verme pratikleri, düzgün duruş ve meditasyonu birleştirerek yapar. Power yoga ise daha hızlı ve zorlayıcı pratikleriyle kasları geliştirir. Daha yoğun bir şeklidir yoganın.

Hot yoga, power yoga ile birleşerek oldukça sıcak bir sınıf içerisinde kasları yoğun bir şekilde çalıştırmaya yönelik egzersizler bütünüdür. Hot power yoga sırasında bol bol su tüketebilir sıcaklık ve hareketlerin zorlayıcı etkisini en aza indirgeyebilirsiniz. Öncesinde ve sonrasında bol su tüketimi önerilir.

Hot yoga ve hot power yoganın olumlu etkilerini hissedebilmek için haftada en az üç gün çalışmanız gerekir. Hem forma girip hem de zihni dinginleştirmenin en iyi yoludur. Ruh halini iyileştirdiği gibi vücudu da iyileştirir. Artrit hastalığına oldukça iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kemikleri ve eklemleri güçlendirir. Duruşu düzeltir ve konsantrasyonu arttırır.

Hot Yoga İnsana Zarar Verir Mi?

Tam aksine uzun vade yoga çalışmaları ile sağlık sorunlarınızın yavaş yavaş kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz. Zihin ve beden farkındalığı yaratarak kendinize daha iyi bakmanızı sağlar her açıdan. Duruş ve meditasyonu birleştiren bir pratik olduğunu söylemiştik. Bu nedenle düzenli yoga ile duruş bozukluklarını düzeltebilir ve kan dolaşımını hızlandırarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Her ne kadar ağır hareketler içermiyor olsa dahi bir takım fiziksel duruş ve pozisyonlar içerdiği için riski de içerir. Fakat bu risk çok düşük seviyelerdedir. Dikkatli olduğunuz ve uygun kıyafet seçtiğiniz takdirde herhangi bir riski barındırmaz. Profesyonel bir hoca ile çalışmanız ise daha faydalı olup kaza riskini azaltacaktır.

Kanıtlanmış bir bilimsel kaynak olmamasına rağmen yoganın sakinleştirici etkisi nedeniyle depresyon ve anksiyete ataklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Fakat dediğimiz gibi bu sadece bir gözlemdir kesin bir sonuç değil.

Düzenli olarak yoga yapmanız fiziksel olarak daha esnek olmanızı sağlar. Kasları güçlendirerek kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlar.

Günün yorgunluğu ve stresini birkaç saatlik sessiz bir çalışma ile atabilir ve ertesi güne tazelenmiş ve daha sakin başlayabilirsiniz. Gün içinde yaşadığınız tüm stresi uzaklaştırarak rahatlatır.

Farklı yoga çeşitleri olduğundan bahsettik. Bunlardan bir tanesini de hot yoga olarak adlandırırız. Isı ile yogayı birleştirerek toksin atabilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Bikram Yoga Nasıl Yapılır?

Hatha yoga yöntemi olup 26 farklı asana ve iki tane nefes egzersizi barındırır içerisinde. Bu yoga çeşidinde ise bedenin, kasların, eklemlerin ve tendonların tam anlamıyla çalışmış olması amaçlanır. Bir buçuk saat içerisinde yaklaşım 1000 kaloriye yakın harcattığı için hafif bir kilo verme yöntemi olarak da kullanabilirsiniz. Bikram yoga ile sıcaklık kullanılarak toksin atılır ve bedenin canlandırılması amaçlanır. Hot yoga öncesi ve sonrası bol su tüketimi önerilmekte ve çok fazla yemek yemek sıcak bir ortamda uzun bir süre çalışılacağı için önerilmemektedir.

Sıcak Yoga Nedir Nasıl Yapılır?

26 farklı asanadan oluşmakta ve 1 ila 1,5 saat arasında sürmektedir.

Öncelikle yoganın temel prensibi acele edilmemesidir. Bu nedenle ilk olarak nefes egzersizleri ile sakince başlamış gerekir. Nefes tekniklerinden sonra duruşlar ile yogaya başlanır. Tek bacak üstünde duruş hareketi, sandalye duruşu, kartal duruşu, ayakta ay duruşu, üçgen duruşu, ağaç duruşu gibi 26 farklı duruş ve pozisyon içermektedir. Hareketler ve duruşlar sıcak bir ortamda yapılmaktadır, bu nedenle de su tüketimi oldukça önemlidir.

Her ne olursa olsun yoga kendini zorlamak üzerine kurulu bir felsefe değildir. Bu nedenle yapabileceklerini iyi bilmeli ve kazalara neden olacak hareketlerden kaçınmalısınız. Hot yoga ile hem zihninizi hem bedeninizi arındıracak ve düzenli olarak yaptığınız takdirde daha sağlık, canlı ve zinde hissedeceksiniz.