kendimi yorgun hissediyorum

Son zamanlarda birçok kişiden kendimi yorgun hissediyorum cümlesini duyuyoruz. Günümüzün getirdiği stresli yaşamın yanı sıra çok sayıda sağlık sorunu buna sebep olabiliyor. Kişiler kendini mutsuz ve bitkin hissediyor, dinlenseler dahi yorgunlukları geçmiyor. Zaman içinde günlük hayatı etkileyecek hale geliyor. Bundan dolayı psikolojik ya da fiziksel tedavi şart oluyor.

Yorgunluk eğer bir iş yapmadan dahi oluyorsa ve bu bir süreklilik halini aldıysa buna çeşitli sağlık problemlerinin neden olduğunu söyleyebiliriz. Kendimi yorgun hissediyorum diyorsanız buna aşağıda vereceğimiz sorunlar sebep oluyor olabilir. Yorgunluğun yaygın olarak rastlanan sebepleri şöyledir:

 • Kansızlık: Kansızlık yorgunluğun en bilinen ve en sık karşılaşılan sebeplerinden biridir. Kanda bulunan hemoglobin akciğerden aldığı oksijeni hücrelere taşır. Hemoglobin miktarında azalma olunca da hücrelere yeterli oksijen gitmez ve kişi kendini yorgun hisseder. Çok ilerlediği takdirde hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür ve başka sağlık sorunlarına da sebep olur.
 • Tiroid Rahatsızlıkları: Tiroid bezinin işlevini tam anlamıyla yerine getirmemesi ve az çalışması sonucunda metabolizma yavaşlar. Bu da vücut dengesini bozar ve halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, isteksizlik başlar.
 • Kalp Hastalıkları: Kalpte çıkan sorunların en önemli belirtisi genelde yorgunluktur. Yorgunluk, kalbin işlevini tam anlamıyla yerine getirememesi ile oluşabilir.

 • Uyku Apnesi: Düzensiz uyku problemleri yorgunluğa sebep olur. Düzenli ve yeterli uyumayan biri kendini yorgun hisseder.
 • Depresyon: Fizyolojik hastalıkların yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar da yorgunluk üzerinde önemli derecede etkilidir. Özellikle depresyonda olan biri her anlamda bitkindir. İç dünyasında yaşadığı problemler yorgunluk ile kendini dışarıya yansıtır. Kişi kendinde bir şey yapacak gücü bulamaz.

Bu nedenlerden dolayı yorgun hissediyor olabilirsiniz. Hem tam anlamıyla yorgunluğun sebebini anlamak hem de çözüm bulmak için en doğru olan bir doktora gitmektir.

kendimi yorgun hissediyorum

Kendimi Güçsüz Hissediyorum Ne Yapmalıyım?

‘Güçsüz hissediyorum’, ‘kendimi yorgun hissediyorum’, ‘yataktan kalkacak gücü kendimden bulamıyorum’ gibi birçok cümleyi duyuyoruz. Aslında güçsüz hissetme ile yorgunluk birbiriyle bağlantılıdır. Eğer yorgun hissediyorsanız kendinizde herhangi bir şey yapmaya da güç bulamazsınız. Peki eğer güçsüz hissediyorsanız ne yapmalı ya da ne yaparsanız bu durumdan kurtulabilirsiniz?

Kendimi yorgun hissediyorum diyorsanız yapmanız gerekenler uzman kişiler tarafından önerilenler aşağıdaki gibidir:

 • Burada ilk önce yapılması gereken bir doktora danışmaktır. Çünkü türlü sağlık problemleri güçsüz hissetmenize sebep olabilir.
 • Ne kadar güçsüz hissetseniz de ufak tefek egzersizler yapmanız öneriliyor. Bilimsel araştırmalara göre güçsüzlüğe çeşitli egzersizler ve hareketlilik iyi geliyor. Kendiniz başta bunun için biraz zorlamanız gerekse de zaman içinde gücünüz yerine gelecektir.
 • Yeterli su içmemek buna sebep olabilir. Günlük 3 litre su içmeyi denemelisiniz.
 • Beslenmenize dikkat etmeli ve vitamin, demir yönünden zengin besinlerle beslenmelisiniz.
 • Düzenli bir şekilde uyumalısınız.
 • Sağlıksız beslenme alışkanlığını bırakmalısınız.

Bu listedekiler güçsüz hissetmenize iyi gelebilir. Tüm bunlar en başta sizi zorlayacak olsa da zaman içinde faydasını görecek ve uygulamaya devam edeceksiniz.

kendimi yorgun hissediyorum

Kendimi Halsiz Hissediyorum Ne Yemeliyim?

Halsizlik, birçok kişinin yaşadığı sıklıkla karşılaşılan, yaşantıyı etkileyen bir durum. Sürekli halsizlik yaşıyorsanız, ‘kendimi yorgun hissediyorum’ diyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Beslenme düzeni ve şekli halsizlik üzerinde oldukça etkilidir. Eğer çok daha önemli bir sebebi yoksa doğru besinlerle halsizliği yok etmeniz mümkün.

Protein bakımından zengin olan yoğurt size enerji verecektir. Halsizlik için bol bol sebze ve meyve, yulaf gibi tahıllı gıdalar tüketmelisiniz. Demir bakımından zengin olan ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, balık ve et yemek halsizliğe iyi gelecektir. C vitamini yönünden zengin olan yiyeceklerin yanı sıra portakal suyu da içebilirsiniz. Tüm bu yiyecekler vücudun besin ihtiyacını karşılayarak zaman içinde halsizliği geçirecektir. Bunların yanında vücut için çok önemli olan su, halsizliğe de iyi gelir. Günlük içmeniz gereken suyu içmiyorsanız halsiz hissedebilirsiniz.

Vücut Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Vücut yorgunluğu için evde yapılabilecek birçok şey bulunur. Bunlardan en önemlisi dinlenmektir. Çok kısa süre de olsa uzanmak, bir süre doğru pozisyonda yatmak vücuda iyi gelecektir. Bunun tam tersi olarak yürüyüş yapmak yorgunluğa iyi gelir. ‘Kendimi yorgun hissediyorum’ derken yürüyüşe çıkmak ne kadar zor gelse de yaptığınız takdirde vücudunuzdaki yorgunluğun azaldığını göreceksiniz.

Mate ve nane yaprakları ile yapacağınız bir çay uyarıcı etkisi sebebi ile vücudunuzdaki yorgunluğa iyi gelecektir. İçine atılan birkaç tarçın kabuğu da kan şekerinizi düzenleyerek enerjik hissetmenize sebep olur. Son olarak yeşil çay ve beyaz çay vücut yorgunluğunun geçmesinde oldukça etkilidir.

“Kendimi Yorgun Hissediyorum”; Yorgunluk Neden Geçmez?

Bazen ne yaparsanız yapın ve ne yerseniz yiyin yorgunluğunuz geçmez. Bu genel olarak sağlık sorunlarından kaynaklanır. Anemi, diyabet, tiroid hastalıkları, enfeksiyonlar, B12 eksikliği gibi sağlık sorunları giderilmedikçe sürekli yorgun hissetmeye devam edersiniz. Bunlar yorgunluğun sürekli olmasına sebep olur.

Tüm önerileri uyguladığınız halde hala ‘kendimi yorgun hissediyorum’ diyorsanız bir doktora gitmekte ve sorunun kaynağını öğrenmekte fayda vardır. Çünkü sürekli olan bir yorgunluk sebepsiz değildir ve bir sağlık sorunuyla ilişkilidir.