Osteopati Nedir

Sağlık sorunları yaşamı oldukça zorlaştıran ve etkileyen bir durumdur. Bu sorunlardan kurtalmanın bir yöntemi de osteopati’dir. Peki, osteopati nedir? Çalıştığınız işler veya kalıtsal olan nedenlerden dolayı vücudunuzda çeşitli ağrıların oluşması mümkündür. Ağrılar, psikolojik olabileceği gibi bir hastalık nedeniyle de oluşabilmektedir. Eğer vücutlarınızda oluşan ağrılar nedeniyle yaşamınız zorlaşıyorsa osteopati yöntemi size çözüm sunabilmektedir.

Bu yöntemin diğer bir adı manuel terapidir. Vücudunuzun herhangi bir noktasında olan ağrıyı tespit ederek nedenini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. İlaçlarla veya bitkisel ürünlerle değil tamamen kasların çalıştırılması yöntemini içermektedir. Bu terapi yönteminde iç organ sistemleri, vücudun zarları ve sinir sistemleri hedef alınmaktadır. Yapılan egzersizler ile birlikte sağlığın devam edebilmesi için uyum içerisinde çalışması sağlanmaktadır.

Osteopati NedirHepimizin vücudu kendini iyileştirme çabası içerisindedir. Vücutta açılan bir kesik için bile binlerce hücre, kesiğin iyileşmesi için çalışmaktadır. İnsan vücudunun doğasının temelinde iyileştirme gücü yer almaktadır. Bu durum osteopati tedavisi ile birlikte desteklenmektedir. ‘Osteopati nedir?’ sorusu kapsamında şunu söyleyelim. Terapi yöntemi vücudun sindirim sisteminin, hareket ve dolaşım sisteminin, sinir sisteminin doğru şekilde çalışmasını hedeflemektedir. Uyum içerisinde çalışarak kendini iyileştirme durumunun oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Manuel terapi yöntemi, Avrupa ve Amerika bölgesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Vücudunuzda yer alan her sistemin kendine özel bir görevi vardır. Ancak bu sistemlerden biri düzgün çalışmazsa iyileştirme gücünüzü kaybetmeye başlarsınız. Aynı zamanda vücutta fonksiyonel akış aksamaya başladığı için ağrı durumları oluşmaya başlar. Terapi yöntemi bu tür aksaklıkları yakalayarak tedavi etmeye odaklanmaktadır.

Osteopati Nedir?

Osteopati NedirAğrı şikâyetlerinizin çoğalması halinde Osteopati nedir?’ sorusu yanıtlanmalıdır. Tamamen ellerden yardım alarak uygulanan bir yöntemdir. Terapi yöntemi, vücut sistemlerinin bütün olarak uyumlu çalışmasını hedeflemektedir. Aksaklık yaratan sistemin tespit edilmesi ve ağrı kaynağının bulunması amaçlanır. Yapılan el yöntemiyle terapi sayesinde bu aksaklık durumlarının ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Manuel terapi yöntemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiştir. Ellerden yardım alınarak uygulanan yöntemde vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olunmaktadır. Bu nedenle tedavi esnasında herhangi bir ilaç veya medikal ürün kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Çeşitli hastalık durumlarında bu yönteme başvurulması mümkün olmaktadır.

Osteopati NedirVücudunuzda öyle bir işleyiş mevcuttur ki, bacaklarınızdaki kas sorunları baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bu tarz sorunların temel kaynakları tespit edilerek, bu yöntemle sistemlerin doğru şekilde çalışması sağlanır. ‘Osteopati nedir?’ sorusu kapsamında tedavinin avantajından bahsedelim. Terapi yönteminin en önemli avantajlarından biri, ilaç kullanımına gerek kalmamasıdır. Alanında uzman olan kişilerden destek almaya başlayarak, sorunlarınıza etkili çözümler bulursunuz.

Hastaların sağlık durumları göz önüne alınarak osteopati tedavisi için uygulama yöntemleri belirlenir. Belirli hareketlerin kişilere uygulanması ile tedavi süreçlerine başlanmaktadır. Dünya üzerinde çok bilinmese bile oldukça faydalı bir yöntemdir. Manuel terapi yöntemi sayesinde pek çok hastalığın belirli süreler içerisinde tedavi edilmesi sağlanabilmektedir. Bu yöntemin süresi ise hastalığınızın ilerleme seviyesine bağlı olarak değişmektedir.

Osteopati Ne İşe Yarar?

Osteopati NedirBu yöntem tamamen vücut sisteminizle alakalıdır. Osteopati ile sistemlerin uyum içerisinde çalışması ve hastalıkların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Özellikle geçmeyen ağrılardan şikâyet ediyorsanız, ağrılarınız için bu yöntem çözüm olabilmektedir. ‘Osteopati nedir?’ sorusu kapsamında şunu belirtelim. İlaç ve medikal ürünlerin ağrılarınıza iyi gelmediği durumlarda, ağrı durumlarını bu yöntem ortadan kaldırabilmektedir. Terapinin uygulanması ve sıklık derecesi uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

Pek çok hastalık durumlarınıza manuel terapi ile çözüm bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki sistemlerin hepsinin doğru bir şekilde çalışarak kendini iyileştirme gücüne kavuşması sağlanmaktadır. Osteopati tedavisi yönteminden yardım alabileceğiniz durumlar ise şu şekildedir:

 • Bir türlü geçmeyen bel, fıtık ve sırt ağrılarınız
 • Migren teşhisi konulan baş ağrılarınız
 • Herhangi bir ameliyat sonrasında devam eden ağrılarınız
 • Uyku bozukluk durumlarınızın olması ve kronik yorgunluk şikâyeti çekmeniz
 • Spor esnasında yaralanmaların oluşması
 • Denge ve yürüme bozukluğu yaşamanız
 • Eklemlerinizde oluşan sertlikler veya kireçlenmeler
 • Alerjik veya kronik olan hastalıklarınız
 • Akut ağrılarınız

Belirtilmiş olan şikâyetlerden birini taşıyorsanız, manuel terapi size yanıt verebilmektedir. Her yöntemde olduğu gibi bu yöntem içinde uzman kişilerden destek alınması gerekmektedir. Uzman kişilerin Osteopati nedir?’ sorusunu sizlere en detaylı şekilde yanıtlaması gerekir. Ardından tedavinize daha rahat bir şekilde başlarsınız. Oldukça yumuşak el hareketlerini içeren yöntem hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Bu yöntemin temel mantığı ağrılı olan noktaya müdahale etmek değildir. Vücudun bütünü ile ilgilenerek ağrılı olan bölgenin nedenini tespit etmektir. Bu nedenle uygulama esnasında tek bir bölgeye yoğunlaşılmamaktadır.

Osteopati Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteopati NedirHer tedavi yönteminde olduğu gibi bu yöntemde farklı aşamaları içerebilmektedir. Kişilerin sağlık durumları göz önüne alınarak osteopati tedavisi uygulanır. Temel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır. Ancak tedavi süresi veya seans sayısı kesin olarak belirtilememektedir. ‘Osteopati nedir?’ sorusu kapsamında bu yöntem için uygulanacak olan aşamalar ise şu şekildedir:

 • Visseral Manuel Terapi

İsminden de anlaşılabileceği gibi visseral yapılar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Vücuttaki vasküler, nöral ve fasyal olan bağlantılara odaklanılmaktadır.

 • Yapısal Manuel Terapi

Tıp dünyasında muskuloskeletal olarak isimlendirilen sistem sorunları için tercih edilmektedir. Bu sistem sizlere kas hareketlerinizi kazandırmaktadır. Kasların ve iskeletin sistemsel olarak hareket etmenize yardımcı olmasını ifade etmektedir. Eğer hastalık nedeniniz kas sorunları olarak tespit edilmişse bu aşama sizler için uygulanabilmektedir.

 • Kranyal Manuel Terapi

Kranyal kemiklerine ve bağlantılarına yoğunlaşılan aşamayı ifade etmektedir. Bu kemiklerin ve sistem üzerindeki sıvı bağlantıları üzerine çalışılan bir aşamadır.

Manuel terapi sayesinde çeşitli sağlık sorunları belirli seanslar eşliğinde çözülebilmektedir. Bu alanda çalışan kişiler ise gerekli eğitimlerini tamamlamışlardır. Elle yapılan bir yöntem olduğu için akıllara fizik terapi kıyaslaması gelir. Ancak bu yöntemin fizik terapi ile arasında fark bulunmaktadır. Fizik terapi ağrıyan bir bölgeye yoğunlaşmaktadır. Uzmanlar, bu yöntem ile ağrının kaynağı ile ilgilenerek kendiliğinden bir iyileşme beklemektedir. Böylece çeşitli hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlarlar. Sonuç olarak, ağrılarınız nedeniyle merak etmiş olduğunuz ‘Osteopati nedir?’ sorusu sizler için çözüm sunar.