Günümüzde hareketsizlik teknolojinin de etkisiyle günden güne artıyor. Aslında teknoloji bir noktada hayatımızı kolaylaştırıyorken, bir yandan sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bu nedenle kendimiz için sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları edinmemiz kaçınılmaz oluyor. Aksi takdirde gelecek yıllarda hastalıkların kapımıza dayanması söz konusu olabilir. Kendiniz için bir sağlıklı diyet listesi hazırlatıp, hastalıklara kapınızı kapatabilirsiniz.

Diyet insanlarda sadece kilo vermek amacıyla, beslenme şekline getirilen bir düzen olarak algılanıyor. Fakat diyet, kilo vermenin yanında sağlıklı beslenmek için de yapılabilir. Hem de bu şekilde bakıldığında, diyet yapmak o kadar da işkenceye dönüşmeyecektir. Böylece bir yandan kilo verirken bir yandan da sağlığınıza yatırım yapmış olacaksınız. Yani sağlıklı diyet listesi sadece kilo vermek için ihtiyaç duyulan bir şey değildir. Düşmemiz gereken önemli dipnotlardan birisi de herkesin diyet listesinin aynı olmayacağıdır. Vücut yapınız, kitle endeksiniz ve bunun gibi faktörler, diyet planınızı direkt etkiler. Bu nedenle uzman bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır.

Hangi Diyet Daha Hızlı Zayıflatır?

Hangi diyet daha hızlı zayıflatır diye sormadan önce hızlı kilo vermek sağlıklı mı ona bakmamız gerekir. Çünkü hızlı kilo verdikten sonra bozulan sindirim sisteminiz, sonrasında size farklı sorunlarla dönebilir. Genellikle birçok yerde “10 günde 5 kilo verdiren diyet” ve benzeri başlıklar görülebiliyor. Bu diyet listelerinin ne kadar sağlıklı olduğu ise soru işareti. Hızlı kilo vermenin neden sağlıksız olduğunu, uzmanların görüşlerini derleyerek sizler için sıralı bir şekilde verelim;

 • Hızlı kilo verdiren diyet listesiyle, kısa sürede istediğiniz kiloya erişebilirsiniz. Fakat sonrasında aynı hızda kilo alma ihtimaliniz var. Bu listenin size getirdiği şey kalıcı olmayabilir.
 • Vücudun bir anda kilo kaybetmesi, metabolizmayı doğrudan etkileyen tiroid hormonlarının doğru çalışmamasına sebep olabilir.
 • Hızlı kilo veren bireylerde kas kaybı yaşanabilir. Bu da vücudun genel direncini olumsuz etkileyecektir.
 • Bu tarz diyet listelerinde genel olarak en düşük kalorili yiyecekler yer alır ve öğünler çok azdır. Bu da günlük almanız gereken besin miktarını vücudunuza verememenize neden olur. Diyet listelerinde kaloriyi dengelerken bir yandan almanız gereken protein, B12 ve diğer vitaminler göz ardı edilmemelidir.
 • Hızlı kilo vermeye çalıştığınız diyet listeleriyle beslenmeniz, gün içerisinde tansiyonunuzun düşmesine neden olabilir.
 • Yeterli beslenmemek saç dökülmesine, depresyona, kansızlığa ve zaman içerisinde kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Uzmanların söylediklerine baktığımızda bu listeyi daha da uzatabiliriz. Bu nedenle sağlıklı beslenirken kilonuzu kontrol aklında tutmak, genel olarak fiziksel sağlığınız için önemlidir. Bu nedenle sağlıklı diyet listesi denildiği zaman hızlı kilo verme oradan uzaklaşır.

Hızlı Kilo Vermenin Sağlıklı Yolları

Hızlı kilo vermenin sağlıklı yolları

Hızlı kilo vermenin sağlıklı yolları vardır. 10 günde 5 kilo vermeseniz de daha sağlıklı bir şekilde istediğiniz kiloya erişebilirsiniz. Hem de bu şekilde verdiğiniz kilolar kalıcı bir şekilde sizi terk eder. Süreç içerisinde sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanabilir, bundan sonrasında da hayatınıza bunu entegre edebilirsiniz. Hızlı sonuç alabilmek için diyetinizde size yardımcı olacak şeylere göz atalım;

 • Diyetinizde yeşile ağırlık verin. Hem sağlıklı hem de kalorisi düşük besinlerdir. Aynı zamanda yeşil sebze ve meyvelerin birçoğunda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer besin değerleri barınır.
 • Su içmek kilo vermenin mihenk taşıdır. Genel olarak her bireyin günde en az olmak şartıyla 1,5 litre su içmesi gerekir. Sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye çalışan biri için bu oran değişebilir.
 • Egzersiz yapmak yağ yakımını hızlandırır. Hareket her zaman sağlığınıza iyi gelecektir. Bunu egzersizle destekleyip kalorilerinizden daha hızlı kurtulabilirsiniz.
 • Yeşil çay ve kahve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu nedenle size diyetinizde yardımcı olabilirler.
 • Uyku düzeninize dikkat edin. Bozuk bir uyku düzeni hem kilo almada hem de kilo vermede vücuda olumsuz dönüşler yapar.
 • Geç saatlerde yiyecek tüketmeyin, belli bir saatten sonra yemek yemeyi kesebilirsiniz. Çünkü akşam saatlerinde vücudumuz kendisini dinlenmeye alır ve genel olarak daha yavaş çalışır.
 • Beslenmenizde karbonhidratı azaltıp, proteine ağırlık verebilirsiniz.
 • Doğal gıdalar tüketmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak, hem sağlığınıza hem diyetinize yarar.

Bunları yaparak yine hızlı fakat sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Listesi Denilince Su İçmenin Önemi

Sağlıklı bir diyette su içmenin önemi

Su, vücudumuzun en temel ihtiyacıdır. Birçok hastalıktan korunmak için günlük olarak en az 1,5 litre olacak şekilde su tüketilmesi gerekir. Bu tüm vücut sağlığımız için önemli olduğu gibi, özellikle böbrek rahatsızlıklarından da bizi korur. Bunlara ek olarak bir diyet ve sağlıklı beslenme listesinde, su tüketimi olmazsa olmazlardandır. Yağ yakımını hızlandıran suyu diyetinizde ne kadar çok tüketirseniz, o kadar hızlı sonuç alabilirsiniz.

Diyet yapan bireylerin günlük ne kadar su tüketmesi gerektiğini doktorundan öğrenmesi gerekir. Çünkü diyetinizde ne kadar su tüketmeniz gerektiği kilonuza göre değişiklik gösterebilir. Elbette her şeyin olduğu gibi suyun fazlası da vücuda zarar verebilir. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını ona vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca su tüketiminin diyet üzerindeki etkisini anlayabilmek adına, su diyeti yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ara Öğün İçin Tüketilebilecek Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı diyet listesi için ara öğünde neler olmalı

Yemek yemek sizin için bir hobiyse ve kendinizi tutamıyorsanız, ara öğünler diyette kurtarıcınız olabilir. Sağlıklı ve lezzetli ara öğün seçenekleriyle, diyet listenizi bir işkence olmaktan kurtarabilirsiniz. Hem de atıştırma isteğinizi de bu şekilde bastırabilirsiniz. Ara öğünde tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalık seçenekleriniz şöyle olabilir;

 • Meyvenin hem tazesi hem de kurusu sağlıklıdır. Herkesin en az bir tane sevdiği bir meyve olduğunu düşünürsek, ara öğünlerinize kuru ya da taze bir meyveyi dahil edebilirsiniz.
 • Yoğurt içerisinde probiyotik barındıran bir besin olarak sindirim sisteminize iyi gelir. Metabolizmanın çalışmasını sağlar. Diyetinize büyük bir artı katarken, ara öğün için iyi bir tercih olabilir. Ayrıca meyvelerinizi yoğurtla karıştırıp kendinize çifte standart da sağlayabilirsiniz.
 • Kuruyemiş yine lezzetli ve sağlıklı bir ara öğün olabilir. Hatta kuru meyveyle kuruyemişi aynı anda da tüketebilirsiniz.
 • Sağlıklı diyet listesi için önerilebilecek ara öğün içecekleri, yine ayran, süt gibi metabolizmayı hızlandıracak içecekler olabilir. Tercihleriniz arasına yeşil çay ya da kahve de uygun seçenekler olarak eklenebilir. Sağlığınız için asitli içeceklerden ve yapay gıdalardan kaçınmaya çalışmalısınız.

Ara öğün, diyet yapmasanız bile genel olarak sağlığınız için önemli bir öğündür. Ana öğünlere geçiş yapmadan önce vücuttaki kan şekerini dengede tutmaya yarar. Kontrolsüz yemek yemeyi önleyeceği için kilo vermenize yardımcı olur. Bu nedenle diyet yapılmasa bile ara öğünlere dikkat edilebilir.