su diyeti nedir ve nasıl yapılır

Sağlığınıza dair merak ettiğiniz her detaya ulaşım sağlayabileceğiniz tek adres hepimizicinsaglık.com sitesi olmaktadır. Su diyeti dâhil her bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Son zamanlarda en popüler olan diyet şekillerinden biri de sıvı ağırlıklı yapılan bu diyet şekli olmaktadır. Özellikle de birçok ünlünün bu diyeti uygulaması ve kilo vermesinden sonra ilgi daha çok artmıştır. Hızlı şekilde ve kısa sürede kilo vermek için çok iyi bir diyet olmakla beraber uygulaması da oldukça kolaydır. Su, sağlığımız ve vücudumuz için en temel besindir. Yaşantımızı devam ettirmek ve faaliyetlerimizi sürdürmek için suyun iyileştirici gücüne ihtiyaç duyarız. Peki, günlük su içme oranına dikkat ederek zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz? Su ile yapılan diyet içerisinde yer alan sıvı ağırlıklı beslenme sayesinde istediğiniz kiloya oldukça kısa bir süre içerisinde kavuşabilirsiniz. Detayları merak ediyorsanız öncelikle ‘Su diyeti nedir?  Su diyeti nasıl yapılır?’ ona bakalım.

Su Diyeti Nedir?

Bol miktarlarda su tüketmek, yapılan diyette temel olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle bu diyetin temel mantığı ise su veya su içeriği yüksek olan besinler tüketmenizdir. Düşük kalorili bir diyet listesi olacağı için istediğiniz sonuca daha kolay şekilde ulaşabileceksiniz. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasında su oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle toksinlerden kolaylıkla arınabilirsiniz. Bazı kesimlere göre su diyetinde sadece su tüketilmesi gerekir. Ancak bu durum insan sağlığı açısından tehlike yaratabilmektedir. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan protein ve diğer vitaminleri sağlayacak besinler tüketmeye önem verilmelidir.

Su diyeti nedir

İnsan vücudu için su büyük bir öneme sahiptir. Ne var ki insan vücudu %70 oranla sudan oluşmaktadır. Bu nedenle vücudumuzun zaten ihtiyacı olan bir şeyi ona sağlamış olacaksınız. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmada suyun yeri yadırganamaz. Oysaki bunu daha büyük bir avantaja çevirmeniz de pek mümkündür. Hem daha sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlarken hem de istediğiniz kiloya ulaşmanız konusunda etkili bir yöntem olmaktadır. Günlük yaşantımızda tüketmemiz gereken su miktarı kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 2,5 litre olmaktadır. Fakat su diyeti listesi içeriğine bakıldığı zaman su ve su odaklı besinlerin yoğunlukta olduğunu görebilirsiniz. Su ile yaptığınız diyette tüketmeniz gereken su oranı 2,5 litreden oldukça fazla olmaktadır.

Su Diyeti Avantaj ve Riskleri

Sağlık açısından da büyük önem taşıyan su ağırlıklı yapılan bu diyet şekli birçok hastalık üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle kalp damar hastalıkları ve nörolojik sorunları olan kişiler üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde ise tansiyonun dengelenmesine katkı sağladığı görülmektedir. Ne var ki sadece tansiyon değil kan şekerinin dengesini sağlamak için de birebir diyettir. En temel ve bilinen faydalarının yanı sıra riskleri de olabilmektedir. Bu noktada su diyeti yapacak kişilerin öncelikle doktora başvurması gerekir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda herkes bu diyeti rahatlıkla uygulayabilir.

Bu diyetin riskleri arasında kas kütlesi kaybı mevcuttur. Bunun yanı sıra dehidrasyon sorunu nedeni ile kabızlık veya mide bulanması gibi sonuçlar da olabilmektedir. Hızlı şekilde kilo vermek vücudun dengesini şaşırmasına neden olabilir. Bu nedenle farklı sorunlar ile karşılaşmak da mümkün olmaktadır. Her diyetin olduğu gibi su ile yaptığınız diyetin avantaj ve riskleri bulunmaktadır. Tüm bunları göz önüne alarak uygulamanız sizler açısından daha iyi olacaktır.  Su ile yapılan diyetin ne olduğundan kısaca söz ettik. Eğer merak ettiyseniz bu diyetin nasıl yapacağınıza bir göz atalım.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

su diyeti nasıl yapılırPeki, ‘Su diyeti nasıl yapılır?’ diyorsanız sizlere en iyi sonuç verecek yöntemi söylüyoruz. Toplamda 7 gün boyunca yapacağınız kısa bir süreci kapsamaktadır. 7 gün boyunca günlük olarak 3 litre su tüketmeniz gerekir. Elbette 3 litreden fazla da tüketebilirsiniz ancak aşırıya kaçmamak koşulu ile yapabilirsiniz. Fakat önemli bir uyarı ise bu süreyi daha fazla artırmamanız gerekir. Çünkü ideal olan süre 1 haftadır. Ardından tekrar yapmak veya süreyi uzatmak sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olabilmektedir.

Sadece su tüketerek yapılacak bir diyet değildir. Su diyeti boyunca sadece su değil su ağırlıklı besinler de tüketilmektedir. Yorgun düşmemek ve sağlıklı bir diyet süreci olması açısından başka besinleri de tüketmeniz gerekir. Çok yüksek kalorisi olmayan sıvı besinler tüketmeye önem verirseniz süreci daha iyi kontrol altına almaya başlarsınız. Kalorisi düşük besinler içerdiği için sonuç alma hızı oldukça yüksektir. Vücutta oluşan enerji açığı nedeni ile metabolizma daha hızlı çalışmaktadır. Bu sayede kilo kaybınız gözle görülür derecede fark etmektedir.

Su Diyeti ile Spor Yapılır Mı?

su diyeti ile spor yapılır mıEkstra bir zorluğu veya uygulaması olmayan çok basit bir diyettir. Diyet listesine harfiyen uyulması gereklidir. Bunun yanı sıra bu süreçte spor yapmanız gerekmez. Elbette ki yapmak isteyen ve yapabilen kişiler spor yapabilmektedir.  Ancak zorunlu değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde kısa süreli yapılan oruçların sağlık açısından da faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yaygın olarak yapılmaktadır. Ancak tek bir plandan bahsetmek pek mümkün değildir. Bazı zamanlarda kişiye göre diyet listesi ve program hazırlanabilmektedir.

Son olarak ise ‘Su diyeti nasıl yapılır?’ konusunda diğer önemli detay ise tüketilen besinlerin değeridir. Sıvı yoğunluklu bir diyet olacağı için vücudun ihtiyacı olan enerjinin de karşılanması gerekir. Bu nedenle tüketilen besinlerin su oranı yüksek olduğu kadar besin değerinin de yüksek olmasına önem vermelisiniz. Bir insanın günlük tüketmesi gereken besinleri içeren yiyecek veya içecekler su diyetine dâhil edilmelidir. Su diyetinin daha iyi sonuç vermesi ve sağlık açısından tehlike oluşturmaması açısından önemlidir. İsterseniz bu diyette neler tüketebileceğinize daha detaylı şekilde bakalım.

Su Diyetinde Neler Yenir?

su diyetinde neler yenirDaha etkili ve başarılı sonuçlar almak için su diyeti listesi içerisinde yer alan besinleri tüketmeniz önemlidir. Elbette ki su ve su oranı yüksek besinler tercih etmek gerekir. Fakat burada ki önemli uyarı ise günlük enerjinizi karşılayacak besinler de tüketmeniz gerekir. Ancak herhangi bir şekilde yüksek kalori içeren besinlerin bu diyette yer almaması gerekir. Su diyeti süresince tüketebileceğiniz besinler şu şekildedir:

 • Limon
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Ananas
 • Çilek
 • Yulaf ezmesi
 • Bitki çaylarının tümü
 • Çorbalar
 • Yeşillik içeren salatalar
 • Ceviz
 • Elma
 • Domates
 • Salatalık
 • Maydanoz
 • Haşlanmış sebze
 • Yoğurt
 • Üzüm
 • Limonlu su

Toplamda 7 gün boyunca bu ve benzeri besinleri tüketmeniz gerekir. Bunları tüketirken günde 3 litre suyu da dengeli şekilde tüketmeye önem verilmelidir. İyi bir diyet listesi hazırlamak yediğiniz şeylerin takibini yapmak açısından daha faydalı olacaktır. İçilmesi gereken su oranı kişinin kendine göre de belirlenmektedir. Bu nedenle herkes için 3 litre olma zorunluluğu yoktur. Bu süreçte kişi aşırı su içmek için kendini zorlamamalıdır. Bünyesine göre de içebileceği su oranı değişmektedir. Bazı kişilerde bu oran 2 veya 2,5 litre olabilmektedir. Sağlıklı şekilde zayıflamak isteyen kişiler süreci iyi yönetmek adına profesyonel kişilerden de yardım alabilmektedir.

Su içmek, midenizin dolu olmasını sağladığı için fazla besin tüketmenize engel olmaktadır. Temel olarak bunu hedef alır. Daha fazla bir şey yiyememek ve sadece su odaklı beslenmektir. Bu sayede vücutta olan toksinler ve ödemler atıldığı gibi kilo alınması da engellenmektedir. Gayet sağlıklı şekilde ve kısa sürede zayıflamak isteyen kişiler için en iyi alternatifler arasında yer alır.

Su Diyeti ile Ne Kadar Sürede Kaç Kilo Verilir?

su diyeti ile ne kadar sürede kilo verilirEn çok merak edilen konulardan bir diğeri de ne kadar sürede ve kaç kilo verileceğidir. Su diyeti bir hafta sürede yapılmaktadır. Bir hafta boyunca yaklaşık 7 kiloya yakın kilo kaybınız görülmektedir. Fakat önemli bir husus ise kilo verdiğinizi görüp bir haftadan daha uzun süre bu diyeti uygulamamaktır. Aksi takdirde kötü sonuçlara neden olabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz bulunması durumunda da su diyeti ile kilo vermeniz de pek uygun değildir.

Kaç kilo vereceğiniz tamamen sizin istikrar ve azminize de bağlı olan bir durumdur. Diyet listesine harfiyen uyulması durumunda gerçekten 7 kilo verebilmeniz mümkündür. Arada kaçamaklar yapmanız durumunda ise bu değere ulaşamazsınız. Başka bir deyişle daha az kilo verirsiniz. Su ile diyet yaparak kısa sürede hızla kilo verebilirsiniz. Fakat dikkatli beslenmemeniz durumunda hızla verdiğiniz kiloları geri alma durumunuzda oldukça yüksektir. Bu nedenle de hemen kilo verdiğiniz için rahatlığa kavuşmamanız gerekir. Yoksa uyguladığınız diyetin etkilerini çok kısa sürede kaybetmiş olursunuz.

Bu içerikte ‘Su diyeti nedir nasıl yapılır?’ ve ‘Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?’ sorularının cevaplarını sizler için derledik. İstediğiniz kiloya ulaşmanın yanı sıra sağlığınız için de bu diyeti rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu diyet şekli herkesin yapması için uygun olan bir diyet değildir. Bu nedenle uzmana danışmadan yapmanız tavsiye edilmemektedir.