hamilelikte yenmemesi gereken besinler

Yenmesi gereken besinler kadar hamilelikte yenmemesi gereken besinler de vardır. Hatta yenmemesi gerekenler bu süreçte daha önemlidir. Hamilelikte beslenme programının oluşturulması hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Anneler ne kadar dikkatli bir şekilde beslenirse doğmamış bebeklerin gelişimleri de o kadar iyi olacaktır. Hamilelik sırasında bebeklerin hem beyin hem organ gelişimleri gibi birçok konuda sorunsuz bir hamilelik geçirebilmek için anne adaylarının belirli besinlerden uzak durması gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgiye sahip olmanız için hamilelikte yenmemesi gereken besinler listesini sizin için oluşturduk.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

1. Şarküteri Ürünleri

Et ürünleri üretim süreçleri sırasında olması gerekenden fazla işlem görürse mikrop üretir. Bu ürünler daha çok sucuk, salam ya da sosis gibi ısıl işlem gören şarküteri ürünlerinde meydana gelir. Isıl işlem gören birçok et ürünü sodyum içeriklerinden dolayı gebelik süreçlerinde aşırı derece şişkinlik yaşanmasına neden olur. Hazımsızlığın yanı sıra kabızlık gibi şikayetleri beraberinde getirebileceği için kesinlikle uzak kalınması gereken bir kategoridir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

2. Cıva Oranları Yüksek Deniz Ürünleri

Bazı balık ya da kabuklu olarak yer alan deniz ürünleri bebeklerin gelişim süreçlerinde sinir sistemlerine zarar verebilecek kadar etkili düzeylerde cıva içerir. Kılıç balıklarından kiremit balıklarına ya da uskumruya kadar birçok balık türü bu grubun içindedir.

Cıva oranları oldukça yüksek olan balıklar ve deniz ürünleri her ne kadar iyi bir protein olarak yer alsa da fazla tüketimin bebeklere ciddi oranda zarar verme ihtimali vardır.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

3. Pastörize Edilen Süt ve Peynirler

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasında çiğ süt de bulunur. Zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan hem kendilerini hem de bebeklerini korumak isteyen anne adaylarının bu gruptan kesinlikle uzak kalması gerekir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

4. Çiğ ya da Az Pişmiş Yumurta

Çiğ yumurtaların içerisinde salmonella bakterisinin yer alma ihtimali vardır. Yumurtaların hem sarıları hem de beyazları katı bir hal alana kadar pişmesi gerekir. Çiğ ya da az pişen yumurtaları yememeniz gerekir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

5. Çiğ ya da Az Pişmiş Et, Balık ve Deniz Ürünleri

Hamilelik sırasında yenmemesi gerek besinler arasında çiğ et de vardır. Bu tarz tüketimler söz konusu olduğunda zehirlenmelerin meydana gelme ihtimali vardır. Bu zehirlenmeler de büyük riskleri beraberinde getirir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

6. Asitli İçecekler ve Kutu Meyve Suları

Asitli, çok şekeri olan ya da yapay olarak üretilen kutu meyve suları hamilelik sürecinde geri planda bırakılmalıdır. Hamilelikte yenmemesi gereken besinler listesinde asitli içecekler kırmızı alarmlıdır. Bunlar yerine daha sağlıklı olan ev yapımı meyve suları tercih edilmelidir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

7. Doktorların Onay Vermediği Bitki Çayları

Bitkiler her ne kadar saymakla bitmeyecek kadar faydalı bir konumda olsalar bile bazı bitki çayları bebeklerin anne rahminde tutunamaması gibi sorunları beraberinde getirir. Özellikle sakinleşmek için tüketilen kekik ve rezene çayları bebek düşmesi gibi birçok soruna neden olur. Bundan dolayı doktorların hamilelik döneminde önermediği bitki çaylarından uzak kalmak gerekir.

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler hem anneye hem de bebeklere zarar veriyor. Bu yüzden tüketilmesi gereken her bir ürünün iyi analiz edilmesi gerekir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

8. Yüksek Şeker ve Basit Karbonhidratlı Ürünler

Pastalardan keklere, çöreklerden böreklere kadar birçok ürün içerisinde yer alan beyaz un ve şeker yüzünden hamilelik dönemleri riske girer. Bu riskler de anne adaylarına zorlu süreç yaşatır. Hamileliklerin her ayında annelerin yemesi gereken birçok farklı besin yer alırken her ay uzak durması gereken birçok besin de vardır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayı anne adayları için önemlidir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi hamilelikte ilk 3 ay beslenme listesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

9. Aşırı Tuzlu Gıdalar

Turşulardan cipslere kadar birçok ürün hamilelik sürecinde çok tüketilmek isteniyor. Fakat yüksek oranlarda sodyum alımları söz konusu olduğunda hamilelik ve doğum süreçlerinde komplikasyonlar meydana gelir ve yüksek tansiyon gözlenebilir. Hatta yemeklerinize az oranda tuz atmanız sizin için iyi olacaktır. Hamilelikte yenmemesi gereken besinler olarak tuz da listeye eklenmelidir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

10. Yıkanmamış Ürünler

Et, tavuk ya da deniz ürünlerinin yanı sıra çiğ sebze ve meyve tüketimi de hamilelik döneminde oldukça önemli bir konumdadır. Tüm çiğ ürünlerin çok temiz bir şekilde yıkandığına emin olmalısınız. Çok topraklı olan sebzeleri yıkarken elma ya da üzüm sirkesinden yardım alabilirsiniz.

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler konusunda anne adayları çok dikkatli olmalıdır.  Her besinin faydası olduğu gibi zararlarının da olabileceği göz ardı edilmemelidir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

11. Yüksek Miktarda Ciğer Tüketmek

Hamilelik dönemlerinde iyi pişmiş ciğerlerin tüketilmesi öneriliyor. Fakat ciğer içerisinde bir hayli fazla A vitamini içerir. Bundan dolayı ciğer yerken aşırıya kaçmamanız gerekir. Fazla tüketim söz konusu olduğunda bebek ile annenin A vitamini zehirlenmesi meydana gelebilir. Zehirlenme olacağı gibi doğum sırasında sorunların çıkması da olasıdır. Bundan dolayı fazla ciğer tüketmek hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasındadır.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

12. Yapay Tatlandırıcılar

Anne adayları için hem canlarının o an istediklerini yemek hem de kalori almamak en önemli konulardan biridir. Bu yüzden de genel olarak yapay tatlandırıcılar tercih edilir. Fakat hamilelik dönemlerinde yapay olan her şeyden uzak kalmak gerektiğini bilmelisiniz.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

13. Kızartmalar

Kızartma yapılırken genel olarak trans yağ içerikli bitkisel yağar kullanılır. Bu tarz yağlar ile hazırlanılan besinlerden de kesinlikle uzak durmak gerekir. İçerisinde yer alan etken maddelerden dolayı kolesterol seviyelerinde ciddi düzeylerde olumsuz etkiler bırakır. Kızartılmış olan her ürünün tadı güzel olmasına rağmen hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasındadır.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

14. Abur cuburlar, hazır yemekler ve GDO içerikli gıdalar

Cips, çikolata ya da bisküvi gibi birçok abur cuburun yanı sıra fast food olarak adlandırdığımız hazır yemekler de hamileler için uygun değildir. Çoğu insan için de zararlı olan bu yiyecekler hamile kadınlar için ekstra zararlıdır.

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler konusunda özenli davranmak gerekir. Anneler ne yerse karınlarındaki bebekler de onu yer. Bu gerçek akıllardan çıkmamalıdır. Bebeklere dünyaya geldikleri zaman cips ya da hamburger gibi gıdalar verilmez. Böyle bir durum gerçekleşmeyeceği gibi hamilelik dönemlerinde de aynı özeni göstermek gerekir. Bu tarz gıdaları aşeren anne adayları evde alternatif yollar arayabilir. Örneğin; hamburger isteyen bir hamile köftesini evde yapabilir ya da cips istediğinde patatesi ince dilimler halinde keserek fırına atabilir.

Hamilelik dönemlerinde GDO içerikli besinler tüketilirse bebeklerin fazla kilolu ve gelişim bozuklukları ile dünyaya gelmesi söz konusu olur. Bebekler dünyaya geldikleri zamanlarda da zayıf bağışıklık sistemleri ile obeziteyle mücadele etme gibi sorunlarla yüz yüze kalabilir.

hamilelikte yenmemesi gereken besinler

15. Kafein

Kafein fetüslerin gelişimlerini en kötü etkileyen ürünlerin başında gelir. Bu yüzden hamilelik dönemlerinde kafein tüketimlerinin tamamen bırakılması öneriliyor. Bu öneriye uyamayan anne adayları için ise günde en fazla 1 fincan kahve içmeleri önerilir. Aksi halde bebeklerin gelişimleri zarar görür. Bu yüzden hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasında kahve de bulunur.

Hamilelik hayatın sadece kısa bir döneminde vardır. Doğan çocuk ise bu dünyada var olacaktır. Onun gelecek yaşlardaki sağlığını henüz anne karnındayken düşünmek zorundasınız.