Ayak mantarı nedir?

Ayaklarda görülen kaşıntı ve kırmızı renkli döküntülerle seyreden ayak mantarı bir mantar enfeksiyonudur. Ayak mantarında çoğunluklu olarak soyulma, yanma, kızarıklık, su toplama ve kaşıntı görülmektedir. Bulaşıcı bir deri hastalığı olduğu için hızla tedavi edilmesi gereken ve oldukça sık görülen bir enfeksiyon türüdür. Çoğunlukla yetişkin erkeklerde görülen bir rahatsızlık olsa da kadınlarda ve çocuklarda da görülebilmektedir.

Ayak Mantarı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Mantara sebep olan durumların yanı sıra bu hastalık diyabet gibi başka rahatsızlıkların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ancak ayak mantarı ağırlıklı olarak ortak kullanılan hamam ve sauna gibi sıcak ve nemli ortamlarda, duştan sonra ayakların nemli kalması ile, yanlış ayakkabı tercihleri ile, halka açık olarak kullanılan havuzlarda ve kadınların kullandığı pedikür setlerinden bulaşabilir.  Elbette bu bulaşıda en önemli noktalardan biri de bağışıklık ile ilgilidir. Bağışıklık sistemi düşük olan hastalarda ayak mantarı olma sıklığı çok daha yüksektir.

Mantarın önlenmesi için yapılması gerekenlerin başında mantara neden olan durumların ortadan kaldırılması gelmektedir. Bunun için öncelikle ayakların sıklıkla yıkanması oldukça önemli bir konudur. Benzer şekilde çorapların her gün değiştirilmesi de mantarın önlenmesinde oldukça etkilidir. Çorap tercihini de pamuklu kumaşlardan yapmak yerinde olacaktır. Ortak kullanılan sıcak ve nemli ortamlarda koruyuculuk sağlayan ayakkabı veya terlik giyilmesi bu ortamlarda bulaşmayı azaltacak ya da tamamen ortadan kaldıracaktır. Duştan sonra ayakların düzgün bir şekilde kurutulması ve pedikür esnasında kendinize ait set kullanmanız da ayak mantarı oluşumunu engeller.

Ayak mantarı nasıl önlenir?

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mantar görülmeye başlandığında mutlaka vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna başvurmak gereklidir. Tedavisinde çoğunlukla antifungal kremler veya spreyler tercih edilmektedir. İlerleyen hastalık durumunda ağızdan alınan mantar karşıtı ilaçlar da kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanılan bu ilaçlar mantarı hızlı bir şekilde geçirecektir. Bu noktada hijyene önem verilmesi ve sıcak ve nemli ortamlardan uzak durulması da oldukça önemlidir. Elbette mantarın önlenmesi için sirke ve karbonat gibi bazı doğal yöntemler de denenebilir.

Ayak Mantarına Sirke İyi Gelir mi?

Sirke türleri içinde özellikle elma sirkesinin asidik içeriği ile mantarı tedavi ettiği bilinmektedir. Elma sirkesinin mantar tedavisinde kullanılması için 1 fincan elma sirkesi suya karıştırılır. Bu karılımın içine mantarlı olan ayak sokulup bir süre bekletilir. Buna alternatif olarak elma sirkesinin bir pamuğa dökülüp o pamuğun mantar üzerine uygulanması yöntemi de tercih edilebilir. Ayrıca elma sirkesi pirinç unu ile karıştırılarak da kullanılabilir. Pirinç unu mantar karşıtı özelliği ile de bilindiği için hamur kıvamına getirilen pirinç unu ve sirke karışımının mantar üzerine sürülmesi de mantar tedavisinde önemli etkiye sahiptir. Bu yöntem düzenli bir şekilde 10 gün kadar uygulandığında oldukça olumlu sonuçlar alınacaktır.

Ayak Mantarı Türleri Nelerdir?

Ayak mantarının bilinen üç farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerden ilki parmak arası mantarı olarak adlandırılan ve küçük ayak parmakları arasında oluşan bu mantar en yaygın türdür. Bu mantarda ayak altında enfeksiyon görülebilir. Bir diğer mantar türü ise makosen olarak adlandırılmaktadır. Bu mantar türünde ayakta yarılma bile görülebilir. Üçüncü mantar türü ise kabarcıklı ayak mantarıdır. En az görülen mantar türü olan bu mantarda deri su toplar ve su toplayan kısımlar ani bir şekilde patlar. Hangisi olursa olsun ayakta mantar görüldüğü durumda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.