Alıç Meyvesi Faydaları Nelerdir

Sonbahar aylarında meyve reyonunda yerini alan bazı ürünler bulunmaktadır. Halk arasında barutan ve yemişen olarak bilinen alıçın faydaları ise oldukça fazladır. Hafif bir şekilde ekşimsi tada sahip olan bu meyve şifa deposu olarak bilinmektedir. Farklı tüketim şekilleri de vardır. Bu meyvenin kuru halini çay olarak tüketin. Ayrıca taze olduğu halde direkt tüketebilirsiniz.

Barutan meyvesi yamaçlı olan alanlarda ve yabani arazilerde yetişmektedir. Her meyvede olduğu gibi bu meyvenin de hasat edilebilmesi için belirli zamanlar bulunmaktadır. Hasat sezonu dışında marmelat veya sirke olarak mutfaklarda yer alır. Bununla birlikte meyvenin yapraklarını kopararak çay halinde tüketmeniz mümkündür. Tam bir şifa deposu olan meyveler arasında bilinmektedir. Pazarlarda ve marketlerde sonbahar aylarında yerini almaktadır.

Çeşitli hastalıklara iyi gelen bu meyvenin kullanım alanı size bağlıdır. Farklı renkleri ve biçimleri olabilen bir meyvedir. Olgunlaşması halinde kırmızı ve sarımsı bir renk almaya başlamaktadır. Tam olmasa bile yuvarlak bir görünüme sahiptir. Bu ürüne olan ilginin artma nedeni ise alıç meyvesi faydaları sayesindedir. Antioksidan özelliği vardır. Bu sayede iyi geldiği hastalıklar ise şu şekildedir:

 • Kalp hastalıklarının engellenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kanser türlerinin oluşmasını engelleyebilmektedir.
 • Vücutta oluşabilecek olan enfeksiyonlardan uzak durulmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda potasyumu yoğun olan ürünü kendi tercihlerinize göre kolay bir şekilde kullanmanız mümkündür. Aradığınız şifa ve faydaya göre ürünün nasıl tüketileceği belirlenebilmektedir.

Alıç Meyvesi Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Alıç Meyvesi Hangi Hastalığa İyi Gelir

Barutanın fayda sağlamış olduğu pek çok hastalık bulunmaktadır. Özellikle tansiyon sorunu yaşıyorsanız, kan basıncını dengeleyecek özellikleri vardır. Hastanın tansiyon değerlerini düşürerek, kan damarlarını gevşetir. Eğer tansiyon hastalığınız için bu meyveyi tüketmek istiyorsanız, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Tüketimin ne sıklıkla olması gerektiği hakkında bilgi alınması oldukça önemlidir.

Özellikle kalp rahatsızlıklarına karşı bu meyvenin iyi geldiği bilinmektedir. Kullanım esnasında alıç sirkesi olarak tüketilirse faydaları daha etkili olur. Ham bir şekilde meyve olarak tüketildiğinde kalp ritim bozukluklarına iyi gelebilmektedir. Aynı zamanda damar sertliği ve çarpıntı şikâyetleriniz varsa bu meyve fayda sağlayabilmektedir. Kalp yetmezliği sorununuz varsa göğüs ağrısı çekebilirsiniz. Bir süre sonra katlanılmaz hale gelen göğüs ağrılarınızı hafifletebilmektedir.

Sağlık herkes için oldukça önemli olan bir konudur. Çeşitli hastalıklar beraberinde zorlu belirtiler ve süreçler getirebilmektedir. Barutan meyvesi bu noktada sizlere çeşitli faydalar sunar. Ayrıca bu meyve çeşitli şekillerde kullanılabildiği için farklı faydaları bulunmaktadır. Damarların genişlemesinde oldukça faydalı olan bir meyvedir. Yalnızca damarları genişletmez aynı zamanda kan akışını düzenler. Ürünün bu etkisini görebilmek için yaklaşık üç hafta düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Oldukça fazla kullanım seçeneği olan alıçın faydaları arasında damarlardaki plak oluşumunun engellenmesi yer almaktadır. Kolesterol veya trigliserid hastalığından mustaripseniz damarlarınızda plak oluşumu başlayabilmektedir. Bu hastalıklardan şifa bulmak için bu meyveyi tüketebilirsiniz. Bu ürünün içerisinde bulunan tüm vitaminler damar sağlığını koruyabilmektedir.

Alıçın Faydaları Nelerdir?

Alıçın Faydaları Nelerdir

Diğer bir ismiyle yemişen olarak bilinen bu meyve pek çok faydayı sunabilmektedir. Ürün direkt olarak ham şeklinde yenilebileceği gibi çeşitli şekilde tüketilir. Çay ve sirke halinde kullanım sağlanırken aynı zamanda meyvenin yapraklarından yararlanabilirsiniz. Ürünün kullanımı esnasında çekirdek kısımlarının tüketilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sonbahar aylarının favorisi olan alıç meyvesi faydaları ise şu şekildedir:

 • İltihaplanma durumları bazı hastalıklarda oldukça yaygın olarak görülebilmektedir. Kronik inflamasyon ciddi bir hastalık durumunu ifade etmektedir. Yemişen meyvesi bu noktada diyabet, astım ve bazı kanser türleri için etki edebilmektedir.
 • Bu meyve damarlarda olan daralma durumlarının önüne geçebilmektedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız kan basınç oranlarının düşürülmesi için meyveyi tüketebilirsiniz.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre kalp yetmezliği sorunu yaşayan kişilerin bazı belirtileri için fayda sağlamaktadır. Kalp yetmezliği hastalığınız olması halinde göğüs ağrısı şikayetleriniz oluşabilir. Bu meyvenin yapısındaki vitaminler ile bu şikâyetlerinizin önüne geçersiniz.
 • Sindirim sisteminde yer alan her organın işleyişi kusursuz olmalıdır. Bu nedenle sindirim esnasında mide veya diğer organlarda aksaklık yaşanması halinde meyveyi tüketebilirsiniz. Lifli bir yapıya sahip olan yemişen, sindirime destek olmaktadır ve kabzı önlemektedir.
 • Bir diğer kullanım alanı olan alıç sirkesi sayesinde de ek faydalar sağlanabilmektedir. Böbrek taşına iyi gelen ürün aynı zamanda yaşlanma önleyicidir.
 • Kaygı ve endişe gibi durumlar yaşamanız halinde meyve size olumlu etki sağlayabilir.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır

Mucizevi etkileri olan bu meyve hakkında merak edilen pek çok soru vardır. Kullanım şekillerine göre sorunlara çare bulun ve sağlığınıza kavuşun. Sonbahar ayında ortaya çıkıp daha sonrasında çeşitli versiyonları ile tüm yıl mutfakta kullanılmaktadır. Ürün için merak edilen sorular arasında ‘Alıç sirkesi nasıl kullanılır?’ sorusu yer almaktadır.

Bu meyveden yapılan sirke türünün pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Ürünü tedavi amaçlı olarak değil destekleyici şekilde kullanmanız önerilmektedir. Doğal bir ürün olduğu için doğal bir şifa vermektedir. Kullanımı esnasında direkt tüketim sağlanabileceği gibi aynı zamanda yemeklerin içerisine katılması mümkündür. Kullanım şekli değişse bile sağlamış olduğu faydalar bellidir.

Merak etmiş olduğunuz ‘Alıç sirkesi nasıl kullanılır?’ sorusu ihtiyaçlarınıza göre farklı şekilde cevaplanabilmektedir. Hem aç hem de tok olarak saf şekilde kullanım için uygundur. Ancak ihtiyaç durumlarınıza göre yemek kaşığı veya tatlı kaşığı oranında kullanılması mümkündür. Salata gibi yiyeceklerin içerisine eklenmesi güzel bir tercihtir. Eğer sirkeyi direkt olarak kullanmak zor geliyorsa suyla karıştırarak tüketmenizi öneririz. Böylece sirkenin kullanımı esnasında mide sorunlarını önlersiniz.

Açık olan bir sirkenin saklanma koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak hava almasının önüne geçilmelidir. Eğer sirkeniz koyu bir şişenin içerisindeyse aydınlık bir ortamda olmasında sakınca yoktur. Ancak şişe koyu değilse karanlık ve nemsiz bir ortamda korunması gerekmektedir.

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir

Bu meyvenin ham olarak tüketildiğinde olduğu gibi sirke olarak tüketilmesinde de pek çok fayda bulunmaktadır. Belirli aralıklarla kullanılan alıç sirkesi için bilinen faydalar şu şekildedir:

 • Sirke ile yüzünüzü temizlemeniz mümkündür. Tonik gibi kullanarak, günlük rutinlerinize dâhil edebilirsiniz.
 • Özellikle cilt bakımında olumlu etkileri bulunmaktadır. Antiseptik olarak bilinen özelliği taşıması nedeniyle cildinizin temizlenmesine katkı sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip olması nedeniyle zayıflama yöntemlerinizde etkili olabilmektedir. Zayıflama esnasında diyetlerinize katkı sunarak kilo vermenizi sağlamaktadır.
 • Bu sirke türü çeşitli vitaminleri içerdiği için oldukça besleyicidir. Vücudunuzda biriken ödemi ve şişkinliği sirkeden yardım alarak atmanız mümkün olabilmektedir.
 • Özellikle bazı rahatsızlık durumlarına iyi geldiği bilinmektedir. Eğer kronik olmayan bir mide sorununuz varsa sirke fayda sağlayabilmektedir. Midenizde yer alan asit salgısının düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Kolesterol rahatsızlığı yaşamanız halinde kolesterol değerlerinizin dengelenmesini sağlayabilmektedir. Kötü kolesterolün düşürülmesine, iyi olanın ise yükseltilmesine destek olur.
 • Eğer yüksek tansiyon rahatsızlığı yaşıyorsanız dengelenmesi için fayda sağlar.
 • Sirkenin sağladığı faydalar arasında rahatlatma etkisi bulunmaktadır. Anksiyete gibi ataklarınızın azaltılması için sirkeyi yemeklerinize dahil etmeniz yeterlidir.

Ürünün sağlamış olduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Eğer çay halinde tüketmek isterseniz yapraklarını kurutup demlemeniz yeterli olmaktadır. Sonbahar aylarında satın aldığınız alıç meyvesi sayesinde tüm yıl boyunca meyvenin çeşitli faydalarından yararlanmanız mümkün olur.