Soğan, yediğimiz pek çok yemeğin içerisinde lezzet katan en büyük etkenlerden bir tanesi. Soğanın tek faydası yemeklere kattığı tat değil. Bunun dışında hem sağlığa çok yararlıdır hem de pek çok kullanım noktası bulunmaktadır. Soğandan fayda sağlamak istiyorsak soğanı doğru kullanmalıyız.

Vücuttaki zehirli maddeleri arındırmak, cilde temiz bir görüntü sunmak ve bağışıklığı güçlendirmek gibi konularda soğan oldukça başarılı. Bu nedenle soğanı hem kullanmalıyız, hem de olabildiğince doğru şekilde kullanmalıyız. Bu sayede soğandan alabileceğimiz maksimum verimi alabiliriz. Soğanın kullanıldığı bir diğer alan ise kürdür. Üstelik kullanan kişiler tarafından da yüksek memnuniyet ile tavsiye ediliyor. Peki, soğan kürü nasıl yapılır? Soğan kürü faydaları nelerdir?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan kürü yapmak aslında oldukça kolaydır. Verilen adımları takip ederek hızlıca soğan kürü hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler iki adet orta boy kahverengi soğan ve iki bardak içme suyudur. Tarif aslında görebileceğiniz gibi son derece basit. Soğanlar daha kabukları bile soyulmadan yarım saat kadar sirkeli suda bekletilmelidir. Bu, soğanların dezenfekte edilmesini sağlayacaktır. Daha sonrasında iki bardak içme suyunu bir tencereye alın ve kaynatın.

Su kaynar duruma geldiğinde soğanları dörde bölün ve bu suyun içerisine ilave edin. Soğanlar suyun içerisine kendi suyunu vermeli ve olabildiğince yumuşamalı. Yumuşayan soğanlar tencereden alınmalı. Tencerenin içerisinde kalan su, soğan kürüdür. Bu su bir kavanoza alınmalı. Ilımadan asla içilmemeli. Su normal bir sıcaklığa düştükten sonra soğan kürünüzü istediğiniz şekilde içebilirsiniz. Soğan kürüne ne zaman başlanmalı diye soranlar için soğan kürü altı ayda bir on beş gün kadar uygulanır.

Soğan Kürü Ne İşe Yarar?

Soğan kürü ne işe yarar

Soğan tek başına inanılmaz etkilere sahip bir sebzedir. Soğan kürü faydaları hakkında pek çok şey söyleyebiliriz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Kadınların regl periyotlarını düzenler. Geç adet olan veya bir türlü adet olamayan kadınlar için adet söktürücü görevi görebilir. Regl döneminde çekilen ağrıyı ve krampları da azaltması mümkündür.
 • Kadınlarda sıklıkla görülen miyom ve çikolata kistini tedavi eder. Eğer bu kistlere sahip değilseniz önlem amaçlı soğan kürü kullanabilirsiniz.
 • Her kadın vajinal akıntı yaşayabilir. Bu durum bazen kadınların gündelik hayatını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Soğan kürü faydaları arasında vajinal akıntıyı önlemek de yer alıyor.
 • Polikistik over’dan mustaripseniz soğan kürü tam olarak sizin için.
 • Menopoz döneminde olan kadınlar soğan kürünü düzenli içebilir. Bu durum menopoz şikayetlerinde azalmayı sağlar.
 • Ciltte oluşan akne ve lekeler pek çoğumuz için büyük bir dert sayılabilir. Aknelerin yüzde artmasıyla oluşan lekeler ve scarlar için bile soğan kürü mucizevi tedavilerden bir tanesidir.
 • Kıl dönmesi tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Hamile kalmaya yardımcı olduğu bilinir. Fakat bunun için bir kere içip bırakmamalısınız. Düzenli şekilde soğan kürünü uygulamalı ve tüketmelisiniz.
 • Dolaşım sisteminde düzenleyici olarak rol alır.
 • Soğan kürü faydaları arasında strese ve uykusuzluğa iyi gelmek de vardır. Stresi üzerinizden alır ve sizi sakinleştirir.
 • Doğal bir antibiyotiktir.
 • Zayıflamaya yardımcı bir kürdür.
 • Sinüzit problemi olan kişiler için faydalıdır.

Soğan kürünün faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Soğan Kürüne Ne Zaman Başlanmalı?

Soğan kürüne ne zaman başlanmalı

Soğan kürüne ne zaman başlanmalı sorusu için en ideal cevap; herhangi bir adet döneminizden üç ile yedi gün sonra başlamanız çok daha uygun olacaktır. İsterseniz on gün sonraya kadar başlayabilirsiniz. İlk ay sadece on beş gün kür uygulamalısınız. Diğer aylarda ise kürü on gün boyunca uygulamalısınız. Toplam kür uygulamanız gereken süre dört ay. Soğan kürü faydaları dikkate alındığı zaman mutlaka denenmeli.

Soğan Kürünü Kimler Kullanamaz?

Regl konusunda pek çok açıdan yardımcı olan soğan kürü maalesef regl süresince asla kullanılmamalı. Regl bitiminden en erken üç, en geç on gün sonra kür uygulanmaya başlanmalı. Bu sayede regl ile ilgili sorunları daha iyi çözebilir. Aynı zamanda hormon sorununun da önüne geçebilir.

Kan şekeri değeri olması gerekenin altında olanlar soğan kürü uygulamamalıdır. Yani hipoglisemiye sahip olan hastalar bu kürden uzak durmalıdır. Kan basıncı dengesini istenmeyen şekilde bozabilir. Bunun dışında tansiyon ve şeker hastaları da kürü uygulamadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bu ve benzeri içerikleri okumayı seviyorsanız sizi diğer içeriklerimize göz atmaya davet ediyoruz.

Bu da ilginizi çekebilir; Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Güçlendiren Besinler