Kilo almak ve vermek çoğumuz için karmaşık bir kısır döngü gibidir. Bu döngü içerisinde destekleyici olan yağ yakıcı besinler ile bir yola koyuluruz. Devam edebilmek için motivasyonu yüksek tutmak önemlidir. Bu da sürece olan bakış açısını iyileştirmekten geçer. Süreci daha kolay hale getirmek için kontrolü artırmak gerekir. Bu da doğru bilgiye ulaşmak ve hayata geçirmek kritik bir adımdır.

Bu noktada sürekli yemek üzerine düşünmek yerine vücudunuza yarattığı etkilerin farkında olarak ilerlemek bir strateji olabilir. Bu süreçte hızlı yağ yakmak isteyebilirsiniz. Ancak bu ilk başlarda mümkün olsa da sonraları vücut direnci gelişmesine bağlı olarak kilo kaybı azalabilir ya da durma noktasına gelebilir. Bu gibi noktalarda süreç çekilmez bir hal alabilir. Bu noktada başlangıçtan itibaren vücudumuzu kişisel olarak tanıyarak ilerlemek önemli bir adımdır. En önemli noktalardan biri de sağlıksız alışkanlıkları sağlıklı olanlarıyla yer değiştirmektir. Bir rutin oluşturduğunuzda onu benimseniz daha kolay hale gelir.

Sağlıksız Atıştırmalıklar

Sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek, aşırı yağ, tuz ve şeker tüketimi, yetersiz su alımı, hareketsiz yaşam stili, stres ve uyku düzeni gibi faktörler bireylerin biyolojik saatlerine önemli derecede etki eder. Bu düzeni edinmek önemlidir.

Yağ Yakıcı Besinler Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besinler, birçok araştırmaya göre desteklenmiştir. Ancak bulgular dışında bu alanda çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bunun nedeni kişisel faktörler baz alınarak yapılan yorumların yayılmasıdır. Dolayısıyla bireysel etkenler bu konuda çok önemlidir. Bir kişi için faydalı olan bir besin bir başkası için olmayabilir. Bu nedenle bu sürecin bir profesyonel destek ile yürütülmesi önemlidir.

Yağ yakıcı besinler bu sürede önemli yardımcı ve anahtar unsurlar olabilir. Ancak tamamen bir ya da birçok ürün grubuna bel bağlamak yanlıştır. Bu karmaşık ve birçok etmeni barındıran bir süreçtir. Yağ yakıcı besinler sihirli değneğe sahip değillerdir. Mucizevi olarak bahsetmek yağ yakıcı besinlere olması gerekenden fazla bir beklenti içerisine girilmesine neden olur. Sadece süreçte yardımcı unsurlardır.

Yağ yakıcı besinlerin etkisi düzenli ve dengeli beslenmeye ek olarak dengeli alımlarında mümkündür. Ancak kilo kaybında tek temel etmen bu ürünleri tüketmek değildir. Sağlıklı yağ ve protein alımı ile su tüketimi ve vücudu harekete geçirmek temel noktalardır. Bu vb. faktörler kişiye özgü programlar doğrultusunda sağlanır. Kontrol önemlidir.

Hızlı Yağ Yakmak

yağ yakıcı besinler gerçekten işe yarıyor mu

Hızlı yağ yakmak isteyen kişiler için yağ yakıcı besinler alternatif destekten ziyade ana etken gibi görünür. Yağ yakma sürecini hızlandıracağına olan inançları bu ürünleri dengesiz tüketimlerine neden olur. Bununla birlikte birtakım sağlık sorunlarının ortaya çıkması olasıdır.  Hızlı yağ yakmak isteyen bireylerin yapmaları gereken temel şey, besin alımı dengelemek ve yağ yakıcı besinleri takviye olarak kullanmaktır. Bununla birlikte egzersiz yapmak bu sürecin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Herhangi bir besini mucizevi olarak tanımlamak, bu besine yüklenen değerin artırır. Dolayısıyla bireyler bir beklenti içerisine girerler. Yağ yakıcı besin kategorisinde bulunan gıdalarda tam olarak bu durumdan söz edilebilir. Yağ yakıcı besinler hızlı yağ yakmak isteyenler için temel koşul/ölçüt olarak görülür. Ancak durum tam olarak böyle değildir.

Yağ yakıcı besinler kategorisindeki ürünler, zaman içerisinde değişiklik göstermektedir. Listedeki her yağ yakıcı besin için her kişi ve koşulda geçerli olduğunu söylemek olanaksızdır. Kimisi için hızlı yağ yakmaya yardımcı olurken kimisi için etki etmeyebilir. Bu nedenle burada sizinle paylaşılan yağ yakıcı besinler grubunda genel olarak etkili oldukları bilimsel olarak kanıtlanmış ürünler paylaşılacaktır:

1.Bitki Çayları (Yeşil Çay ve Beyaz Çay)

bitki çayları yeşil çay ve beyaz çay

Bu gruptaki birçok ürün alternatif tıp olarak toplumda popülerlik kazanmıştır. Ancak elbette içeriklerin etkileri herkeste aynı olmamasından ötürü tartışılmaya açıktır.  Bu gruptan bahsedilecek yağ yakıcı besin yeşil çay ve beyaz çaydır. İçerisindeki kafein ve kateşin bileşenleri sayesinde yağ yakımını destekler. Düzenli olarak tüketildiğinde hızlı yağ yakmak için destekleyici bir gıdadır. Özellikle karın bölgesi yağ yakımında etkilidir. Mükemmel bir antioksidan olup etkisi kişiden kişiye ve tüketim miktarına göre değişiklik gösterir.

2. Kahve

Kahve

Kafein içermesi sebebiyle yağ yakıcı bir besindir. İştah baskılayıcıdır. Enerji miktarını artırır ve daha fazla hareket etmeyi sağlar. Spor öncesi içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi sizin daha çok ter atmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı oluyor. Gün içinde içilen şekersiz ve kremasız kahveler de durgun olan metabolizmanızı canlandırmakta.

Anksiyete veya uykusuzluk gibi potansiyel yan etkileri olmadan kafeinin yağ yakıcı faydalarını elde etmek için günde 100-400 mg tüketmek önemlidir. Bu, gücüne bağlı olarak yaklaşık 1-4 fincan kahvede bulunan miktardır. Gün içerisinde kişiye bağlı olarak gelişen tüketim toleransı farklılaşır. Ancak ideal olan günde 2 fincan tüketimidir.

3. Tarçın

Tarçın

Kan şekerini düzenler. Kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesinde yardımcıdır. İnsülin fazla salınıyorsa yağ yakmak zorlaşabilir. Bu nedenle tarçın tüketimi insülini dengelerken hızlı yağ yakma konusunda etkili bir besindir.

4. Yumurta

Yumurta

Protein açısından zengin, kalorisi düşük bir gıdadır. Uzun süre tok tutan bir ürün olması sebebiyle diyet listelerinin başında gelen gıdalardır.

5. Yoğurt

Yoğurt

Metabolizmayı hızlandıran süt ürünü grubundan yağ yakıcı bir besindir. Hızlı yağ yakmak isteyenler için ideal bir üründür. Yüksek kalsiyum ve protein içerir. Farklı karışımlarla lezzetlenen bir ürün olması nedeniyle iyi bir tercihtir. Tatlı ihtiyacını karşılamak için meyvelerle ya da yulafla birleştirilebilir. Ara öğün olarak doyurucu bir besindir.

6. Kırmızı Biber

kırmızı biber

İçerdiği kapsasain adlı bileşen sayesinde metabolizma hızını artırır. Acı küçük kırmızı biberler özellikle vücut ısısını artırır. Bu da daha fazla enerji harcamaya kişileri yönlendirir. Bu hızlı yağ yakmak için etkili bir yağ yakıcı besin olduğunu gösterir.

7. Zencefil ve Zerdeçal

zencefil ve zerdeçal

Güçlü bir baharat grubu ürünüdür. Tadı ve aroması yüksektir. Vücuttaki enfeksiyonun atılmasına yardımcıdır.  Hızlı yağ yakmak için çeşitli tarifler içerisinde kullanılması mümkündür.

8. Elma Sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesi, kanıta dayalı sağlık yararları olan eski bir halk ilacıdır. Yağ yakmaya yardımcıdır. Özellikle sabah aç karna alınan bir tatlı kaşığı elma sirkesi tokluk hissi verir ve iştahın baskılanmasını sağlar. Vücutta detoks etkisi yaratarak sindirim sistemine yardımcı olur.

9. Çiğ Kuruyemiş

hindistan cevizi yağı

İçerdiği sağlıklı yağlar bakımından faydalıdır. Çinko, magnezyum bakımından zengindir. Tok tutması sayesinde ara öğün olarak tercih edilir.

10. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinden saf halde elde edilir. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır. Bu nedenle hızlı yağ yakımında etkilidir.